Romanya ile ilgili hikayeler

Greenpeace CEE aktivistlerinin Romanya ormanlarındaki tahribata dikkat çekmek için hazırladığı kampanya. • Greenpeace’in yeni raporu, dünyanın en büyük mobilya üreticilerinden IKEA’nın son yirmi yılda Romanya’nın Buzul Çağı’ndan bu yana değişmeden kaldığı düşünülen, Avrupa’nın kalan son kadim ormanı Romanya Karpatları’nın yarısını yok ettiğini ortaya koydu. Ayrıntılar: Romanya ormanlarının yaklaşık 3.000 kilometrekaresi Natura 2000 alanı olarak Avrupa yasa...Devamını Oku

15 Haz 2024

• Avro Bölgesi'nde perakende satışlar , Nisan'da bir önceki aya göre %0,5 düştü. Yıllık bazda ise perakende satışlar 2023 Nisan'daki düzeyde kaldı. Ayrıntılar: Perakende satışlar, yıllık bazda Bulgaristan ve Romanya'da %9,8, Hırvatistan ve Slovakya'da %8,6, Lüksemburg'da % 7,3 artarken, Polonya'da %7,3, Belçika'da %5,8, Estonya'da %4,9 geriledi.

10 Haz 2024

• Romanya merkezli FintechOS , Seri B turunda 60 milyon dolar yatırım aldı. BlackRock, Cipio Partners ve Molten Ventures’ın liderlik ettiği tura EarlyBird VC, Gapminder VC ve OTB VC de katıldı. Ayrıntılar: FintechOS, geleneksel bankaların ve sigorta şirketlerinin yeni nesil bankacılık ürünlerini sunmalarına yardımcı olan araçlar geliştiriyor. Girişim, bankaların ve sigorta şirketlerinin temel sistemlerini değiştirmeden ürünlerini modernize etmelerine olanak tanıyor.

05 Haz 2024

• Romanya'nın başkenti Bükreş'teki İsrail Büyükelçiliği'ne molotofkokteyli saldırısı düzenlendi. İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Suriyeli olduğu öne sürülen bir kişi gözaltına alındı. Olayda herhangi bir hasar ya da can kaybı yaşanmadı. Bir adım geriden: Meksika'da da Filistin yanlısı göstericiler, başkent Meksiko'da bulunan İsrail Büyükelçiliği önünde toplanarak İsrail'in Refah'taki sivillere yönelik katliamını protesto etmişti. Protestocu...Devamını Oku

04 Haz 2024

• Romanya merkezli fintech girişimi FintechOS, B serisi yatırım turunda 60 milyon dolar finansman topladığını duyurdu. Yeni finansman, FintechOS platformunu geliştirmek ve yeni ürünler piyasaya sürmek için kullanılacak. Ayrıntılar: Molten Ventures, Cipio Partners, BlackRock, EarlyBird, OTB ve Gapminder, yatırım turuna katılan yatırımcılar arasında yer aldı.

31 May 2024

Pareto FinTechPareto FinTech

HİKAYE

Avrupa'nın en hızlı büyüyen 10 fintech platformu: Zirvede Türk şirketi var

Küresel arenada fintech yatırımları, 2021 yılını aratırken düşük yatırım ortamına rağmen başarılı şirketler büyümeye devam ediyor. Sifted, Avrupa'nın en hızlı büyüyen 10 fintech girişimini sıralarken ilk sırayı Türkiye'den Midas aldı.

29 May 2024

avrupanin-en-hizli-buyuyen-10-fintech-platformu
✒️ Alman yazar Jenny Erpenbeck ve çevirmen Michael Hofmann, Kairos romanı ile 2024 Uluslararası Booker Ödülü ’nü kazandı. Kurgu akışı: Roman, 1986 yılında Doğu Berlin’deki bir otobüs yolculuğu esnasında tanışan 19 yaşındaki bir öğrenci ile 50’li yaşlarında, evli bir adam arasındaki yıkıcı aşk ilişkisini konu alıyor.

26 May 2024

Punto Punto

HİKAYE

Kim şampiyon olacak, kim küme düşecek?

Başta Süper Lig olmak üzere Avrupa liglerinde şampiyonluk ve kümede kalma mücadelelerinin son haftasına yakından bakıyoruz.

kim-sampiyon-olacak-kim-kume-dusece
• Yakın zamanda yapılan bir bilimsel çalışmada, Romanya'nın Tarcu dağlarına yeniden yerleştirilen bir 170 Avrupa bizonundan oluşan bir sürünün 43.000 arabanın bir yıl boyunca yaydığına eşdeğer karbon emisyonunun depolanmasına yardımcı olabileceğini keşfedildi. Nasıl? Yaban hayatı türlerinin ekosistemler içindeki etkileşimleri yoluyla topraklarda yakalamaya ve depolamaya yardımcı oldukları ilave karbon miktarını hesaplayan çalışma, Tarcu dağlarındaki daha geniş ot...Devamını Oku

18 May 2024

Almanya'da kuzey ışıkları • Son 20 yılın en büyük Güneş patlamalarından biri, 10 Mayıs tarihinde yaşandı. Patlama, kuzey yarımkürenin büyük bir bölümünde kuzey ışıklarının görülmesine yol açtı. Sosyal medyada pek çok kullanıcı, bulunduğu bölgede görülen manzaraları kişisel hesapları üzerinden paylaştı. Önemli ayrıntı: Paylaşımlar; kuzey ışıklarının patlama sırasında Romanya, Türkiye, Almanya, İngiltere ve Litvanya gibi normal şartlarda görülmesi pek mümkün...Devamını Oku

14 May 2024