aposto-logo
TR
TREN

UNESCO ile ilgili hikayeler

Oggusto • UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ve Göbeklitepe’yle birlikte Neolitik çağın en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Karahantepe'de kazı çalışmaları devam ediyor. Oggusto , "T" biçimli dikili taşlar, hayvan ve insan heykelleri gibi çok sayıda buluntunun açığa çıkarıldığı, 12 bin yıl öncesine tarihlenen bölgeye dair bilinenleri derledi.

10 Şub 2024

Fotoğraf: Ömer Yılmaz / Arkitera üzerinden • Ayasofya'da turistlere ayrılan “Galeri Kısmı Katı”na girişler 25 avro oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yayımladığı genelgeye göre cami olarak kullanılan kısım ibadete gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından ücretsiz olarak kullanılabilecek. Bir adım geriden: UNESCO'nun Dünya Mirası listesinde yer alan Ayasofya'nın tarihî İmparatorluk Kapısı, müze cami olarak ibadete açıldıktan sonra tahrip edilmiş; Sa...Devamını Oku

20 Oca 2024

• UNESCO , dünya çapında 50'nin üzerinde geleneği Somut Olmayan Kültürel Miras listesine ekledi. Listede Avrupa, Afrika, Uzak Doğu ve Orta Asya'dan da gelenekler bulunuyor.

16 Ara 2023

• Türkiye'den İftar ve İftar ile İlgili Sosyo-Kültürel Gelenekler, Mey/Balaban Zanaatkarlığı ve İcrası, Tezhip Sanatı ve Sedef Kakma Sanatı, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi 'ne kaydedildi.

09 Ara 2023

• UNESCO , Ramazan iftarını Somut Olmayan Kültürel Miras olarak tanıdı. Türkiye, Azerbaycan, Özbekistan ve İran, iftar yemeğinin "sosyokültürel geleneklerinin", listeye alınması talep etmişti. Botsvana'nın Kasane kentinde toplanan BM komitesi, iftarın bir topluluk geleneği olarak önemini tanıdı.

07 Ara 2023

• Uluslararası En İyi 50 Pizza rehberi, tarihinde ilk kez birinciliği İtalya dışında bir pizza restoran zincirine verdi. Neresi?: İspanya merkezli Grosso Napolentano, UNESCO tarafından "Somut Olmayan Kültürel Miras" olarak kabul edilen Napoliten "Pizzaiuolo" sanatına uygun üretim yaparak dünyanın en iyi zincir pizzacısı ödülünü aldı. Diğer kazananlar: İtalya’dan da Michele 2. olurken Fransa’dan Big Mamma Group listenin 3. sırasında yer aldı.

02 Ara 2023

AŞTİ yenilendi Ankara Büyükşehir Belediyesi, her gün on binlerce vatandaşı ağırlayan AŞTİ’yi yaptığı yenileme çalışmalarıyla baştan yarattı. Çalışmaların ardından modern bir görünüme kavuşan AŞTİ’de; kütüphaneden ders çalışma alanına, toplantı salonlarından sergi ve gösteri salonuna, modern büfelerden çocuk oyun alanlarına kadar pek çok farklı donatı yer alıyor. BUGSAŞ Genel Müdürü Vecihi Halil İyigün, kütüphanenin hafta içi ve hafta sonu gece 01.00’e kadar açık o...Devamını Oku

27 Kas 2023

• Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Paris’te düzenlenen 24. Taraf Devletler Genel Kurulu oturumunda yapılan oylamayla Türkiye’nin Dünya Miras Komitesi üyeliğine seçildiğini bildirdi. Neden önemli?: Üyeler, 4 yıl boyunca Dünya Miras Sözleşmesi ’nin yürütme organı olan ve yılda bir kez toplanan komite buluşmasında karar alma sürecine dahil ediliyorlar. Bir adım geriden: Türkiye, 1983-1989 ve 2013-2017 yılları arasında da UNESCO Dünya Miras Komitesi’nde yer...Devamını Oku

25 Kas 2023

• Muğla’nın Yatağan ilçesindeki Stratonikeia antik kentinde yürütülen kazı çalışmalarında 2-3 yaşlarındaki 3 farklı çocuğa ait 1.900 yıllık ayak izleri gün yüzüne çıkarıldı. Neden önemli? UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ve "gladyatörler kenti" olarak bilinen tarihî yerleşim, dünyanın en büyük mermer kentleri arasında gösteriliyor.

18 Kas 2023

• UNESCO Dünya Mirası Listesi ’nde yer alan Boğazköy-Hattuşa’da yapılan kazılarda ortaya çıkarılan tablette yer alan ritüel metninde, daha önce bilinmeyen ve Indo-Avrupa dil ailesine ait olduğu düşünülen bir dilde yazılmış bir bölüme rastlandı. G üncel durum: Tablette "Kalaşma ülkesinin dili" olarak bahsedilen bölüm henüz deşifre edilemedi.

18 Kas 2023