aposto-logo
TR
TREN

İskoçya ile ilgili hikayeler

apéroapéro

HİKAYE

Türkiye’nin yeni viskisi Project W duyuruldu

İlk viski Glenturret Ruadh Maor, Türkiye'nin ardından İngiltere'de piyasaya sürülecek.

10 Oca 2024

• Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron, İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı Hamza Yusuf’un COP28'de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yanında Birleşik Krallık görevlileri olmadan görüşmesine tepki gösterdi. Cameron yazdığı mektupta Yusuf'un Erdoğan ile Gazze ve diğer konuları görüşmesinin protokol ihlali olduğunu belirtti. Bir adım sonrası: Mektupta benzer ihlallerin sürmesi hâlinde, Dışişleri Bakanlığı'nın İskoçya’nın uluslararası temaslarında artık kolaylaştırıcı rol...Devamını Oku

13 Ara 2023

• Avrupa'nın en yüksek irtifadaki gece kulübü Detour Discotheque, bu yılki konumu olarak İsviçre Alpleri'ndeki Lauterbrunnen kasabasını seçti. Detaylar: Kulübün sıradaki 3 günlük partisi 10-12 Mayıs tarihleri arasında yapılacak ve mekana sadece teleferik vasıtasıyla ulaşılabilecek. Detour, önceki yıllarda İzlanda ve İskoçya'daydı.

09 Ara 2023

• İskoçya Kraliyet Zooloji Derneği , Edinburgh Hayvanat Bahçesi’ne 2011 yılında Çin’den çiftleştirilmek üzere getirilen Yang Guan ve Tian Tian isimli iki pandanın, geçen 12 yılın ardından Aralık ayı itibarıyla Çin’e geri döneceğini duyurdu. Neden şimdi?: Çin Yaban Hayatı Koruma Derneği ile Birleşik Krallık Yaban Hayatı Koruma Derneği arasında 2011’de pandaların çiftleştirilmesi için yapılan 10 yıllık anlaşma, pandemi nedeniyle 2 yıl daha uzatılmıştı.

02 Ara 2023

apéroapéro

HİKAYE

İskoç viskisi ihracatında düşüş

Yılın ilk yarısında hacme göre viski ihracatında %20'lik düşüş yaşandı.

18 Ağu 2023

• Glenlivet , fıçıda bitişli ilk single malt viskisini piyasaya sürmek için İskoçya merkezli bira üreticisi Innis & Gunn’la işbirliği yaptı. Viskinin tadının koyu kirazlı tart, tropikal meyveler ve küçük hindistan cevizi notalarının hafif şerbetçi otu etkisiyle beklendiğini belirtiliyor. Bitiş: “Glenlivet 9 Years Old Beer Cask Finish Edition” adındaki viski daha önce Innis & Gunn'a ait bira çeşidi Vanishing Point Imperial Stout'un bulunduğu bir fıçıda tamamlan...Devamını Oku

12 Ağu 2023

apéroapéro

HİKAYE

The Glenlivet’den bira bitişli viski

The Glenlivet, Innis & Gunn’la beraber bira fıçısında bitirilen ilk viskisini piyasaya sürdü.

11 Ağu 2023

DuendeDuende

HİKAYE

Bir müzisyen laneti: Hit şarkı

Hit bir şarkı bazen müzisyenlerin laneti hâline gelebiliyor. Lewis Capaldi’nin Glastonbury performansı bize en duygusal konser anlarından birini sunarken aynı zamanda spot ışıkları altındaki müzisyenlerin yaşadığı mental sorunların da ne kadar ciddi hâle geldiğini gösterdi.

Eda Solmaz

·

07 Ağu 2023

“Yılın en iyi tasarıma sahip yeni banknotu” ödülü sahibini buldu

International Bank Note Society, bu yılın en iyi tasarıma sahip yeni banknotlarını belirledi.

09 Haz 2023

Aposto GünsonuAposto Günsonu

HİKAYE

Şişenin ardındakiler: Tarım, toplum & kültür ilişkisi üzerine

Sahip olduğu pozlar ve etrafını saran kültürel unsurlarla, topraktan kadehe, gelenekten zanaate millî içkiler ve ilişkilendirildikleri.

Reyhan Ülker

·

08 Haz 2023