yarıiletken ile ilgili hikayeler

• Çin, çip sektörünün gelişimini desteklemek ve ABD’nin sektördeki büyüme ivmesini kısıtlama çabalarına karşı kendi kendine yeterliliğini sağlamak amacıyla 47,5 milyar dolarlık yarı iletken yatırım fonunu duyurdu . Haber sonrası Çin merkezli çip üreticilerine ait hisseler Hong Kong’ta %10'a varan artış kaydetti.

27 May 2024

• ABD Ticaret Bakanlığı, Intel ve Qualcomm'un Huawei'ye yarıiletken satmasına izin veren ihracat lisansını iptal etti. Böylelikle ABD, Huawei'nin dizüstü bilgisayar ve cep telefonlarında kullandığı çiplere ulaşımını engelledi. Bir adım geriden: Cumhuriyetçi milletvekilleri, Huawei'nin Çin hükümetinin siber casusluk yapmasına yardım ettiğini belirterek Biden hükümetinin ABD teknolojisinin şirkete verilmesini engelleyen yaptırımlarının artırılmasını istemişti.

10 May 2024

• ABD Ticaret Bakanlığı, Intel ve Qualcomm'un Huawei'ye yarıiletken satmasına izin veren ihracat lisansını iptal etti. Böylelikle ABD, Huawei'nin dizüstü bilgisayar ve cep telefonlarında kullandığı çiplere ulaşımını engelledi. Bir adım geriden: Cumhuriyetçi milletvekilleri, Huawei'nin Çin hükümetinin siber casusluk yapmasına yardım ettiğini belirterek Biden hükümetinin ABD teknolojisinin şirkete verilmesini engelleyen yaptırımların artırılmasını istemişti.

09 May 2024

• ABD hükümeti, yarıiletken sektöründe “dijital ikiz” teknolojisine odaklanan bir enstitü kurmak üzere ayırdığı 285 milyon dolarlık federal fon için başvuruları açtı . Perspektif: Bileşenlerin dijital modellerini oluşturarak maliyetleri azaltan dijital ikiz teknolojisinin geliştirilmesinde kullanılacak fon, ABD'nin yarıiletken sektöründeki gücünü artırmak için 2022'de kabul edilen CHIPS yasası kapsamında bulunuyor.

07 May 2024

• Belçika merkezli çip ve nanoteknoloji odaklı girişim sermayesi fonu Imec.xpand, yarıiletken ve nanoteknoloji girişimleri için 320 milyon dolarlık fon hazırladığını duyurdu . Şirket, bu fon ile yarıiletken sektöründeki yenilikleri geleneksel uygulamaların ötesine götürmeyi hedefliyor.

05 May 2024

• İtalya Endüstri Bakanı Adolfo Urso, hükümetin yarıiletken sektörüne 10 milyar avroluk yatırım yapmayı planladığını açıkladı . Urso, İtalya'nın Avrupa'daki en büyük mikroelektronik üreticisi olmaya hazırlandığını da ekledi.

30 Nis 2024

QuandoQuando

HİKAYE

Suudi Arabistan'ın yeni yatırımı: Yapay zeka teknolojileri

ABD ve Çin arasındaki teknoloji yarışı devam ederken petrol zengini Suudi Arabistan da yapay zeka araştırmalarına ayırdığı milyonlarca dolarlık yatırımla rekabete dahil oluyor.

27 Nis 2024

suudi-arabistanin-yeni-yatirimi-yapay-zeka-teknolojileri
• ABD Ticaret Bakanlığı, Çin'le rekabet edebilmek için çip Ar-Ge'sine 11 milyar dolar harcayacak. Yatırım, ABD'nin yarıiletken sektöründeki gücünü artırmak için 2022'de kabul edilen CHIPS yasası kapsamında yapılacak. Hatırlatma dozu: ABD hükümeti, CHIPS yasası dahilinde Intel ve TSMC gibi şirketlerin ülkedeki üretimini teşvik etmek için 39 milyar dolar yatırım yapmıştı.

25 Nis 2024

• Çin hükümeti, hükümete ait mobil operatörlerinden ağlarındaki yabancı yarıiletkenleri ne zaman değiştireceklerini bildirmelerini istedi. Geniş açı: Son yıllarda Çin'in ağ donanımında kullanılan çok çekirdekli işlemcilerin tedarikini ABD merkezli Intel ve AMD sağlamıştı. Açıklamanın ardından Cuma günü Intel hisseleri %5,2 düşerken AMD ise %4,2 değer kaybetti.

16 Nis 2024

• ABD'nin Texas'taki yarıiletken üretim tesisini büyütmesi için Samsung'a 6,6 milyar dolar teşvik sağlayacağı öğrenildi. Teşvikin, aralarında şirketin 2021 yılında duyurduğu 17 milyar dolarlık çip fabrikasının da dahil olduğu 4 tesisin inşası için sağlanacağı bildirildi.

10 Nis 2024