Konya ile ilgili hikayeler

• Anadolu Sigorta , Orta Anadolu Bölge Müdürlüğü’nü kurdu. Müdürlük, Konya merkez il olmak üzere, Aksaray, Niğde ve Karaman illerini de kapsayan geniş bir sorumluluk alanına sahip olacak.

13 Haz 2024

Punto Punto

HİKAYE

Kim şampiyon olacak, kim küme düşecek?

Başta Süper Lig olmak üzere Avrupa liglerinde şampiyonluk ve kümede kalma mücadelelerinin son haftasına yakından bakıyoruz.

kim-sampiyon-olacak-kim-kume-dusece
• İstanbul, Bursa, Kocaeli, Ankara, Eskişehir ve Konya gibi illerde üretim yapan 69 yıllık kamyon üreticisi TOE iflas etti. Arka plan: Yeniçağ'da yer alan habere göre TOE, 1955 yılında kurulmuştu. 1960 yılında firmanın lisans anlaşması iptal edilmiş ve şirket, Türk Otomotiv Endüstrileri A.Ş. ismiyle üretimini sürdürmüştü. 1962 yılında şirketin %93,5 oranındaki hissesini OYAK satın aldı, 1983 yılında ise hisseler Ziraat Bankası’na devredildi. Neden önemli? 1963...Devamını Oku

18 Nis 2024

• Yerel seçimlerde Konya'da 6 ilçeyi kazanan YRP İl Başkanı Temel Peker , görevinden istifa ettiğini duyurdu: "İcra kurulumuz olarak hedeflemiş olduğumuz %35'lik oy hedefine maalesef ulaşamadık. Bu başarısızlığı öncelikle şahsıma indirgeyerek hiçbir bahaneye sığınmadan sorumluluğu üzerime alıyorum . "

02 Nis 2024

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

10 maddede bu hafta

Bir çırpıda öne çıkan haftanın gelişmeleri.

16 Mar 2024

10-maddede-bu-hafta-3
• Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 2023 yılına ait Hava Kalitesi İzleme Raporu'nu açıkladı. Rapora göre Türkiye'de 304 istasyondan 157'sinde partikül madde yoğunluğunda ulusal limit değer aşıldı. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre ise hava kalitesi iyi olan sadece 7 istasyon bulunuyor. Detaylar: PM10 ölçümlerine göre Türkiye'nin havası en kirli yerleri Kahramanmaraş Kent Meydanı, İstanbul-Göztepe, Hatay-İskenderun Merkez oldu. E n temiz havaya sahip ...Devamını Oku

15 Mar 2024

• Konya'da Türk Yıldızları akrobasi timine ait F-5 tipi bir eğitim uçağı düştü . Pilot, uçak düşmeden önce paraşütle atlayarak kurtulurken uçağın düştüğü alanda iş makinesi kullanan bir askerî personel ise hayatını kaybetti.

15 Mar 2024

• Neolitik dönemde yaklaşık 8 bin kişinin yaşadığı Çatalhöyük'te yapılan kazıda, dünyanın en eski ekmeği bulundu. Necmettin Erbakan Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde (BİTAM) yapılan analizlerde, süngerimsi kalıntının 8 bin 600 yıllık mayalanmış ekmek olduğu belirlendi.

06 Mar 2024

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Cumhuriyetin ilk kadın arkeoloğu: Jale İnan

1933 yılında Alexander von Humboldt’un ilk bursiyerlerinden biri olarak eğitim almaya Almanya'ya giden ve savaş şartlarında doktora tezini tamamlayan Türkiye'nin ilk kadın arkeoloğu Jale İnan'ı, öğrencisi Nezih Başgelen anlatıyor.

cumhuriyetin-ilk-kadin-arkeologu-jale-inan
Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Tıptan siyasete, kıvılcımdan aleve: Prof. Dr. Sadi Irmak

Atatürk'ün kendisine gönderdiği telgrafta geçen "Sizi birer kıvılcım olarak gönderiyoruz, gür alevler hâlinde dönmelisiniz" sözünden ilhamla yurt dışında gördüğü eğitimin ardından Türkiye'ye dönen Prof. Dr. Sadi Irmak'ın tıptan siyasete uzanan hayatını, kızı Prof. Dr. Yakut Irmak Özden anlatıyor.

tiptan-siyasete-kivilcimdan-aleve-prof-dr-sadi-irmak