Serkan Köybaşı

Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı, Hayvan ve Doğa Hukuku Laboratuvarı Direktörü. 2005 yılından bu yana Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi akademik kadrosunda olan Köybaşı'nın ifade özgürlüğü, vicdani ret, hayvan hakları, doğanın hak özneliği ve iklim değişikliği hukuku gibi konularda makaleleri ve tebliğleri bulunmaktadır. 2023 yılında doçentlik eseri olarak “İklim Değişikliğine Karşı Yeşil Anayasalcılık” başlıklı bir kitap yayınlamıştır.

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Hollanda aldığı yere bıraktı, Romanya öldürdü ama önünü alamadı: Sokak köpekleri için Türkiye hangisini seçecek?

Sokak köpekleri konusunda uygulanmamış bir kanunun sorunu çözmediğini söylemek, tarife uymadan yaptığınız yemeğin tadından şikayet etmeye benziyor. Bu durumda sorun tarifte değil, sizin aşçılığınızdadır. Nereden mi biliyoruz? Tarihten. Hollanda ve Romanya örnekleri üzerinden, sokak köpeklerine farklı yaklaşımlar ve Türkiye'nin önündeki seçenekler.

Serkan Köybaşı

·

16 Tem 2024

hollanda-aldigi-yere-birakti-romanya-oldurdu-ama-onunu-alamadi
SpektrumSpektrum

HİKAYE

Oranlı mı, çoğunluk mu: Seçim sistemleri tercihlerimizi nasıl şekillendiriyor?

Birleşik Krallık ve Fransa’daki seçimler bir kez daha gösterdi ki seçim sistemleri de sonuçlar üzerinde en az partilerin politikaları ve liderleri kadar etkili. Çünkü seçim sistemleri aslında “çaktırmadan” aklımızla oynuyor ve verdiğimiz oyda belirleyici oluyor.

Serkan Köybaşı

·

08 Tem 2024

oranli-mi-cogunluk-mu-secim-sistemleri-tercihlerimizi-nasil
SpektrumSpektrum

HİKAYE

Meblağ değil, anayasa meselesi: Yurt dışı çıkış harcı ve bir itiraz süreci

2001'de Anayasa’ya uygun şekilde yürürlüğe giren yurt dışı çıkış harcı düzenlemesi, yalnızca beş ay sonra Anayasa’da yapılan değişiklikle dayanağı bulunmayan bir hak sınırlamasına dönüştü. Ancak kanun değiştirilmedi. Bugün bu harcın 1.500 TL’ye çıkarılması gündemdeyken, konuşulması gereken meblağ değil, uygulamanın Anayasa'ya aykırılığı.

Serkan Köybaşı

·

17 Haz 2024

meblag-degil-anayasa-meselesi-yurt-disi-cikis-harci-ve-bir
SpektrumSpektrum

HİKAYE

Hayvan haklarında Batı'nın ilerisinden Türkiye'nin gerisine

Türkiye’de bir sokak köpeği sorunu var, ancak bu sorunun çözümü toplu bir katliam değil. Çözüm, dünyaya örnek teşkil eden kanunumuzun uygulanması; merkezî ve yerel yönetimlerin işbirliğiyle yürütülecek bir kısırlaştırma kampanyası.

Serkan Köybaşı

·

23 May 2024

hayvan-haklarinda-batinin-ilerisinden-turkiyenin-gerisine