aposto-logo
TR
TREN

savaş uçağı ile ilgili hikayeler

• Hollanda'da Lahey Temyiz Mahkemesi , İsrail’e F-35 savaş uçağı parçası satışını durdurma kararı aldı. Mahkeme, “ciddi insani hukuku ihlalleri yapılması riski” nedeniyle ihracatın yedi gün içinde durmasına hükmetti.

20 Şub 2024

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

10 maddede bu hafta

Bir çırpıda geçen haftanın öne çıkan gelişmeleri.

17 Şub 2024

• Hollanda'da Lahey Temyiz Mahkemesi , İsrail’e F-35 savaş uçağı parçası satışını durdurma kararı aldı. Mahkeme, “ciddi insani hukuku ihlalleri yapılması riski” nedeniyle ihracatın yedi gün içinde durmasına hükmetti.

13 Şub 2024

• Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, ABD'nin " Türkiye'ye F-16 savaş uçaklarının satışını desteklediğini ancak net bir tarih veremeyeceğini" belirtti. Kirby açıklamasında, "Türkiye'nin F-16 filosunun modernizasyonunu desteklemeyi sürdürüyoruz" dedi. Bir adım geriden: Türkiye, 2021 sonunda 40 adet blok-70 F-16 savaş uçağı ile 79 modernizasyon kitini satın almak istemişti.

19 Oca 2024

• Yunanistan hükümeti , 40 Eurofighter Typhoon savaş uçağı satın almak isteyen Türkiye'nin, Birleşik Krallık ve İspanya tarafından Eurofighter üretim konsorsiyumuna dahil edilmek istendiğini açıkladı. Perspektif: Yunanistan hükümetinden yetkililer, Birleşik Krallık Başbakanı Sunak ile Yunanistan Başbakanı Miçotakis arasında Salı günü yapılması planlanan görüşmenin iptal edilmesinin nedenlerinden birinin Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki bu yakınlaşma olduğu değerl...Devamını Oku

30 Kas 2023

• Türkiye ve Birleşik Krallık savunma bakanları, Perşembe günü Ankara’da biraraya geldi. Görüşmede güvenlik ve savunma alanında işbirliğini daha da güçlendirmeyi amaçlayan bir niyet beyanı imzalandı ve Eurofighter savaş uçaklarının satışı konusu masaya yatırıldı. Perspektif: BBC Türkçe’nin konuya ilişkin haberine göre Türkiye, ABD ile 2 yıldır müzakere edilen F-16 savaş uçağı alımının gerçekleşmemesi durumunda kendisine seçenek oluşturmaya çalışıyor; ancak Eurofigh...Devamını Oku

27 Kas 2023

• ABD, Danimarka ve Hollanda'nın elinde bulunan F-16 savaş uçaklarının, pilotların gerekli eğitimleri tamamlamasının hemen ardından Ukrayna'ya gönderilmesine onay verdi. Bir yıldır savaş uçağı talep eden Ukrayna’nın, Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, kararı “muhteşem bir haber” olarak nitelendirdi.

21 Ağu 2023

• ABD'de Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi tarafından kamuoyuyla paylaşılan raporda Çin'in Ukrayna'daki Rusya ordusuna mühimmat tedarikinde bulunduğu ifade edildi. Raporda, uluslararası denetimlere rağmen Çin'in Rusya ordusuna navigasyon ekipmanları, sinyal bozucu teknoloji ve savaş uçağı tedarik ettiği iddia edildi. Çin iddiayı reddetti.

31 Tem 2023

• Çin, Tayvan devlet başkanı Tsai Ing-wen'in ABD Temsilciler Meclisi başkanıyla görüşmesi sonrasında üç günlük askerî tatbikat başlattı, tatbikat kapsamında Tayvan çevresine savaş uçakları ve gemileri gönderdi. Tayvan Savunma Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada, 8 Nisan'da Çin'e ait 8 savaş gemisi ve 42 savaş uçağı tespit edildiği ve bunlardan 29'unun Tayvan Boğazı'nın orta hattını geçtiği bildirildi. Öte yandan: ABD’nin Bahreyn'deki 5. Filo Sözcüsü Timothy Hawkins, donan...Devamını Oku

10 Nis 2023