aposto-logo
TR
TREN

başkent ile ilgili hikayeler

• Vilnius ile Riga arasındaki ilk ekspres tren hattı seferlerine başladı. Litvanya ile Letonya'nın başkentlerini birbirine bağlayan ve Litvanya'nın ulusal demiryolu LTG'nin işlettiği hatta biletler, ekonomi sınıfında 24 avrodan, birinci sınıfta ise 34 avrodan satışa sunuluyor.

06 Oca 2024

SOLİSOLİ

HİKAYE

Miray’ın Atina notları

Yaratıcı bir zihnin Atina ziyaretinden ardakalanlar: Biraz çıtır kalamar, birkaç sergi, antika vazolar, şehrin dönüşüme dair sorular.

01 Ara 2023

• Avrupa'nın uzun zamandır merakla beklenen yeni rotası; Berlin’den Brüksel’e, bir başkentten bir diğer başkente namıdiğer yataklı tren “ European Sleeper ”, Londra’yı Berlin'e 16 saatte bağlıyor. European Sleeper’ın Brüksel-Berlin hattı, haftada 3 kez karşılıklı sefer yapıyor ve Amsterdam ile Rotterdam’da duruyor.

26 Ağu 2023

• Fransa'da 2016 yılında gözaltında ölen Adama Traore'nin ailesi tarafından polis şiddetine karşı organize edilen başkent Paris'te yapılması planlanan gösteri yasaklandı.

10 Tem 2023

Ankara Keşif Haritası Pusula Ayrancım Gazetesi'ne konuk oldu Ayrancım Gazetesi'nin "harita" temalı son sayısında proje koordinatörü Seren Erciyas, Pusula'nın ortaya çıkış hikayesi, haritacılık ve harita ile kenti yeniden deneyimleme üzerine Hande Yeşilbaş ile bir sohbet gerçekleştirdi, buradan . "Bir de tabi ' Ankaralılık' meselesi var. İklimiyle, ulaşımıyla, hafızasıyla, kozmopolit yapısıyla, başkent oluşunun ağırlığıyla, düzeniyle, duruma göre ' öğrenci' duru...Devamını Oku

25 Haz 2023

Aposto SeyahatAposto Seyahat

HİKAYE

Berlin'den Brüksel'e: European Sleeper

Sürdürülebilir ve yataklı bir gece treni.

Rana Mengü

·

22 Haz 2023

• Paris'teki çöp toplayıcıları, Fransa'da emeklilik yaşını 2 yıl uzatan reforma tepki olarak 13 Nisan'da süresiz greve gitme kararı aldıklarını açıkladı. Çöp toplayıcıları daha önce de 6-29 Mart'ta greve gitmişti, grev nedeniyle başkentte 10 binden fazla çöp yığını birikmişti.

05 Nis 2023

Toplumsal TarihToplumsal Tarih

HİKAYE

Geç Roma’dan Erken Bizans’a Kapadokya Kırsalında Dönüşüm: Tarihi Bağlamında Sobesos

Sobesos mimari ve süsleme öğeleri açısından Roma İmparatorluğu’nun diğer bölgeleri ile benzer özellikler taşımakla birlikte, Geç Antik Çağ Kapadokya’sındaki bir yerleşimin değişim ve dönüşümü hakkında sağladığı veriler açısından oldukça değerlidir.

17 Mar 2023