demokrasi ile ilgili hikayeler

• CHP lideri Özgür Özel , MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Türkiye Cumhuriyeti sandıkta kurulmamıştır" sözlerine cevap verdi: "Dünyada bir ülke sandıkla kurulmuşsa bu ülke kurulmuştur. Kurtulmadan önce bile kuruluşu öncelemiş, millî iradeyi öncelemiş bir liderin kurtardığı bir ülkeye sandıkta demokrasiyle kurulmamış demek abesle iştigaldir."

11 Nis 2024

• 31 Mart'taki yerel seçimleri izlemek için Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi (YBYK) tarafından 29 Mart-1 Nisan tarihleri arasında Türkiye'ye gönderilen gözlemci heyet, seçim kampanyasında gözlemlenen bazı eksikliklere rağmen yerel seçimlerin genel olarak iyi organize edildiğini ve halkın iradesine saygı gösterilerek yapıldığını bildirdi. Detaylar: 16 ülkeden 19 Kongre üyesi, bir uzman ve beş sekreterya üyesinden oluşan 26 kişilik heyet, YBYK'nın...Devamını Oku

02 Nis 2024

RTÜK'ün 6 Kanala İnceleme Başlatması Ne İfade Ediyor?

RTÜK’ün muhalif kanallara inceleme başlatması pek şaşırtıcı olmadı. Uzun yıllardır hem Kurul Başkanının hem de Kurul kararları her fırsatta muhalif kanalları cezalandırma saikiyle hareket ettiği sır değildir.

Ömer Faruk Şen

·

05 Haz 2023

rtukun-6-kanala-inceleme-baslatmasi-ne-ifade-ediyor
SpektrumSpektrum

HİKAYE

AK Parti'yi iktidara taşıyan koşullar

1999 depremi, 2001 krizi, hapis cezası, yeni bir siyaset arayışı ve özgürlük talebi...

Abdullah Esin

·

11 May 2023

ak-partiyi-iktidara-tasiyan-kosullar
• Wall Street Journal'a konuşan Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu, seçimi kazanması hâlinde Batı'nın Rusya'ya yönelik alacağı yaptırım kararlarına uyacağını belirterek "Türkiye, Batı ittifakı ve NATO'nun bir üyesidir, Putin de bunu iyi bilir. Türkiye NATO'nun aldığı kararlara uymakla yükümlüdür" dedi. Öte yandan: Kılıçdaroğlu seçime ilişkin "Eğer Erdoğan kazanırsa Türkiye bir tür diktatörlüğe dönüşecek" yorumunu yaparken "Bu seçimde ilk kez sa...Devamını Oku

11 May 2023

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Kılıçdaroğlu'ndan dört ayaklı Yeni Türkiye vizyonu

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi'nde konuştu.

19 Mar 2023

kilicdaroglundan-dort-ayakli-yeni-turkiye-vizyonu
SpektrumSpektrum

HİKAYE

Demokrasi neden ibarettir?

Ya da Türkiye'de demokrasi neden ibarettir?

İlkim Emirler

·

15 Mar 2023

demokrasi-neden-ibarettir
Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Türkiye'nin 2022 yılında demokrasi tablosu

The Economist tarafından hazırlanan 2022 Demokrasi Endeksi'nde Türkiye, otoriterliğe yakın hibrit rejim olarak tanımlanıyor.

Abdullah Esin

·

06 Şub 2023

turkiyenin-2022-yilinda-demokrasi-tablosu