diyabet ile ilgili hikayeler

• JAMA Ophthalmology dergisinde yayımlanan bir araştırma , zayıflama ve diyabet ilaçları Ozempic ve Wegovy’i kullanan kişilere tek gözde körlüğe yolan açan NAION sendromu teşhisi konma olasılığının yaklaşık dört kat daha fazla olduğu ortaya koydu. Uyarı: Çalışmanın yazarlarından Dr. Joseph Rizzo, "Bu ilaçların kullanımı sanayileşmiş ülkelerde patladı ve birçok açıdan çok önemli faydalar sağladılar, ancak hasta ile doktoru arasında gelecekte yapılacak görüşmeler...Devamını Oku

06 Tem 2024

• Çin’de bilim insanları, hücre tedavisi kullanarak ilk kez bir diyabet hastasını iyileştirdiklerini duyurdu. Tedavi kapsamında 59 yaşındaki bir Tip 2 diyabet hastasına, 2021’in Temmuz ayında hücre nakli yapıldı. Ayrıntılar: Çalışmayı yürüten ekip, nakilden 11 hafta sonra hastanın haricî insüline ihtiyacının ortadan kalktığına işaret etti. Nakilden sonraki 1 yıl içinde ise hastanın, kan şekerini dengelemek için ağızdan ilaç alma mecburiyeti ortadan kalktı.

01 Haz 2024

• Çin’de bilim insanları, ilk kez hücre tedavisi kullanarak bir diyabet hastasını iyileştirdiklerini duyurdu. Tedavi kapsamında 59 yaşındaki bir Tip 2 diyabet hastasına, 2021’in Temmuz ayında hücre nakli yapıldı. Ayrıntılar: Çalışmayı yürüten ekip, nakilden 11 hafta sonra hastanın harici insüline ihtiyacının ortadan kalktığına işaret etti. Nakilden sonraki 1 yıl içinde ise hastanın, kan şekerini dengelemek için ağızdan ilaç alma mecburiyeti ortadan kalktı.

31 May 2024

Zappa ZamanlarZappa Zamanlar

HİKAYE

Obezite ilaçlarının beklenmedik yan etkisi: Eşitsizlik

Yoksullaşmanın arttığı bir dünyada sadece açlık ve yetersiz beslenme artmıyor, obezite de yükseliyor. Zenginler aldıkları kilolardan Ozempic’lerle, Wegovy’lerle kurtulmaya çalışıyorlar. Peki ya diğerleri?

24 Mar 2024

obezite-ilaclarinin-beklenmedik-yan-etkisi-esitsizlik
• Britanya merkezli UK Biobank, gün boyu oturmayı gerektiren masa başı işlerde çalışanların hareketsiz yaşam tarzının yol açabileceği kanser, diyabet ve kardiyovasküler rahatsızlıklar gibi hastalıklardan korunmak için atması gereken adım sayısının 9 ila 10 bin arasında olduğunu hesapladı. Detaylar: Günde ortalama 10 ila 11 saat arasında oturan kişiler, çalışmada hareketsiz yaşam tarzına sahip olarak tanımlandı.

16 Mar 2024

• Özellikle Tip 2 diyabet gibi metabolik hastalıklar için kişilerin sağlık ve yaşam tarzı verilerinden yola çıkarak "dijital ikizler" üreten ABD merkezli girişim Twin Health , Temasek'in liderlik ettiği Seri C turunda 50 milyon dolar yatırım aldı. Ne yapıyor? Kişisel verilerle oluşturan dijital ikizler ile özelleştirilmiş tedavi, beslenme, uyku ve aktivite programları sunan, hastalıkların önlenmesini veya teşhis edilmesini mümkün kılan Twin Health, bu konulardaki mali...Devamını Oku

19 Ara 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Zayıflama ilaçları: Kilo kaybından fazlası

Bu ilaçlar, vücudun tok hissetmesini sağlayan hormonu hedef alarak beyinde yiyecek ile keyif arasındaki ilişkiyi zayıflatıyor.

İrem Denli

·

09 Ara 2023

zayiflama-ilaclari-kilo-kaybindan-fazlasi
• Bir hastanın konuşmasını 6 ila 10 saniye dinleyen yapay zekanın tip 2 diyabeti teşhis edebildiği duyuruldu. Klick Labs tarafından yürütülen ve Mayo Clinic tarafından yayımlanan araştırmaya göre yapay zekanın %89 doğruluk payı ile çalıştığı belirtildi.

24 Eki 2023

• Bir hastanın konuşmasını 6 ila 10 saniye dinleyen yapay zekanın tip 2 diyabeti teşhis edebildiği duyuruldu. Klick Labs tarafından yürütülen ve Mayo Clinic tarafından yayımlanan araştırmaya göre yapay zekanın %89 doğruluk payı ile çalıştığı belirtildi.

23 Eki 2023

• Diyabet yönetimi çözümleri geliştiren ABD merkezli girişim Beta Bionics ; Sands Capital ve Omega Funds tarafından yönetilen Seri D turunda 100 milyon dolar yatırım aldı. Girişim, yeni yatırımları operasyonlarını büyütmek ve yeni çözümler geliştirmek için kullanacak. Nedir: Beta Bionics, hem tek hormonlu hem de iki hormonlu konfigürasyonlarda hastalar ve doktorlar üzerindeki yükü azaltan otonom insülin dağıtım sistemi iLet Biyonik Pankreas ile öne çıkıyor. Diyabet yö...Devamını Oku

05 Eyl 2023