aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

Soli Özel

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde öğretim görevlisi

SpektrumSpektrum

HİKAYE

İran-İsrail geriliminin yükselişi ve dünyayı bekleyen riskler

7 Ekim saldırısıyla dokunulmazlık duygusunu yitiren, caydırıcılığının zayıfladığı inancıyla Gazze’yi Taş Devri'ne döndürüp nüfusunu Sina Çölü'ne sürmeyi hedefleyen İsrail’in İran'ın saldırısına karşılık vermemesi pek düşünülemez. Soru, bu karşılığın şiddetinin, kapsamının ve tahribatının ne kadar olacağı.

Soli Özel

·

18 Nis 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Serbest Kürsü: İktidar olmayı bilmek gerek

Seçimlerin iktidar lehine sonuçlanmasının sonuçları küçümsenemeyecek kadar karanlık sayılabilir. Yeni ve bunaltıcı bir anayasa ülkenin başına sarılacak, rejimin otoriterlik dozu daha da yoğunlaşacaktır. Bu nedenle yarın sandığa gitmemek, şikayetçi olunan rejime karşı sesini yükseltmemek, yakalanmış iktidar fırsatını kaçırmaya vesile olmak, affedilmeyecek bir harekettir.

Soli Özel

·

29 Mar 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Avrupa için bir kabus: Rusya-Ukrayna savaşı senaryoları

Ukrayna açısından en kötü iki sonuç bugünkü “yıpratma savaşı”ndan yenik çıkmaları veya Trump’ın iktidara gelmesiyle Amerikan desteğinin tamamen kesilmesi ve Rusya’nın savaşın başındaki hedefine ulaşarak Kiev’de rejim değişikliğini gerçekleştirmesi olur. Üçüncü bir sonuç, Rus işgali altındaki topraklarını bırakması ve böylece bir ateşkese veya barışa gitmesi hâlinde Ukrayna’nın Batı güvenlik havzasına dahil edilmesi.

Soli Özel

·

12 Mar 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

ABD siyasetinde geçmişin izleri: Trump neyi temsil ediyor?

Şu sıralarda ABD’de tanık olunanlar, kullanılan dil ve simgeler ve nihayetinde Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı olmasına kesin gözüyle bakılan Donald Trump’ın dış politika söylemi, bugünün gerçeklerini yansıttığı kadar geçmişin derin izlerini de taşıyor.

Soli Özel

·

16 Şub 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Dünyada bir heyula dolaşıyor: Yapay zeka heyulası

Şimdiye dek ekonomik sistemin yüksek eğitimlileri gözeten, niteliksiz çalışanları kendi hâllerine terk eden yaklaşımı, teknolojinin gidişatına yön verdi. Bu eğilim tersine dönerken, yapay zeka insanların becerilerini tamamlayacak şekilde geliştirilebilir mi? Toplumda ve siyasette dengeleyici güçler, bu gidişata etki edebilir mi? Soli Özel, Daron Acemoğlu ve Simon Johnson'un İktidar ve Terakki (Power and Progress) kitabından cevap arıyor.

Soli Özel

·

31 Oca 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Seçimler yılında küresel güç dengesi nasıl değişecek?

1991 sonrası istisnai bir “tek kutuplu dünya” aralığından geçen uluslararası sistemde geriye dönüşün mümkün olmadığı, otoriterliğin ve güç politikasının yükseldiği yeni bir dönem başlıyor. Yükselen güçlerin henüz kendi başlarına bir sistem kuracak kapasiteye sahip olmamaları da bu dönemin sarsıntılı geçmesine sebep olacak.

Soli Özel

·

17 Oca 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

2023: Sağ popülizmin yükselişi, liberal değerlerin çöküşü

2023'te dünyada seçimlerin kazananları sağ popülist adaylar oldu. Ukrayna'ya Rusya'nın işgaline ilişkin yapılan yardımların kesilmesi Batı ülkelerinin tavrını sorgulatırken Gazze'de yaşananlar da bu ülkelere güveni zedeledi.

Soli Özel

·

27 Ara 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Dünyaya damgasını vurmuş bir iktidar tutkunu: Henry Kissinger

Hayranları Kissinger’ın büyük bir devlet adamı ve stratejik düşünür olduğunu yazıp övgüler düzerken, muarızları onu insan hakları konularına sonsuz bir duyarsızlık göstermekle suçladılar. Fürth’lü çocuk Amerika ve dünya tarihine damgasını vurmasına vurmuştur ve hatırlanacaktır. Nasıl hatırlanacağını kontrol etmek ise artık onun elinde değildir.

Soli Özel

·

10 Ara 2023