aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

Slovakya ile ilgili hikayeler

• Birleşmiş Milletler Genel Kurulu , 1995'te Bosna-Hersek'in Srebrenitsa kentinde yaklaşık 8 bin Müslüman erkek ve çocuğun katledildiği 11 Temmuz'u, “Soykırımı Düşünme ve Anma Günü” ilan etti. Karar doğrultusunda ilk anma 11 Temmuz 2024'te yapılacak. Ayrıntılar: Almanya ve Ruanda tarafından sunulan karar tasarısı 19'a karşı 84 oyla kabul edildi. Yunanistan ve Slovakya'nın yanı sıra Brezilya, Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Ermenistan'ın da aralarında bul...Devamını Oku

24 May 2024

• Slovakya Başbakanı Robert Fico , Çarşamba günü bakanlar kurulu toplantısından çıktıktan sonra yakın mesafeden dört kez vuruldu. Hastaneye kaldırılan Fico'nun bir dizi ameliyat geçirdiği ve hayati tehlikesinin geçtiği açıklandı. Dahası: İçişleri Bakanı Matus Sutaj Estok Perşembe günü yaptığı açıklamada, Fico’yu vuran 71 yaşındaki saldırganın tek başına hareket ettiğini ve daha önce hükümet karşıtı protestolara katıldığını söyledi.

21 May 2024

• Silahlı saldırıda ağır yaralanan Slovakya Başbakanı Robert Fico 'nun durumunun iyiye gittiği ve hayati tehlikeyi atlattığı açıklandı. Başbakan Yardımcısı Robert Kalinak, Fico'yu tedavi eden sağlık personelinin "mucizeye imza attığını" söyledi. Bir adım geriden : Başbakan Fico, Çarşamba günü kabine toplantısı çıkışında yakın mesafeden vurulmuştu. Olay sonrası yakalanan 71 yaşındaki saldırgan Juraj Cintula'nın tek başına hareket ettiği ve daha önce hükümet karşıtı pr...Devamını Oku

20 May 2024

• Kabine toplantısı çıkışında uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralanan ve dün gece ameliyata alınan Slovakya Başbakanı Robert Fico'nun "hayati tehlikeyi atlattığı" açıklandı . Bir adım geriden: Saldırgan olduğundan şüphelenilen bir kişi olay yerinde yakalandı ancak yetkililer şüphelinin kimliğini açıklamadı. Yerel medyada yer alan bilgilere göre şüpheli, 71 yaşında bir yazar ve siyasi aktivist.

16 May 2024

• Slovakya hükümeti , yeni bir nükleer reaktör inşa etme planını onayladı. Üretimi 1.200 megavat olması beklenen yeni reaktör, Slovenske Elektrarne şirketinin halen iki nükleer ünite işlettiği Jaslovske Bohunice Nükleer Santrali'nde inşa edilecek. Hatırlatma: Ekonomi Bakanı Denisa Sakova daha önce Rus enerji devi Rosatom'un ünitenin inşası için açılacak olası bir ihaleye katılmasına izin verilmeyeceğini söylemişti.

16 May 2024

• Hükümet toplantısı sonrasında silahlı saldırıya uğrayan Slovakya Başbakanı Robert Fico , hastaneye kaldırıldı. Saldırgan gözaltına alındı. Bununla birlikte: Slovakya’nın görev süresi dolmak üzere olan Cumhurbaşkanı Zuzana Caputova, Fico’ya geçmiş olsun dileğinde bulundu. Caputova, daha önce Fico için "demokrasinin sınırlarını test ediyor" ifadelerini kullanmış ve Rusya'nın Ukrayna işgaline karşı duruşu nedeniyle de eleştirmişti.

13 May 2024

• Sabiha Gökçen Havalimanı , Mayıs ayından itibaren ağına Bulgaristan’ın Sofya, Moldova’nın Kişinev, Kazakistan’ın Aktau ve Slovakya’nın Bratislava şehirleri olmak üzere toplamda 4 yeni destinasyon ekleyeceğini duyurdu.

04 May 2024

• Sabiha Gökçen Havalimanı , Mayıs ayından itibaren ağına Bulgaristan’ın Sofya, Moldova’nın Kişinev, Kazakistan’ın Aktau ve Slovakya’nın Bratislava şehirleri olmak üzere toplamda 4 yeni destinasyon ekleyeceğini duyurdu.

01 May 2024

• AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, birçok AB üyesi ülkenin Mayıs ayı sonuna kadar Filistin devletini tanımasının beklendiğini söyledi. Bilgi notu: 27 AB üyesi ülkeden aralarında İsveç, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Romanya'nın da bulunduğu dokuz ülke, hâlihazırda Filistin devletini tanıyor. İspanya, İrlanda, Malta ve Slovenya da Filistin devletini tanımaya hazır olduklarını ilan ...Devamını Oku

01 May 2024

• Türkiye , NATO Genel Sekreterliği için aday olan Hollanda Başbakanı Mark Rutte'yi desteklediğini ittifak üyelerine bildirdi. Bununla birlikte: Hollanda basını, Türkiye'nin desteğini Rutte'nin NATO Genel Sekreteri olması yolunda oldukça önemli bir adım olarak değerlendirdi. Bilgi notu: Türkiye ile birlikte NATO’nun 32 üyesinden 29’u, Rutte’nin genel sekreterliğine onay vermiş oldu, ancak Rutte'nin Macaristan, Slovakya ve Romanya'yı da ikna etmesi gerekiyor. Romany...Devamını Oku

30 Nis 2024