İngilizce ile ilgili hikayeler

Impostor ya da 'başarılı bir kadın olduğum için özür dilerim' sendromu

Impostor olgusu, kendi kendine oluşan bir durum değildir. Hele de civarınızda “Senin şansın yaver gittiği için başarılı oldun” diyen eril kafalar varsa... Bu sebeple, bu olguya “Başarılı bir kadın olduğum için özür dilerim” sendromu da denebilir.

Evrim Kuran

·

18 Haz 2024

impostor-sendromu
• ABD'de yapılan bilimsel bir çalışma kapsamında, felç geçiren bir adamın hem ana dili İspanyolca hem de ikinci dili İngilizceyi konuşmasını sağlayan bir beyin implantı kullanıldı. Neden önemli? Çalışma, beyin-bilgisayar ara yüzlerinin (BCI) konuşma, teknolojisinin felçli hastaların iletişim yeteneğini geri kazandırmak için umut verici bir yol sunduğunu gösterdi.

22 May 2024

Arapça Tabela Tartışmaları

''Yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için tekrar belirtmek gerekir ki, tabela asan esnafın hakkı tabelanın hangi dilde olduğundan bağımsız olarak korunmalıdır. Ne var ki, Türkiye’de öteden beri kamusal alanda görünür olan dillere dair ayrımcılığı şiar edinmiş neredeyse siyaset üstü bir yaklaşım hâkim. Sahil kasabalarında yabancı Batı dillerinin görünürlüğünün bir ihtiyaçtan kaynaklandığı geniş kesimlerce kabul görürken, Arapça ve (öteden beri) Kürtçe dillerinin görünür olduğu yerlerde negatif ayrımcılık sıklıkla gözlemlenmektedir.''

Ömer Faruk Şen

·

21 May 2024

arapca-tabela-tartismalari-949
apéroapéro

HİKAYE

Bir gıda egemenliği mücadelesi: Manda Müşterekleri

İstanbul’un kuzeyinde yürütülen kentleşme politikaları bölgesel bir ekolojik yıkıma sebep olurken sulak alanlar kaybediliyor, meralar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Bu süreçte yaşam alanları tarumar olan mandalara ne oluyor?

04 May 2024

bir-gida-egemenligi-mucadelesi-manda-musterekleri
• DeepL, yapay zeka destekli yazma asistanı DeepL Write Pro'yu kullanıma sundu. Diğer yapay zeka ve dilbilgisi araçlarının aksine, DeepL Write Pro taslak hazırlama sürecinde kullanıcılara yardımcı oluyor. Ayrıntılar: Kelime seçimi, ifade, üslup ve ton konusunda gerçek zamanlı öneriler sunan DeepL Write Pro şu anda yalnızca İngilizce ve Almanca metinlerde kullanılabiliyor. Stil tercihleri arasında iş, akademik, basit ve gündelik ; ton tercihleri arasında ise arkad...Devamını Oku

27 Nis 2024

DuendeDuende

HİKAYE

Yalın, öfkeli ve benmerkezci: Şarkı sözlerinin 50 yıllık değişimi

Dilin gündelik yaşamdaki kullanımı şarkı sözlerine de yansıyor. 50 yıl öncesine kıyasla daha net, yalın, öfkeli ve benmerkezci şarkılar yapılıyor. Şarkı sözlerindeki dönüşümü şarkı sözü yazarı Onur Özdemir ile konuştuk.

Eda Solmaz

·

08 Nis 2024

yalin-ve-ofkeli-sarki-sozlerinin-50-yillik-degisimi
Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

96. Akademi Ödülleri adayları belli oldu

Oppenheimer’ın 13 adaylıkla öne çıktığı 96. Akademi Ödülleri adayları, 23 Ocak’ta açıklandı.

Emre Eminoğlu

·

28 Oca 2024

96-akademi-odulleri-adaylari-belli-oldu-25
DuendeDuende

HİKAYE

96. Akademi Ödülleri adayları belli oldu

Oppenheimer’ın 13 adaylıkla öne çıktığı 96. Akademi Ödülleri adayları, Jack Quaid ve Zazie Beetz’in sunumuyla açıklandı.

Emre Eminoğlu

·

23 Oca 2024

96-akademi-odulleri-adaylari-belli-oldu
Yahoo News Sam Altman draması: OpenAI'ın kurucu ortağı ve CEO'su Sam Altman'ın Yönetim Kurulu kararıyla 17 Kasım'da CEO'luk görevinden alınması ve bu sürpriz haberi takip eden kaos, yılın en çok tartışılan haberlerinden oldu. Şirketin baş teknoloji sorumlusu Mira Murati'nin geçici CEO olarak atandığı açıklanırken OpenAI'ın başkanı ve kurucu ortağı Greg Brockman da istifa ettiğini duyurdu. Bu ani ayrılığın yapay zekanın yaratıcıları arasındaki derin etik ayrışmayı...Devamını Oku

26 Ara 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Yılbaşı bir Türk geleneği mi?

Her yıl sonu gündeme gelen “Çoğunluğu Müslüman bir ülkede neden yılbaşı kutlanıyor?” tartışması bir süredir farklı bir boyut kazandı. Popüler soru artık “Yılbaşı kutlamaları haram mı?” değil, “Yeni yıl kutlamaları ve yılbaşı ağacı bir Türk geleneği mi?”

Utku Başar

·

22 Ara 2023

yilbasi-bir-turk-gelenegi-mi