hukuk devleti ile ilgili hikayeler

• MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısındaki konuşmasında "AYM ile Yargıtay arasındaki anlaşmazlık hukuk devleti açısından arzu etmediğimiz durumdur. Geldiğimiz aşamada karşımıza iki seçenek çıkmaktadır: Ya AYM kapatılmalı ya da yeniden yapılandırılmalıdır. AYM, hukuk düzeninin safrası ve sancısıdır" dedi.

15 Kas 2023

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Seçmen Siyasetten Uzaklaşıyor: Apati ve Yabancılaşma Hâli

Mayıs’taki seçimlerden bu yana seçmenin duygu durumu seçmen davranışının değişebileceğine ve katılım motivasyonunun düşebileceğine dair sinyaller veriyor.

10 Kas 2023

secmen-siyasetten-uzaklasiyor-apati-ve-yabancilasma-hali
Gazeteci Barış Pehlivan Beşinci Kez Tutuklandı

Belirtmek gerekir ki toplumun gerçekleri öğrenme hakkı, ancak sansür ve korkudan korunmuş gazeteciler sayesinde mümkündür. Ne var ki, Türkiye’de tutuklamalar bir tedbir olmaktan çok gazetecileri cezalandırmak için kullanılan bir baskı aracına dönüşmekte, bu da en nihayetinde toplumun güvenilir bilgi kaynaklarına erişiminin kısıtlanmasına neden olmaktadır.

Ömer Faruk Şen

·

28 Ağu 2023

gazeteci-baris-pehlivan-besinci-kez-tutuklandi
Eşitsiz İnfaz Düzenlemeleri Adaletsizliği Derinleştiriyor

Şiddetle hiç ilgisi olmayan, ifade, toplanma ve örgütlenme özgürlüklerinin kullanımı niteliğindeki eylemlerin terör suçları kapsamında yargılama ve cezalandırma konusu yapılması çok boyutlu bir hukuk devleti sorunu yaratmaktadır.

Ali Rıza Çoban

·

14 Ağu 2023

esitsiz-infaz-duzenlemeleri-adaletsizligi-derinlestiriyor
ÖNERİYORUZ Konumuz özgürlük: Türkiye'de ekonomi, siyaset ve hukuk alanlarında giderek daralan bireysel özgürlük alanı, anlık haberlerle vatandaşların yeteri kadar gündeminde yer alamıyor. Bu ihtiyacı karşılamak üzere yola çıkan Özgürlük Araştırmaları Derneği , Özgürlük Gündemi ile Türkiye’nin hukuk devleti, ekonomi, siyaset ve sivil toplum gündemine ilişkin vakaları değerlendiriyor. Özgürlük Araştırmaları Derneği'nin hazırladığı Özgürlük Gündemi ’ni iki haf...Devamını Oku

12 Ağu 2023

Türkiye’nin 14 Mayıs’ta başlayan seçim süreci devam ediyor. Malum, 14 Mayıs’ta sandık başına giden yurttaşların tercihleri yasama meclisindeki milletvekili dağılımını belirledi ama cumhurbaşkanının seçilmesini sağlayamadı. Bu seçim sonunda iktidardaki Cumhur İttifakı Millet Meclisi’nde yeniden çoğunluğu sağlarken, muhalefet umduğunu bulamayarak azınlıkta kaldı. 28 Mayıs’ta gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanırsa kazansın, Türkiye’nin önünde zor günler v...Devamını Oku

Mustafa Erdoğan

·

23 May 2023

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Seçim dediğimiz nedir?

Oy hakkına sahip olmak ve seçmen olmak aynı şey değildir.

10 Mar 2023

secim-dedigimiz-nedir
ParlamentoParlamento

HİKAYE

Mecliste Bu Hafta #17

80 Darbesinden miras kalan Yükseköğretim Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin bir teklif kabul edilirken toplamda yedi adet araştırma önergesi reddedildi ve AKP-CHP-HDP Grupları arasında “Yarış” temalı garip bir tartışma yaşandı.

06 Şub 2023

mecliste-bu-hafta-17
• Avrupa Parlamentosu (AP), Türkiye’de demokratik standartlardaki gerilemenin “kasıtlı” olduğu belirtilen 2022 Türkiye Raporu'nu genel oturumda oylayarak kabul etti. AA Raporun içeriği: Raporda, Türkiye'de demokrasi, hukuk devleti ve temel hak ve özgürlüklere saygı alanlarında elle tutulur bir ilerlemenin kaydedilmediği belirtiliyor. Türkiye'nin bu şartlarda AB ile üyelik müzakerelerine yeniden başlama şansının olmadığı mesajı veriliyor. AB üyeliği: AP Türki...Devamını Oku

10 Haz 2022