aposto-logo
TR
TREN

Türkiye Büyük Millet Meclisi ile ilgili hikayeler

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Kara göründü: Enflasyon muhasebesi uygulamaya giriyor

Uzun süredir tartışılan ve şirketler tarafından uygulanması istenen enflasyon muhasebesi nihayet uygulamaya giriyor. Ancak finans sektörü bu uygulamanın dışında bırakılacak.

Emircan Yaman

·

27 Kas 2023

• İsveç’in NATO’ya Katılım Protokolü, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sevk edildi.

25 Eki 2023

• İsveç’in NATO’ya Katılım Protokolü, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sevk edildi.

24 Eki 2023

Sekiz Milletvekiline Ait Fezlekeler Meclis’e Sevk Edildi

Türkiye’de milletvekillerinin, dokunulmazlıkların kaldırılması girişimleriyle sistematik bir biçimde karşı karşıya kalması hukukun üstünlüğüne ve demokratik kurum ve süreçlere zarar vermektedir. Zira dokunulmazlıkların kaldırılması tehdidi altında çalışan milletvekilleri, parlamentoda etkin bir şekilde görev yapma yeteneğini kaybedebilir, temsil ettikleri seçmenlerin taleplerini etkili bir biçimde dile getirmelerini kısıtlayabilir.

Ömer Faruk Şen

·

09 Eki 2023

Merkez Bankası Başkanının Sunumunda Enflasyon Öngörüleri

Sunumun bir kısmında bizim hayatımızı doğrudan etkileyen bir başka konudan da bahsedilmiş: Vergi artışları. Fakat Merkez Bankası vergi artışlarının enflasyonu artırdığını söylese de bunu söylerken “vergi ayarlamaları” tabirini uygun bulmuş.

Enes Özkan

·

09 Eki 2023

• Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yazılı açıklama yaptı. Bir adım geriden: 2023 yılı Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimi sürecinde Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin mikro işletme sahiplerinin (5 ve daha az işçi istihdam eden) emeklilik prim gün sayısının 7200 güne düşürüleceğini sıkça ifade ediyordu. Mevcut durum: İşçiler için gerekli olan prim gün sayısı 7200 gün, esnaf, işveren ve ...Devamını Oku

03 Tem 2023

Aposto GünsonuAposto Günsonu

HİKAYE

TBMM Başkanı Kurtulmuş’tan yeni anayasa ve içtüzük çağrısı

TBMM Başkanı Kurtulmuş: "Türkiye'nin sivil, demokrat, kapsayıcı, kuşatıcı, milli bir anayasaya ihtiyacı artık ayan beyan ortada"

20 Haz 2023

Milletvekili Seçilen Bakanların Durumu

Anayasaya göre bakan olarak atanan milletvekilinin vekilliği düşecektir. Aksi durumda ne olacağı konusunda ise bir açıklık yoktur. Bu durumda hukuki boşluğun yorum yoluyla doldurulması gerekir.

Ali Rıza Çoban

·

23 May 2023

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Günü gelir eşitsizliği, hayat pahalılığı, yoksulluk, yüksek enflasyon oranı, adaletsizlik, sendikalaşma sorunu, işsizlik ve güvencesiz çalışma koşullarının etkili olduğu bir dönemde kutlandı. Birçok sendika farklı şehirlerde etkinlik düzenledi ve işçilerin sorunlarını dile getiren basın açıklamaları yaptı. Uluslararası Çalışma Örgütü Genel Direktörü Gilbert F. Houngbo tarafından yapılan açıklamada dünya genelinde reel ücretlerin düştüğü, yok...Devamını Oku

08 May 2023

ParlamentoParlamento

HİKAYE

Mecliste 23 Nisan Oturumu

Oturumda hükümet milletvekilleri ne kadar başarılı olduklarından bahsederken diğer milletvekilleri ise başta cumhurbaşkanlığı sistemi olmak üzere birçok konuda eleştiri içeren konuşmalar yaptı.

03 May 2023