aposto-logo
TR
TREN

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili hikayeler

Yüzde 50+1 Tartışması

Cumhurbaşkanının plüralist yöntemle seçilmesi durumunda yürütme erkinin meşruiyet sorunu yaşayacağını, bunun Türk demokrasisine zarar vereceğini öngörmek gerekiyor. Zira bu kadar geniş yetkilerle donatılmış cumhurbaşkanının, yarışacak aday sayısına göre yüzde 20, 30 veya 40 oyla seçilmesi yönetimde meşruiyet krizine yol açacaktır. Unutmamak gerekir ki, demokrasilerde prensip olarak yürütme erkinin yüzde 50+1 desteğe sahip olması beklenir.

Ömer Faruk Şen

·

04 Ara 2023

• AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, Cumhurbaşkanı seçimi için aranan "50+1" şartının "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi"nin olmazsa olmaz unsuru olmadığını savundu. Şahin, "En çok oyu alan adayın seçilmesi, seçim yarışının daha rekabetçi, organik, baskılardan ve sunilikten uzak gerçekleşmesini sağlayacak, sonuçları itibarıyla daha sağlıklı ve ülkemizin menfaatine olacaktır" dedi. Bununla birlikte: Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, genel seçimdeki 50+1 tartışmalarına iliş...Devamını Oku

22 Kas 2023

• 12. Kalkınma Planı , 16 Ekim'de TBMM'ye sunulacak. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, plana ilişkin 17 Ekim'de Plan ve Bütçe Komisyonunda detaylı sunum yapacak. 23-24 Ekim tarihlerinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülecek olan plan ardından TBMM Genel Kurulunda ele alınacak. Bir adım geriden: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ikinci kalkınma planı olan 12. Kalkınma Planı'nın hazırlıkları kapsamında 54 özel ihtisas komisyonu ile 26 çalışma grubu oluşturu...Devamını Oku

11 Eki 2023

• Yöneylem Araştırma , vatandaşlara "ekonomik krizin nedenlerini" sorduğu anketinin sonuçlarını paylaştı. Araştırmaya göre; ekonomik krizin sebebi olarak liyakatsizliği gösterenlerin oranı %72, ekonomi politikalarında yanlışları gösterenlerin oranı %77, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni gösterenlerin oranı ise %57 olarak ölçüldü. "Dış güçlerin saldırıları" diyenlerin oranı ise %32 oldu.

25 Ağu 2023

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Zaman da matematik de Kılıçdaroğlu'ndan yana

Seçimi kazanmanın tek yolunun ikinci tura kalmak olduğunu düşünen Erdoğan, kararsız muhalif seçmeni İnce ve Oğan’a yönlendirmenin yollarını arıyor.

Abdullah Esin

·

26 Nis 2023

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Millet İttifakı'nın ekonomi politikaları

Ortak Politikalar Mutabakat Metninde 11 alt başlıkta açıklanan ekonomi politikalarının 5 alt başlığını özetledik.

Abdullah Esin

·

13 Nis 2023

• MHP lideri Devlet Bahçeli , bazı partilerin varlığını demokrasiye "kanıt" olarak gösterdi. Bahçeli, "Demokrasinin olmadığı bir ülkede, gayri meşru TKP’nin veya HKP'nin seçimlerde boy göstermesi akıl dışılıktır. Özgürlüklerin olmadığı bir ülkede, Türkiye Komünist Hareketi’nin varlığından bahsetmek hastalık ölçüsünde saflıktır. HDP’nin kayyumu olan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisiyle, Sol Parti’nin ve TİP’in ahlaksızca propagandası yapılan sözde diktatörlük ve tek adam reji...Devamını Oku

13 Nis 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

"Erdoğan sayesinde" etiketlerine "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlaması

"Erdoğan sayesinde" etiketlerini tasarlayarak sosyal medyada paylaşan ve Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla gözaltına alınan Mahir Akkoyun, serbest bırakıldı.

İlkim Emirler

·

10 Nis 2023

Hükümetin Dolarla İmtihanı Devam Ediyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aldığı ve 31 Mart 2023 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete’de yayınlanan bir kararla Kur Korumalı Mevduat hesaplarına uygulanan faiz sınırı kaldırıldı.[5] Bu karar seçime doğru kurun ani yükselmesinin engellenmesi için başka düzenlemeler geleceğini de gösteriyor.

03 Nis 2023

SpektrumSpektrum

HİKAYE

AK Parti'nin varoluş mücadelesi

7 Haziran seçimlerinde meclis çoğunluğunu ilk defa kaybeden AK Parti, bu tarihten sonra iktidarda kalabilmek için bir radikal sağ koalisyonuna dönüştü.

Abdullah Esin

·

30 Mar 2023