Orta Asya ile ilgili hikayeler

DünyahaliDünyahali

HİKAYE

Son Buzul Erimeden

Deniz seviyesindeki olası hızlı artışı gören nesil bizler olabiliriz

01 Mar 2024

son-buzul-erimeden
• Robin Brooks: "AB ülkelerinin her birinden Orta Asya, Kafkasya ve Belarus'taki ülkelere yapılan ihracat büyük ölçüde arttı. Tüm bunların toplamı hiç de küçük değil. Büyük bir rakam. AB'nin ihracatı Rusya'nın Ukrayna'yı işgali öncesine göre ayda 1.3 milyar dolar arttı. AB sadece izliyor."

28 Şub 2024

• Almanya merkezli Ifo’nun yayımladığı raporda Rusya'nın Batı yaptırımları kapsamında olan savunma sanayii mamülleri gibi ürünleri Orta Asya devletleri, Ermenistan ve Türkiye aracılığıyla edindiği paylaşıldı. Rapor, Rus ekonomisi ya da savunma sanayii için önemli ürünlerin %51'inin Çin Halk Cumhuriyeti'nden geldiğini ortaya koydu .

22 Şub 2024

• Almanya merkezli Ifo’nun yayımladığı raporda, Rusya'nın Batı yaptırımları kapsamındaki savunma sanayi mamülleri gibi ürünleri Orta Asya devletleri, Ermenistan ve Türkiye aracılığıyla edindiği paylaşıldı. Rapor, Rus ekonomisi veya savunma sanayii için önemli ürünlerin %51'inin Çin Halk Cumhuriyeti'nden geldiğini ortaya koydu .

22 Şub 2024

• UNESCO , dünya çapında 50'nin üzerinde geleneği Somut Olmayan Kültürel Miras listesine ekledi. Listede Avrupa, Afrika, Uzak Doğu ve Orta Asya'dan da gelenekler bulunuyor.

16 Ara 2023

• Resmi Gazete'de yayımlanan 7346 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı'na göre, yurt dışından getirilen telefonların İMEİ kayıt ücretlerine %228 zam geldi. Buna göre, geçtiğimiz yıl gelen zam ile 6.091 lira olan İMEİ ücreti, yeni zammın ardından 20 bin liraya çıktı. Bitmedi: Uzun bir süredir %8 ile %18'e sabitli olan KDV, yeni kararla birlikte %10 ve %20 olacak şekilde güncellendi. Bu, aklınıza gelebilecek tüm elektronik ürünlere uygulanan %18'lik KDV'nin 10 Temmuz itibarıyla...Devamını Oku

10 Tem 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Çankırı'da dev gergedan fosiline ait kemikler bulundu

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünce (MTA) yürütülen çalışmada bulunan parçaların 28 milyon yıllık olduğu düşünülüyor.

Dilara H. Kaya

·

11 Haz 2023

cankirida-dev-gergedan-fosiline-ait-kemikler-bulundu
Aposto AnkaraAposto Ankara

HİKAYE

Bahar Kokularına Selam Olsun: Hıdırellez

Dilekler bu yıl dolunay aydınlığında dilenmişken, ortaya çıkış hikayesiyle Hıdırellez'e odaklanıyoruz.

07 May 2023

bahar-kokularina-selam-olsun-hidirellez
Jurnal 'den tanıdığımız Ela Burcu Uçel ve Benan Kurt Yılmaz, Kurumsal Yaşamda Kadın podcast serisine başladı! Uçel ve Yılmaz kadınların iş hayatı içinde yaşadığı problemlere odaklanacak. Bu problemleri akademik teori ve hayatın içinden örneklerle tanımlarken çözüm önerileri arayacaklar. İlk bölümde Orta Asya Türklerinden günümüze Türk ve Türkiye kültüründe kadının yaşamda ve iş hayatında rolüne odaklanıyoruz. Türk kültürünün karakteristik özelliklerini Hoftsede’nin k...Devamını Oku

23 Nis 2023