Plastik ile ilgili hikayeler

• Plastik geri dönüşümüne odaklanan dünyanın en büyük etkinliği, Plastics Recycling Show Europe , 19-20 Haziran’da Amsterdam’da düzenlenecek. Ayrıntılar: İki gün sürecek konferansta 65'ten fazla uzman konuşmacı plastik geri dönüşümündeki en son siyasi, yasal, ticari ve teknolojik gelişmeleri inceleyecek.

15 Haz 2024

• Hükümetlerarası Müzakere Komitesi'nin plastik kirliliğine son vermek üzere uluslararası yasal bağlayıcılığı olan Küresel Plastik Anlaşması ’nın geliştirilmesine yönelik dördüncü oturum Kanada'nın başkenti Ottawa'da başladı. Son viraj: Oturum, Komite'nin Kasım ayındaki son oturumunda belge metnini nihai hâle getirebilmesi için müzakereleri ilerletmeyi amaçlıyor.

27 Nis 2024

• Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Karadeniz , sanayi 4.0 dönüşüm için nicelik değil nitelikli işgücüne ihtiyaç olduğunu vurguladı . Dahası: Teknolojiye yatırımın ancak finansmana kolay erişimle sağlanabileceğini belirten Karadeniz, “Geri dönüşüm için Kaynağında Ayrıştırma Sistemi’ni uygulamalıyız” ifadelerinde bulundu.

22 Nis 2024

Haftanın En Çok Okunanları kanalında, bu hafta en fazla ilgi gören makaleleri sizlerle paylaşıyoruz. Aposto Gündem: Yeni turist rehberliği kanunu: ‘Niteliğe büyük darbe’ - Alp Akiş Duende: 43. İstanbul Film Festivali: Festival Günlüğü #1 - Emre Eminoğlu Duende: Arlo Parks'la ilham, sükunet ve çiçekler üzerine - Eda Solmaz Exante: Borsada yakın vadeye ilişkin olası senaryolar - Doç. Dr. Filiz Eryılmaz Exante: Altın ve petrolde...Devamını Oku

21 Nis 2024

AngstAngst

HİKAYE

Plastik üretimi gezegenin karbon bütçesini eritiyor

2050 yılında plastik üretimi üç katına çıkarak dünyanın kalan karbon bütçesinin beşte birini oluşturacak.

20 Nis 2024

plastik-uretimi-gezegenin-karbon-butcesini-eritiyor
Fotoğraf: Unsplash • Plastik şişelerde satılan suların bilinenden 10-100 kat daha fazla plastik içerdiği ortaya konuldu. National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, plastik şişelerdeki sularda litre başına ortalama 240 bin nanoplastik tespit edildi. Perspektif: Litre başına 110-370 bin parçacığın bulunduğu araştırmanın sonuçlarına göre, bunların %90'ı nanoplastiklerden, geri kalanı ise mikroplastiklerden oluşuyor. Mikroplastiklere...Devamını Oku

13 Oca 2024

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Türkiye'nin ilk kadın heykeltıraşı: Sabiha Bengütaş

Mustafa Kemal Atatürk, Ahmet Hâşim, Bedia Muvahhit, Prof. Dr. Âkil Muhtar, Hakkı Şinasi Paşa gibi birçok ismin heykel ve büstünü sanat tarihine kazandıran, ülkemizde cumhuriyet dönemi ile başlayan heykeltıraşlık mesleğinin kadınlar arasındaki öncüsü Sabiha Ziya Bengütaş'ı, Prof. Dr. Nilüfer Öndin anlatıyor.

turkiyenin-ilk-kadin-heykeltirasi-sabiha-bengutas
AngstAngst

HİKAYE

Türkiye'yi çevreleyen denizlerde plastik kirliliği artıyor

Plastik, deniz ortamında tüm kirleticilerden farklı dağılım gösteriyor.

09 Haz 2023

turkiyeyi-cevreleyen-denizlerde-plastik-kirliligi-artiyor

HİKAYE

Plastik Kirliliğiyle Mücadeleye Kimler Hazır?

Plastik, dörtte birinden fazlası insanlar ve vahşi yaşam için zehirli olan 10.000'den fazla kimyasal madde içeriyor. Şirketlerin hangi plastik malzeme ve ürünlerde hangi kimyasalların bulunduğunu tam olarak açıklamalarını gerektiren küresel bir zorunluluk olmadığından, hayatımızdaki plastik hakkında bildiklerimiz, bireysel üreticilerin ve ulusal yasama organlarının kafalarına estiği şekilde belirleniyor.

18 Oca 2023

plastik-kirliligiyle-mucadeleye-kimler-hazir