biyokütle ile ilgili hikayeler

• Türkiye’de 2023 yılında elektrik üretiminde kullanılan birincil enerji kaynakları arasında ithal kömür en büyük paya sahip kaynak oldu ve elektrik üretiminin yüzde 22,3’ünü sağladı. İthal kömürü yüzde 20,8 ile gaz santralleri ve yüzde 14,2 ile yerli kömürle çalışan termik santraller izledi. Hidroelektrik dışı yenilenebilir enerji kaynaklarının (güneş, rüzgar, biyokütle ve jeotermal) payı ise yüzde 22,4’te kaldı.

11 May 2024

Kaynak: Forbes ✳️ Kağıt ve selüloz üreticisi Suzano , Mitsui & Co ile sürdürülebilir biyokütle enerjisi potansiyeli ni temel alan yeni biyoekonomi girişimleri geliştirmek üzere bir anlaşma imzaladı . Amaç: Bu işbirliği, Suzano’nun yönettiği 15.000 kilometrekarelik okaliptüs çiftliklerinden ve selüloz üretim sürecinden elde edilen yan ürünlerle yeni nesil biyoürünler geliştirmeyi hedefliyor.

24 Şub 2024

DünyahaliDünyahali

HİKAYE

Sağlıklı ekosistem, sağlıklı insan

Sağlıklı bir ekosistem insanı pek çok alanda besler ve destekler

10 Kas 2023

saglikli-ekosistem-saglikli-insan
DünyahaliDünyahali

HİKAYE

İklim Krizi ve Kadın Sağlığı

İklim krizinden en çok etkilenen ve en önde harekete geçenler: kadınlar

28 Nis 2023

iklim-krizi-ve-kadin-sagligi-1
Şp yayını Veraison, son sayısında organik ve biyodinamik bağcılık yöntemlerini anlatıyor, artılarını ve eksilerini tartıyor. Organik Bağcılık Biraz, yok yok baya geriye gidelim. Zirai kimyasallar kullanılmadan önce tarımda her şey organikti. Bu kadar basit aslında. Eskiden, çok eskiden dünyada sadece organik tarım vardı diyebiliriz. Sonra insanlar zirai kimyasalları kullanmaya başladı. Şimdi de geri dönmeye yönelik adımlar atılıyor; büyüklü küçüklü. Organik tarımd...Devamını Oku

13 Kas 2022

DünyahaliDünyahali

HİKAYE

Binaların İklim Krizine Etkisi

Binalar ihtiyacı olan temiz enerjiyi üreterek çevre, iklim ve insan sağlığına olumlu etkiler yaratabilir.

08 Ara 2021

binalarin-iklim-krizine-etkisi
• Antroposen Çağı: İnsan yapımı nesnelerin ağırlığının dünyadaki tüm canlıların ağırlığını (biyokütle) aştığı dönem. Tüm plastik, tuğla, beton ve diğer insan yapımı nesnelerin gezegende yaşayan canlıların ağırlığından fazla olduğu döneme verilen isim.

Alara Demirel

·

05 Eki 2021

• Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), petrolün 2045 yılına kadar küresel enerji portföyünde en büyük paya sahip kaynak olmaya devam edeceğini açıkladı. Kurumun 2021 Dünya Petrol Görünümü raporuna göre geçtiğimiz yıl günlük 275,4 milyon varil petrol eş değeri seviyesinde olan küresel enerji talebi, 2045'te günlük 352 milyon varil seviyesine ulaşacak. Yenilenebilir enerji kaynakları: Örgütün öngörülerine göre ülkelerin maliyetlerin ve emisyonların azaltılmasına o...Devamını Oku

30 Eyl 2021

Birinin Çöpü, Diğerinin Hazinesi: Kentsel Biyo-Döngüler

Şehirlerin yüksek potansiyelini, biyolojik döngüler ile değerlendiriyoruz

20 May 2021

birinin-copu-digerinin-hazinesi-kentsel-biyo-donguler