aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

Fransızca ile ilgili hikayeler

SoliSoli

HİKAYE

Bu ay Beyoğlu'nda ne yapsak?

Türkiye-Japonya ilişkililerinin 100'üncü yıl kutlamasından yeni edisyonuyla geri dönen Frankofon Film Festivali'ne şehirde, daha doğrusu Beyoğlu'nda gerçekleşenler; ajandamıza not ettiklerimiz.

08 Mar 2024

• Dil uygulaması Babbel , İtalyancanın Fransızcayı geride bırakarak dünyanın en çekici dili kabul edildiğini açıkladı. İtalyan dilinin müzikalitesinin bu algıda etkili olduğu belirtildi. Almanca “lafı en az dolandıran” dil seçilirken, İngiliz İngilizcesi ise en “kibar” dil olarak görüldü.

17 Şub 2024

Kaynak: Touline Ceramics Amuse-bouche (isim) Şeflerin yemek servisi başlamadan evvel müşterilere gönderdiği tamamlayıcı küçük lokmalardır. Fransızca "ağzı eğlendiren" anlamına gelir.

14 Şub 2024

apéroapéro

HİKAYE

Coğrafya: Kader mi etmen mi?

Toplumsal alışkanlıkların bir öğünle kurduğu ilişki, bize neler söylüyor? Zafer Yenal'la küreselleşme ve yerelleşme arasında, sosyoekonomik gelişmelerin kıyısındayız: Günün ilk öğünü kahvaltı.

Reyhan Ülker

·

16 Ağu 2023

Aposto KitapAposto Kitap

HİKAYE

Kalemiyle Audrey Magee

Çağdaş İrlanda edebiyatının yüzü olarak görülen yazar kimdir?

09 Ağu 2023

• Meta , 2 saniyelik bir ses örneği üzerinden konuşma sentezleyebilen üretken yapay zeka aracı Voicebox'ı tanıttı. Ses stilini eşleştirmenin yanı sıra metinden konuşmaya üretim gerçekleştirebilen veya dış gürültü nedeniyle anlaşılır olmayan ses kayıtlarını yeniden oluşturabilen Voicebox, bunlara ek olarak İngilizce metinleri Fransızca, Almanca, İspanyolca, Lehçe veya Portekizce gibi dillerde de seslendirebiliyor.

19 Haz 2023

Enerjik Bir Kadın: Riff Cohen Özgün müziği ve hit şarkılarıyla tanınan, dünyaca ünlü sanatçı Riff Cohen , uzunca bir aranın ardından yeniden Ankaralı hayranlarıyla buluşmaya gün sayıyor. Tarih: 5 Temmuz | Yer: CSO Ada Ana Salon Ne kaçırırsınız?: İngilizce, Fransızca, İbranice ve Arapça şarkılarla kendinizden geçeceğiniz, dans dolu, enerjik bir çarşamba akşamını. Not düşün: Hatırlayabildiğim kadarıyla son Ankara konserini 12 Mayıs 2016 tarihinde veren sanatç...Devamını Oku

18 Haz 2023

Şehirden Notre Dame de Paris geçti

Tüm zamanların en ünlü aşk hikâyelerinden biri, Guinness rekorlu Notre Dame de Paris müzikali 21. performansıyla İstanbul'a veda ediyor.

21 May 2023

📢 Institut français Çeviri Ödülü bu yıl şair, öğretmen ve çevirmen Tahsin Saraç anısına düzenlenecek. Fransızca Çeviri Ödülü için başvurular 10 Mayıs Çarşamba günü saat 17.00’ye kadar yapılabilecek. Institut français Çeviri Ödülü , Ankara Fransızca Öğretmenleri Derneği işbirliği ile “Genel” ve “Teşvik” adı altında iki ayrı kategoride verilecek. Institut français Çeviri Ödülü’ne edebiyat alanında 17 Nisan 2021 – 30 Mart 2023 tarihleri arasında yayımlanmış çevir...Devamını Oku

23 Nis 2023

Kelime KöşesiKelime Köşesi

HİKAYE

Portmanto Kelimeler

Portmanto kelimeler diye bilinen birleşik kelimeleri biliyor musunuz?

11 Nis 2023