aposto-logo
TR
TREN

denetimli serbestlik ile ilgili hikayeler

• Hâkim Ömer Faruk Aydıner , avukatı aracılığıyla Gazeteci Barış Pehlivan hakkındaki şikayetini geri çekti. 3 aydır Maltepe Açık Cezaevi’nde tutulan ve denetimli serbestlik hakkından yararlandırılmayan Pehlivan hakkında mahkemeden beraat kararı çıkması bekleniyor.

15 Kas 2023

• Hâkim Ömer Faruk Aydıner , avukatı aracılığıyla Gazeteci Barış Pehlivan hakkındaki şikayetini geri çekti. Neden önemli: 3 aydır Maltepe Açık Cezaevi’nde tutulan ve denetimli serbestlik hakkından yararlandırılmayan Pehlivan hakkında mahkemeden beraat kararı çıkması bekleniyor.

15 Kas 2023

• Gazetecilik faaliyetleri nedeniyle 5. kez cezaevine giren ve denetimli serbestlik hakkından yararlanmasına izin verilmeyen Barış Pehlivan , tutuklu bulunduğu açık cezaevinden izin alarak geldiği Çağlayan Adliyesi’nde hakim karşısına çıktı. Ne dedi? Pehlivan, savunmasında, “20 yıllık gazetecilik hayatımda, bu iktidar benim beşinci kez cezaevi yüzü görmemi sağladı. Benim şahsımda, aslında tüm gazetecilerin hizaya getirilmeye çalışıldığını ve böylece tüm Türkiye’nin ge...Devamını Oku

10 Kas 2023

Gazeteci Barış Pehlivan Beşinci Kez Tutuklandı

Belirtmek gerekir ki toplumun gerçekleri öğrenme hakkı, ancak sansür ve korkudan korunmuş gazeteciler sayesinde mümkündür. Ne var ki, Türkiye’de tutuklamalar bir tedbir olmaktan çok gazetecileri cezalandırmak için kullanılan bir baskı aracına dönüşmekte, bu da en nihayetinde toplumun güvenilir bilgi kaynaklarına erişiminin kısıtlanmasına neden olmaktadır.

Ömer Faruk Şen

·

28 Ağu 2023

SpektrumSpektrum

HİKAYE

"Gerçek" balçıkla sıvanır mı?

Gazeteci Barış Pehlivan, 5. kez hapse girdi Pehlivan kararın "SS" isimli kitabın intikamını almak için verildiğini söyledi.

İlkim Emirler

·

18 Ağu 2023

• Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), muhalif gazetecilerin tutuklanmasını “cezalandırma politikası” olarak nitelendirerek tepki gösterdi. TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında beşinci kez cezaevine giren gazeteci Barış Pehlivan’a işaret edilerek, “Gazetecilik yapmak tutukluluk nedeni olmamalıdır” denildi. Bununla birlikte: Pehlivan için yapılan denetimli serbestlik başvurusuna savcılık olumsuz yanıt verdi. Şimdi Silivri 2 Nolu İnfaz Hakimliği’nden gelecek cevap be...Devamını Oku

17 Ağu 2023

Eşitsiz İnfaz Düzenlemeleri Adaletsizliği Derinleştiriyor

Şiddetle hiç ilgisi olmayan, ifade, toplanma ve örgütlenme özgürlüklerinin kullanımı niteliğindeki eylemlerin terör suçları kapsamında yargılama ve cezalandırma konusu yapılması çok boyutlu bir hukuk devleti sorunu yaratmaktadır.

Ali Rıza Çoban

·

14 Ağu 2023

• Gazeteci Barış Pehlivan , dünkü yazısında daha önce 3 yıl 9 ay ceza aldığı ve cezaevinde 6 ay kaldıktan sonra tahliye edildiği davayla ilgili yeniden cezaevine gireceğini duyurdu. Pehlivan, "denetimli serbestlik"le çıkmasının şartlarından birinin, hakkında yeni bir dava açılmaması olduğunu, ancak açılan bir dava nedeniyle 8 ay ceza aldığını ve 15 Ağustos'ta teslim olacağını belirtti.

03 Ağu 2023

• Gazeteci Barış Pehlivan yeniden cezaevine gireceğini duyurdu. 15 Şubat 2022 tarihinde denetimli serbestlik tedbiriyle cezaevinden çıkan Pehlivan, hakkında 30 Mart 2023 tarihinde bir dava açıldığını ve bunun gerekçe gösterilmesiyle cezaevine teslim olması istendiğini açıkladı. Sosyal medya paylaşımında "Hiç kuşkum yok ki “SS” kitabının intikamı alınıyor" açıklamasında bulundu.

16 May 2023

• Uber'in eski güvenlik şefi Joseph Sullivan, 2016'da şirkete yapılan bir siber saldırıyı otoritelere bildirmediği için 3 yıllık denetimli serbestlik cezası aldı. Ne olmuştu? 2016'da 57 milyon Uber kullanıcısının ve 600 bin ehliyetin bilgisi ele geçirilmiş ve karşılığında şirketten fidye istenmişti. Sullivan fidyeyi ödeyerek, bunu siber güvenliklere herhangi bir zayıflığı farketmeleri için verilen ödül (bug bounty) olarak göstermişti.

08 May 2023