Kızıldeniz ile ilgili hikayeler

• Yemen'deki İran destekli Husiler, Kızıldeniz'de bir gemiyi insansız deniz aracıyla, Hint Okyanusu’ndaki bir diğer gemiyi ise seyir füzesiyle vurduklarını açıkladı. Bir adım geriden: Husiler, İsrail'in Gazze'yi işgaline tepki olarak Ekim 2023'ten bu yana (Husilerin ilan ettiği) "işgal altındaki Filistin limanlarına giriş yasağını delen" ticari gemilere el koyuyor, ya da insansız hava araçları ve füzelerle saldırılar düzenliyor.

24 Haz 2024

• Yemen'deki İran destekli Husiler'in Kızıldeniz'deki saldırıları devam ediyor. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Husiler'in bu sefer de Yunanistan merkezli bir şirket tarafından işletilen Liberya bandıralı bir gemiyi vurduğunu bildirdi.

13 Haz 2024

• Gemi takip ve denizcilik analiz sağlayıcısı MarineTraffic'ten edinilen verilere göre, Kızıldeniz'de geçen yılın ilk çeyreğinde 7.804 olan konteyner gemi geçişleri, bu yılın aynı döneminde 3.464'e geriledi ve %55,6'lık gerileme kaydetti. Aynı dönemde: Sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) gemi geçişleri ise %84,3 düştü ve Kızıldeniz'de LNG ticareti durma noktasına geldi.

23 Nis 2024

AngstAngst

HİKAYE

Mercan resifleri son 30 yılda dördüncü kez ağardı

Son bir yılda yapılan gözlemlerde 54 ülke ve bölgedeki mercan resiflerinin beyazlaştığı kaydedildi.

20 Nis 2024

mercan-resifleri-son-30-yilda-dorduncu-kez-agardi
• Yemen merkezli Husiler , Kızıldeniz'den geçişleri sırasında Çin ve Rusya gemilerinin hedef alınmayacağını duyurdu.

22 Mar 2024

• 19 Şubat'ta Kızıldeniz’de İran destekli Husilerin saldırısına uğrayan ve günlerdir su yüzeyinde kalan Birleşik Krallık gemisi Rubymar 'ın battığı duyuruldu. Neden önemli? Bu, Husilerin İsrail’in Gazze saldırıları sonrası Kızıldeniz’deki ticari gemilere yönelik saldırıları nedeniyle batırdıkları ilk gemi oldu. Üçüncü ülke: İtalya, AB’de Fransa ve Almanya’nın ardından Husilerin deniz saldırılarına karşı koyma hattına giren üçüncü ülke oldu.

05 Mar 2024

Rubymar'ın 27 Şubat'ta çekilen son görüntüsü • 19 Şubat'ta Kızıldeniz’de İran destekli Husilerin saldırısına uğrayan ve günlerdir su yüzeyinde kalan Birleşik Krallık gemisi Rubymar 'ın battığı duyuruldu. Neden önemli: Bu, Husilerin İsrail’in Gazze saldırıları sonrası Kızıldeniz’deki ticari gemilere yönelik saldırıları nedeniyle batırdıkları ilk gemi oldu. Açıklamalar: Husi Yüksek Devrim Komitesi Başkanı Muhammed Ali el-Husi, geminin batmasından Birleşik Kra...Devamını Oku

04 Mar 2024

• Pentagon , Cumartesi günü ABD ve Birleşik Krallık savaş uçaklarının Yemen'de Husilere ait 18 noktaya saldırı düzenlediğini açıkladı . Öte yandan: Husilerin askerî sözcüsü Yahya Seri, "isyancıların Kızıldeniz ve Umman Denizi'ndeki tüm düşman hedeflere karşı daha nitelikli askerî operasyonlarla ABD-Birleşik Krallık'ın yükselişine karşı koyacaklarını" duyurdu.

26 Şub 2024

BBC'nin Çarşamba günü çektiği Rubymar 'a ait görüntü • Yemen'deki Husilerin Pazartesi günü Kızıldeniz'deki Birleşik Krallık'a ait Rubymar adlı kargo gemisine yaptıklarını saldırı sonucu geminin battığı, mürettebatın da tahliye edildiği duyurulmuştu . BBC doğrulama servisi, Rubymar'ın hasar gördüğünü ancak batmadığını ortaya çıkardı. Dahası: Geminin sahibi Rubymar ’ın Cibuti’ye çekildiğini ancak hâlâ batma riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

23 Şub 2024

• AB, Kızıldeniz'de seyrüsefer güvenliğini sağlamaya katkıda bulunmak için askerî misyon başlattığını duyurdu. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Brüksel'deki AB dışişleri bakanları toplantısı sırasında Kızıldeniz'de "Aspides" isimli askerî misyonun başlatıldığını açıkladı. Bununla birlikte: Husiler, Aden Körfezi'nde Birleşik Krallık'a ait bir gemiyi hedef aldıklarını, Hudeyde kentinde de ABD'ye ait bir insansız hava aracını (İ...Devamını Oku

20 Şub 2024