aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

plastik ile ilgili hikayeler

• Ottawa’daki BM görüşmeleri nde hükümetlerin plastik atıkları azaltmaya yönelik bir anlaşma yapmaya çalışmaları sürerken, iki ülke üretiminden kaynaklanan büyük karbon emisyonları da dahil olmak üzere plastiklerin zararlı etkilerini azaltmak için üretimi sınırlandırmaya yönelik ilk somut öneriyi ortaya koydu. Kimler? Ruanda ve Peru tarafından sunulan önerge, dünya genelinde birincil plastik polimer üretiminin 2025-2040 yılları arasında yüzde 40 oranında azaltıl...Devamını Oku

04 May 2024

Fotoğraf: Canva • Dünyadaki plastik üretiminin yarısından fazlasından 56 şirketin sorumlu olduğu ortaya çıktı. Sayılar: Şirketler her yıl 400 milyon tondan fazla plastik üretiyor. Araştırmada en çok plastik üreten şirketin yüzde 11 ile The Coca Cola Company olduğu, onu Pepsico, Danone ve Nestlé’nin takip ettiği açıklandı.

27 Nis 2024

Starbucks, uzun zamandır dile getirdiği sürdürülebilirlik misyonu kapsamında %20'ye kadar daha az plastik kullanılarak üretilen bardakları piyasaya sürdüğünü duyurdu. Detaylar: Yeni bardaklarda görme engelliler için kabartmalı noktalar bulunuyor. Baristaların ölçüm yapmasına yardımcı olmak için bardağın alt kısmındaki harfler kabartılıyor.

24 Nis 2024

AngstAngst

HİKAYE

Plastik üretimi gezegenin karbon bütçesini eritiyor

2050 yılında plastik üretimi üç katına çıkarak dünyanın kalan karbon bütçesinin beşte birini oluşturacak.

20 Nis 2024

• AB Konseyi , 25 Mart’ta yayımladığı bildiriyle bölgenin atık ihracatı uygulamalarını düzenleyen A tık Nakli Yönetmeliği'nde yapılan revizyonu onayladı. Bir adım sonrası: Düzenleme, Nisan 2024’te Resmi Gazete’de yayımlanacak ve yayımlandıktan 20 gün sonra yürürlüğe girecek. Bu revizyonla birlikte, AB ülkeleri artık plastik atıklarını OECD üyesi olmayan ülkelere ihraç edemeyecek.

08 Nis 2024

✳️ Avrupa Birliği Konseyi, AB’nin atık ihracatı uygulamalarını düzenleyen Atık Nakli Yönetmeliği'nde yapılan revizyonu onayladı . Düzenleme, Nisan 2024’te Resmî Gazete’de yayımlandıktan 20 gün sonra yürürlüğe girecek. Ne değişiyor? Bu revizyonla birlikte, AB ülkeleri artık plastik atıklarını OECD üyesi olmayan ülkelere ihraç edemeyecek.

30 Mar 2024

Fotoğraf: Unsplash • Plastik şişelerde satılan suların bilinenden 10-100 kat daha fazla plastik içerdiği ortaya konuldu. National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, plastik şişelerdeki sularda litre başına ortalama 240 bin nanoplastik tespit edildi. Perspektif: Litre başına 110-370 bin parçacığın bulunduğu araştırmanın sonuçlarına göre, bunların %90'ı nanoplastiklerden, geri kalanı ise mikroplastiklerden oluşuyor. Mikroplastiklere...Devamını Oku

13 Oca 2024

AngstAngst

HİKAYE

Mikroplastik kirliliğiyle mücadelede yeni adım

Avrupa Birliği, yeni aldığı kararla bazı ürünleri yasaklıyor.

16 Ara 2023

• Türkiye , Eurostat verilerine göre 2022'de AB'den en fazla geri dönüştürülebilir plastik atık ithal eden ülke oldu. AB dışına en çok ihraç edilen geri dönüştürülebilir atıklar sırasıyla kağıt, plastik ve cam oldu. Türkiye AB dışına gönderilen tüm ‘geri dönüştürülebilir’ plastiğin %29'unu ithal etti.

16 Kas 2023