karbon ile ilgili hikayeler

• Gökbilimciler, James Webb teleskobu ile yapılan gözlemlere dayanarak Büyük Patlama’dan 350 milyon yıl sonra ortaya çıktığı tahmin edilen bir galakside karbon molekülü bulunduğunu tespit etti. Bilim insanlarına göre bu keşif, yaşama elverişli koşulların neredeyse zaman kavramının başlangıcından bu yana var olabileceğine işaret ediyor. Bilgi notu: İlk yıldızların Büyük Patlama'dan 250-350 milyon yıl sonra "kozmik şafak" olarak bilinen olayda doğduğu tahmin ed...Devamını Oku

07 Haz 2024

• Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), yeşil dönüşüm kapsamında Malatya'da 33 bin metrekarelik alanda 2,6 megawatt kurulu güce sahip bir güneş enerji santrali kuracak. Temiz enerji: Santral ile ayrıca yıllık yarım milyon ağacın atmosferden çektiği karbona denk yaklaşık 2 bin ton karbon salımı engellenecek. Üretilecek yeşil enerjinin büyüklüğü 1500 adet konutun 1 yıllık elektrik tüketimine eş değer olacak. Açıklama: Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) temiz enerji üretm...Devamını Oku

31 May 2024

• Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), yeşil dönüşüm kapsamında Malatya'da 33 bin metrekarelik alanda 2,6 megawatt kurulu güce sahip bir güneş enerji santrali kuracak. Temiz enerji: Santral ile ayrıca yıllık yarım milyon ağacın atmosferden çektiği karbona denk yaklaşık 2 bin ton karbon salımı engellenecek. Üretilecek yeşil enerjinin büyüklüğü 1500 adet konutun 1 yıllık elektrik tüketimine eş değer olacak.

30 May 2024

ABD, gönüllü karbon piyasalarına katılım ilkelerini belirledi

ABD yönetimi, karbon kredilerinin şirketler, sivil toplum kuruluşları ve hükümetler tarafından isteğe bağlı olarak alınıp satıldığı gönüllü karbon piyasalarına katılıma rehberlik edecek ortak politika beyanı ve yeni ilkeleri duyurdu.

29 May 2024

abd-gonullu-karbon-piyasalarina-katilima-ilkelerini-belirledi
• Tesla, 2023 yılına ilişkin etki raporunu yayımladı. Rapora göre ABD merkezli elektrikli otomobil devinin karbon emisyonları, geçen yıl 50 milyon metrik tona ulaştı. Söz konusu miktar, 2022 yılındaki 42 milyon metrik tona kıyasla %20’lik bir artışa tekabül ediyor. Ek olarak: Tesla, etki raporunda mümkün olan en kısa sürede sıfır emisyon hedefini gerçekleştireceğine işaret etti.

29 May 2024

• Tesla, 2023 yılına ilişkin etki raporunu yayımladı. Rapora göre; ABD merkezli elektrikli otomobil devinin karbon emisyonları, geçen yıl 50 milyon metrik tona ulaştı. Söz konusu miktar, 2022 yılındaki 42 milyon metrik tondan %20’lik bir artışa tekabül ediyor. Ek olarak: Tesla, etki raporunda mümkün olan en kısa sürede sıfır emisyon hedefine ulaşacağını savundu.

28 May 2024

• Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre dünyadaki mangrov ormanlarının yarısı tamamen yok olma riski altında. Mangrovların azalmasının başlıca nedeni insan kaynaklı doğa tahribatı. Nedir? Mangrovlar, kıyılardaki gelgit bölgelerinde yaşayan, tuzlu suya dayanıklı ağaç ve çalı türleridir. Mangrov ağaçlarının yaklaşık 80 farklı türü bulunur. Mangrov ormanları donma sıcaklıklarına dayanıksız olduğundan sadece ekvatora ya...Devamını Oku

25 May 2024

DünyahaliDünyahali

HİKAYE

Döngüsel Ekonomi ve Çevresel Sürdürülebilirlik

Güçlü, sürdürülebilir ve refah içerisinde bir küresel ekonomi

24 May 2024

dongusel-ekonomi-ve-cevresel-surdurulebilirlik
Sürdürülebilirlik için teknoloji: Başarının kilidini açan 3 ilke

McKinsey, sürdürülebilirlik hedeflerinde başarılı olmak için teknolojiden nasıl yararlanılabileceğine dair blog yazısı yayımladı. Sürdürülebilirlik Uzmanı Mark Patel, rehber niteliğinde 3 kritik ilkeyi sıraladı.

24 May 2024

surdurulebilirlik-icin-teknoloji-basarinin-kilidini-acan-3-ilke