aposto-logo
TR
TREN

hidroelektrik ile ilgili hikayeler

• Yenilenebilir enerji odağında çözümler geliştiren Norveç merkezli girişim Scatec , Climate Fund Managers'tan 102 milyon dolar yatırım aldı. Girişim, yeni yatırım ile "Release by Scatec" markasını, hisselerinin %68'i Scatec'e, %32'si ise Climate Fund Managers'a ait olacak şekilde ayrı bir şirket konumuna getirmeyi planlıyor. Geniş açı: 2022 yılında 9 bin 381 GWh üretim gerçekleştirdiği; 4,7 milyon ton karbondioksit salınımını ise engellediği belirtilen Scateck, 800 k...Devamını Oku

31 Eki 2023

AngstAngst

HİKAYE

Türkiye’de su krizi: Barajlarda güncel durum ne?

Barajlar, su kaynaklarını yönetmek, enerji üretmek, sulama ihtiyaçlarını karşılamak ve taşkınları önlemek için kullanılan önemli yapılar arasında.

Alara Demirel

·

29 Eyl 2023

Avrupa’da elektrik piyasasının görünümü

Avrupa'nın kömür kullanımında, beklentilerin aksine, düşüş söz konusu

06 Mar 2023

2022’de SEFiA: Gelişmeler ve çalışmalarımız

Geçtiğimiz yıl boyunca iklim gündeminde öne çıkan gelişmeleri ve yaptığımız çalışmaları bir araya getirdik. Hem zihnimiz için bir güncelleme hem de gelecek yıllarda yapacağımız çalışmalar için bir rehber oluşturmayı hedefledik.

09 Oca 2023

DünyahaliDünyahali

HİKAYE

Enerji Sistemlerindeki Dönüşüm

Türkiye’nin yeşil hidrojen gibi temiz teknolojilerin geliştirilmesine odaklanması kilit rol oynayabilir.

06 Oca 2023

• Yunanistan elektriğini %100 yenilenebilir enerji ile üretti Kaynak: giz.de Yunanistan bağımsız enerji iletim operatörü IPTO, geçtiğimiz hafta Cuma günü en az beş saat boyunca ülkenin elektrik üretiminin %100’ünün yenilenebilir kaynaklardan üretildiğini açıkladı. Ülke tarihinde ilk kez gerçekleşen bu üretim ile güneş, rüzgar ve hidroelektrik kaynaklarından 3106 mWH üretim ile rekor seviyeye ulaşıldı. Yunanistan’da ilk sekiz ay içerisinde ise bu kaynakların pa...Devamını Oku

25 Eki 2022

• Ukrayna askerî güçlerinin Rusya'nın kontrolünde olan Herson bölgesindeki hidroelektrik santrali bombaladığı aktarıldı. Santralin ülkedeki en büyük su yolu olan Dinyeper Nehri'nde yer aldığı, bu nedenle nehrinden su kullanımına engel olabileceği bildirildi. 28 kişi daha: Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski 28 yetkilinin daha "vatana ihanetten" görevden alındığını açıkladı.

20 Tem 2022