Türkçe ile ilgili hikayeler

• OpenAI'ın en gelişmiş yapay zeka modeli ChatGPT-4o'ya, YKS soruları çözdürüldü. ChatGPT-4o, TYT'de Türkçe'de 28,75 net, Sosyal Bilimler'de 16,25 net, Matematik'te 2,5 net ve Fen Bilimleri'nde 5 net yaptı. Alan Yeterlilik Testi: AYT'de Sosyal 1 testinden 36,25 net, Sosyal 2 testinden 35 net yaparken Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinden tam puan alan ChatGPT-4o, AYT Matematik'te -5 net, Fen Bilimleri'nde ise 2,5 net yaptı. Tercihler: ChatGPT-4o, bu sonuçla...Devamını Oku

13 Haz 2024

• Eski OpenAI çalışanları tarafından kurulan yapay zeka şirketi Anthropic, yapay zeka destekli sohbet robotu Claude’u Türkiye’de de kullanıma sundu. Türkiye’deki kullanıcılar, Türkçe dil desteği de bulunan yapay zeka modeline Claude’un internet sitesi veya iOS uygulaması üzerinden ücretsiz olarak erişebilecek.

18 May 2024

• Anthropic , yapay zeka destekli sohbet robotu Claude’u Türkiye’de de kullanıma sundu. Türkiye’deki kullanıcılar, Türkçe dil desteği de bulunan yapay zeka modeline Claude’un internet sitesi veya iOS uygulaması üzerinden ücretsiz erişebilecek.

15 May 2024

Koç Topluluğu çatısı altında faaliyet gösteren Divan Grubu Türkiye'nin ilk fine dining vegan restoranı Telezzü z’ü açtı. Bağlarbaşı Abdülmecit Efendi Korusu’nda bulunan mekandaki tablolar, Ömer Koç'un özel koleksiyonundan seçilen eserlerden oluşuyor. Restoranın şefi, Bahtiyar Büyükduman. Nedir? Osmanlı kökenli bir kelime olan telezzüz, Türkçede "hoş lezzetli, zevk veren tatlar" anlamına geliyor.

01 May 2024

DuendeDuende

HİKAYE

Yalın, öfkeli ve benmerkezci: Şarkı sözlerinin 50 yıllık değişimi

Dilin gündelik yaşamdaki kullanımı şarkı sözlerine de yansıyor. 50 yıl öncesine kıyasla daha net, yalın, öfkeli ve benmerkezci şarkılar yapılıyor. Şarkı sözlerindeki dönüşümü şarkı sözü yazarı Onur Özdemir ile konuştuk.

Eda Solmaz

·

08 Nis 2024

yalin-ve-ofkeli-sarki-sozlerinin-50-yillik-degisimi
Netflix’in çok izlenen programı Time to Eat ’in sunucusu şef Nadiya Hussain’in aynı adlı kitabı, Zeynep Kayahan Karaçalı tarafından Türkçeye çevrildi. Şimdi Yemek Zamanı ’nın çevirisinde tarifler Hussain’in önerileriyle Türkiye’ye uygun malzemelerle değiştirildi.

20 Mar 2024

• Dubai'deki 2024 World Governments Summit'e katılan Trendyol , Meta'nın LLaMa2 modelinin üzerine Trendyol verilerini kullanarak Türkçe dilinde eğittiği e-ihracat odaklı modeli Trendyol LLM'i tanıttı .

16 Şub 2024

• Google , Gemini Pro büyük dil modeli (LLM) tarafından desteklenen yapay zeka aracı Bard'a Türkçe dil desteği getirirken, metinden görsel üreten ImageFX ile metinden müzik üreten MusicFX'i de kullanıma açtı. Detaylar: MusicFX, 70 saniyeye kadar uzunlukta şarkı sözleri ve müzik döngüleri oluşturabiliyor. ImageFX'in ürettiği görsellere de bunların AI tarafından üretildiğini belirten bir filigran otomatik olarak ekleniyor.

06 Şub 2024

• Google , Gemini Pro büyük dil modeli (LLM) tarafından desteklenen yapay zeka aracı Bard'a Türkçe dil desteği getirirken, metinden görsel üreten ImageFX ile metinden müzik üreten MusicFX'i de kullanıma açtı. Detaylar: MusicFX, 70 saniyeye kadar uzunlukta şarkı sözleri ve müzik döngüleri oluşturabiliyor. Bard'ın ürettiği görsellere de bunların AI tarafından üretildiğini belirten bir filigran otomatik olarak ekleniyor.

05 Şub 2024

✒️ Jamaikalı şair Jason Allen-Paisant, ikinci şiir kitabı Self-Portrait As Othello ile T.S. Eliot Şiir Ödülü ’nü kazandı. Kitap, Shakespeare’in Othello’sunu modern bir manzara içinde yeniden hayal ediyor ve Avrupa’daki siyah erkek göçmenlerin yaşamıyla paralellikler kuruyor. İçerik: Allen-Paisant, Othello karakterinin “eksik arka plan hikayesini” ele alarak karakterin kökeni, dil ve geçmişi gibi sorulara cevap arıyor. Kitabın ilk bölümü açıkça performans için yazılmış...Devamını Oku

21 Oca 2024