aposto-logo
TR
TREN

Emmanuel Macron ile ilgili hikayeler

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

10 maddede bu hafta

Bir çırpıda geçen haftanın öne çıkan gelişmeleri.

17 Şub 2024

• Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron , Gazze'deki ölü sayısının kabul edilemez olduğunu belirterek İsrail'e bölgedeki operasyonlarını durdurma çağrısında bulundu. Detaylar: Çarşamba günü İsrail lideri Binyamin Netanyahu ile görüşen Macron, Refah operasyonlarına kesin bir biçimde karşı olduğunu belirttiğini açıkladı .

16 Şub 2024

• Fransa'da Macron hükümetinin Başbakanı Élisabeth Borne, Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde beklenen kabine değişiklikleri kapsamında istifa etti.

09 Oca 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Ukrayna için umut ışığı mı?

AB üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanları, 14-15 Aralık tarihlerinde yılın son Liderler Zirvesi için biraraya geldi. Zirvenin ana konusu Ukrayna oldu.

Büşra Kılıç

·

19 Ara 2023

• Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla iki gün sürecek AB liderler zirvesi dün başladı. Zirvede, Ukrayna'ya yapılacak mali yardımlar, Ukrayna ile AB müzakerelerinin başlaması gibi konular ele alınıyor. Fon paketi: Hafta başında, AB ülkelerinin dışişleri bakanları Ukrayna’dan mevkidaşları Dmitro Kuleba ile biraraya gelmiş, sahadaki son durum, acil askerî ve mali ihtiyaçlar hakkında bilgi almıştı. AB liderleri, Ukrayna'n...Devamını Oku

15 Ara 2023

• Hafta sonu İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırları devam etti. Gazze'de özellikle hastane bölgelerinden saldırı ve çatışma haberleri geldi. İsrail'in Hamas üslerinin bulunduğunu iddia ettiği hastanelerden El Şifa Hastanesi’nde, faaliyetlerin durduğu aktarıldı. İsrail ordusu, El Şifa Hastanesi’ni vurduğu suçlamalarını reddederken çevresinde Hamas savaşçılarıyla çatışmalar yaşandığını doğruladı. Netanyahu’dan açıklama: İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas'la savaşı...Devamını Oku

13 Kas 2023

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Aktörlük krizi: AB, İsrail-Hamas savaşında sınıfta mı kaldı?

Görünen o ki Netanyahu, Filistin topraklarının tamamını işgal etmeyi meşru görüyor. Tüm uluslararası aktörler gibi Avrupa Birliği (AB) de bu “savaş”a dair endişelerini dile getiriyor.

01 Kas 2023

• İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar devam ediyor. Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 7 Ekim'den bu yana en az 5 bin 791 kişi saldırılarda yaşamını yitirdi. Ayrıca, Lübnan’daki Hizbullah ile İsrail arasındaki çatışmaların da devam ettiği aktarıldı. Yardım: ABD Başkanı Joe Biden, telefonla görüştüğü İsrail Başbakanı Binyamin Netanhayu’ya, Gazze’ye insani yardım girişinin devam etmesi gerektiğini söyledi. Fransa’dan ziyaret: Fr...Devamını Oku

25 Eki 2023

• Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un atadığı yeni Türkiye Büyükelçisi Isabelle Dumont bu hafta Ankara’daki görevine başlayacak.

29 Ağu 2023

• Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron , Nijer’de darbe yönetiminin kararına rağmen Paris’in Büyükelçisi Sylvain Itte’nin bu ülkenin başkenti Niamey’de kalmaya devam edeceğini bildirdi. Macron, darbeyi kınama konusundaki tavrından ve demokratik şekilde seçilen Muhammed Bazum'u desteklemekten vazgeçmeyeceğini bildirdi. Bir adım geriden: Cunta yönetimi cuma günü Fransa Büyükelçisinin 48 saat içinde ülkeyi terk etmesi için ültimatom vermişti.

29 Ağu 2023