aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

Kolombiya ile ilgili hikayeler

• Kolombiya hükümeti, 300 yıldan fazla bir süre önce Karayiplerde batan ve tarihin en büyük definesinin saklı olduğu İspanyol savaş gemisinin enkazına su altı keşif gezisi başlattı. Ayrıntılar: İspanya donanmasına ait San Jose gemisi 1708'de battığında 200 tona yakın altın, gümüş ve zümrüt taşıyordu. Gemideki toplam hazinenin 18 milyar dolar değerinde olduğu düşünülüyor.

24 May 2024

• Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, Gazze'de Filistin halkına yönelik devam eden saldırılar nedeniyle İsrail ile diplomatik ilişkileri keseceğini duyurdu . Petro, "Soykırım çağına geri dönemeyiz. İnsanlığın gözleri önünde bütün bir halkın yok edilmesine seyirci kalamayız" dedi.

08 May 2024

SoliSoli

HİKAYE

Mayıs 2024

İstanbul-Mardin-Londra-New York hattındaki ajandamızda çeşitli performanslar, pop-up yemek deneyimleri, sergiler ve fuarlar var.

06 May 2024

• Dışişleri Bakanı Hakan Fidan , Türkiye'nin taraf olduğu "1948 soykırım suçunun önlenmesi ve cezalandırılmasına ilişkin sözleşme" uyarınca Güney Afrika'nın İsrail'e karşı Uluslararası Adalet Divanı'na (ICJ) açtığı davaya müdahil olmak üzere başvuracağını açıkladı. Öte yandan: Nikaragua ve Kolombiya'nın da müdahil olmak üzere başvuru yaptığı, ancak ICJ'nin bu başvurulara izin verip vermeyeceğinin henüz kesinleşmediği belirtildi.

02 May 2024

• Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, Gazze'de Filistin halkına yönelik devam eden saldırılar nedeniyle İsrail ile diplomatik ilişkileri keseceğini duyurdu . Petro, "Soykırım çağına geri dönemeyiz. İnsanlığın gözleri önünde bütün bir halkın yok edilmesine seyirci kalamayız" dedi.

02 May 2024

✒️ Verso , Seven Stories Press ve Haymarket Books gibi yayınevleri, Filistin için adalet talebiyle devam eden öğrenci protestoları çerçevesinde, protesto ve direnişe odaklanan e-kitaplarını ücretsiz olarak sunacaklarını açıkladı.’ Ayrıca: Yayınevleri, Filistin’le dayanışma hareketini öne çıkaran From The River To The Sea adlı ortak bir deneme koleksiyonu da yayımladı.

28 Nis 2024

• Kolombiya'd a Anayasa Mahkemesi yaşadıkları bölgedeki nehrin defalarca taşması nedeniyle topraklarını terk etmek zorunda kaldıklarını belirten bir çiftin sığınma başvurusuna onay verdi. Emsal karar: Latin Amerika’da çığır açan kararın ardından Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan açıklamada, insanların "ani çevresel felaketler veya iklim değişikliği, ormansızlaşma veya okyanus asitlenmesi gibi kademeli çevresel bozulma süreçleri " nedeniyle yerlerini terk etm...Devamını Oku

27 Nis 2024

✒️ Olga Nawoja Tokarczuk ’un Nobel Ödülü sonrası ilk romanı Empusyon , Türkçeye çevrildi. Kurgu akışı: Tüberküloz hastası Mieczyslaw Wojnicz’in etrafında şekillenen hikaye, büyük savaşların arifesinde bir sağlık merkezinde geçen olayları konu alıyor.

21 Nis 2024

✒️ Avustralya’da yapılan ekolojik bir araştırma sırasında keşfedilen karınca türüne Harry Potter serisi nden ilhamla Leptanilla voldemort adı verildi. Detaylar: Tür, keskin çene yapısı ve hayaletimsi görünümüyle dikkat çektiği için adını Harry Potter ’ın antagonisti Lord Voldemort’tan alıyor.

21 Nis 2024

• Ekonomi Gazetesi’nden İmam Güneş’in haberine göre , Türklere yönelik vize koşullarını ağırlaştıran ülkeler arasına Latin Amerika ülkeleri de katıldı . Meksika’nın Türk pasaportu sahiplerinin vize başvurularında ABD vizesi istediği ifade ediliyor. Bir adım geriden: Türk Hava Yolları, Mart ayında yaptığı duyuruda genel şartlara uysa dahi, ülke otoritelerince belirlenen ek şartlara uymayan yolcuların Venezuela, Meksika, Kolombiya, Küba ve Brezilya’ya girişine izin ver...Devamını Oku

17 Nis 2024