Alibaba ile ilgili hikayeler

• Bloomberg HT’ye konuşan Vergi Uzmanı Mahmut Aydoğmuş , uluslararası kurumlara %15 asgari kurumlar vergisi getirilmesi konusunun OECD'ye ilk olarak 2021 yılında getirildiğini ve Türkiye’nin bu alanda biraz geciktiğini ifade etti. ➕ Ayrıca: Uygulamanın en önemli ayağını Google, Netflix, Microsoft, Alibaba, Amazon gibi dijital platformların oluşturduğunu söyleyen Aydoğmuş, “Yeni düzenleme ile beraber artık Türkiye de globaldeki dijital platformlardan kurumlar vergi...Devamını Oku

07 Haz 2024

• Vergi Uzmanı Mahmut Aydoğmuş "Çokuluslu şirketlere uygulanacak vergi ile beraber artık Türkiye de Google, Netflix, Microsoft, Alibaba ve Amazon gibi global dijital platformlardan kurumlar vergisi tahsil edecek. Bütçeye yıllık 200 milyar lira gibi bir hasılatın intikal etmesi söz konusu" dedi. Ayrıca: Aydoğmuş, uygulamanın OECD tarafından 2021 yılında getirildiğini hatırlatarak tüm ülkelerin iç mevzuatlarını 2023'te düzenlemesi gerekirken Türkiye'nin bu konuda...Devamını Oku

06 Haz 2024

• Alibaba, verilerin ülke içinde saklanmasını gerektiren kurallar nedeniyle Vietnam'da bir veri merkezi açmayı planlıyor . Yasanın 2022'de yürürlüğe girmesinden beri şirket, bilgisayar sunucuları için Vietnam merkezli telekomünikasyon şirketleri Viettel ve VNPT'den yer kiralıyordu.

10 May 2024

• Avrupa Komisyonu, Çinli teknoloji devi Alibaba tarafından işletilen uluslararası e-ticaret sitesi AliExpress'te uygunsuz ve yasadışı malzemeler satıldığıyla ilgili iddialara karşı soruşturma başlattı. Perspektif: Bu durum, AB'nin bu ay yürürlüğe giren yeni Dijital Hizmetler Yasası'nda (DSA) çok sıkı kurallara tabi olan moderasyonla ilgili potansiyel sorunlara işaret ediyor.

15 Mar 2024

Alibaba Group • Alibaba , Emote Portrait Alive ( EMO ) adını verdiği yeni yapay zeka aracını tanıttı . EMO, fotoğraftan video üreterek seslendirme yapabiliyor ve konuşmaya uygun ağız hareketleriyle jest ve mimikleri taklit edebiliyor.

05 Mar 2024

• Çinli otomobil markası SAIC’in yan kuruluşu IM Motors, Bank of China liderliğinde çıktığı Seri B turunda 1,1 milyar dolar yatırım aldı. Akıllı elektrikli arabalarda yeni modeller ve teknolojiler geliştirmeyi hedefleyen şirket, aldığı yatırımla Avrupa pazarına genişlemeyi hedefliyor. Detaylar: IM Motors, Alibaba ve Shanghai Zhangjiang Hi-Tech Park Development tarafından 2020 yılında kuruldu. Akıllı ve elektrikli araba modelleriyle çevre dostu olmayı hedefl...Devamını Oku

05 Mar 2024

• Alibaba , Çin merkezli yapay zeka girişimi Moonshot AI'a yaptığı 1 milyar dolarlık yatırımla şirketin en büyük destekçisi oldu. 2023'te kurulan Moonshot AI , yapay zeka yarışında OpenAI ve Google ile aynı seviyeye ulaşmayı hedefliyor.

01 Mar 2024

• Alibaba , Çin merkezli yapay zeka girişimi Moonshot AI'a yaptığı 1 milyar dolarlık yatırımla şirketin en büyük destekçisi oldu. 2023'te kurulan Moonshot AI , yapay zeka yarışında OpenAI ve Google ile aynı seviyeye ulaşmayı hedefliyor.

28 Şub 2024

• Pekin merkezli yapay zeka girişimi Moonshot AI , Alibaba liderliğindeki turda 2,3 milyar dolar değerlemeyle 1 milyar dolar yatırım aldı. Kendi büyük dil modelini (LLM) geliştiren girişim, aldığı yatırımla evrensel çokmodlu (multimodal) bir yapay zeka modeli geliştirmeyi planlıyor. Bir adım geriden: Geçen yıl kurulan girişim, Ekim 2023'te 200 bine kadar Çince karakter işleyebilen yapay zeka destekli sohbet robotu Kimi Chat'i piyasaya sürmüştü.

23 Şub 2024

• Çin merkezli yapay zeka şirketi Baichuan , Alibaba, Xiaomi ve Tencent'in de aralarında bulunduğu yatırımcılardan 300 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım, girişimin 50 milyon dolarlık melek turunun ardından geldi. Kimdir? Arama motoru Sogou'nun kurucusu Wang Xiaochuan tarafından kurulan Baichuan, şu ana kadar 7 milyar ve 13 milyar parametreye sahip dört büyük dil modelini (LLM) açık kaynaklı hâle getirmiş bulunuyor. Baichuan, Ağustos ayı sonunda halka açık bir sohbet ...Devamını Oku

24 Eki 2023