aposto-logo
TR
TREN

sız hava aracı ile ilgili hikayeler

• Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye ile Mısır arasındaki normalleşme süreci kapsamında Mısır’ın Türkiye’den insansız hava aracı (İHA) almasının gündemde olduğunu, İsrail-Filistin meselesi ve Akdeniz’de güvenlik mevzusu kapsamında Mısır ile işbirliğinin önemli olduğunu açıkladı. Fidan, "Mısır'da çok sayıda Türk yatırımcısı var, biz bu yatırımları artırmak istiyoruz. Mısır bizim için kardeş ve dost ve imkanların olduğu bir ülke" dedi.

06 Şub 2024

• Rusya , Cumartesi günkü saldırıda 25 kişinin öldüğü sınır kenti Belgorod’a yeniden saldırı düzenlendiğini ve Kırım’a bağlı Sivastapol’da bir Ukrayna füzesinin düşürüldüğünü bildirdi. Öte yandan: Ukrayna devlet başkanı Volodimir Zelenski, Rusya’nın son beş günde 300 füze ve 200 insansız hava aracı kullandığını söyledi.

04 Oca 2024

• Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, şehrin geçen yılki Rus işgalinden bu yana yaşanan en büyük insansız hava aracı (İHA) saldırısına uğradığını söyledi. Ukraynalı yetkililerin açıklamasına göre Kiev’e kuzey ve doğu istikametinden İran yapımı 75 İHA gönderildi, bu İHA’ların 74’ü düşürüldü. Saldırılarda en az 5 kişi yaralandı. Su altı tüneli: Ukrayna güvenlik güçlerinin ulaştığı bilgilere göre, Rusya ve Çin Ukrayna'nın saldırılarından etkilenmeyecek ve Rusya'yı Kırım'...Devamını Oku

29 Kas 2023

• Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, konutuna düzenlenen silahlı insansız hava aracı saldırısından yara almadan kurtuldu. Reuters'ın haberine göre başbakanın koruma ekibinden en az altı kişi yaralanırken saldırının arkasında İran'ın olduğu öne sürüldü. Neler olmuştu? İran'a yakın Fetih Koalisyonu ve Şii Haşdi Şabi destekçileri ekim ayında gerçekleşen seçim sonuçlarına itiraz etmişti. Ret: Haşdi Şabi'nin bir parçası olan Hizbullah Tugayları, saldırıyla ilişkileri olma...Devamını Oku

11 Kas 2021

• Fransa Senatosu Savunma Komitesi'nin hazırladığı bir raporda, artan savaş tehdidi karşısında ülke güvenliğinin sağlanması için askerî insansız hava aracı filosunun genişletilmesi ve İHA'lara karşı hava savunma sisteminin güçlendirilmesi istendi. Raporda; Libya, Suriye ve Dağlık Karabağ'daki İHA kullanımından söz edildi ve "İsrail, Çin ve Türkiye gibi ucuz insansız hava araçlarının büyük ölçekli üretimine ve ihracatına başlanması gerektiği" ifade edildi.

08 Tem 2021

• ABD Savunma Bakanlığı , Türkiye'nin Rusya'dan alınan S-400 sistemi sebebiyle F-35 programından resmî olarak çıkarıldığına ilişkin bildirimde bulundu. Öte yandan: Rusya Başbakan Yardımcısı Yuri Borisov, Türkiye'nin Ukrayna'ya insansız hava aracı tedarik etmesi hâlinde Ankara ile askerî ve teknik iş birliğinin gözden geçirileceğini söyledi.

22 Nis 2021