aposto-logo
TR
TREN

Deprem ile ilgili hikayeler

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Asrın felaketinden 24 yıl sonra: Şimdi gelse hazır mıyız?

Türkiye'de "asrın felaketi" olarak anılan 17 Ağustos Depremi'nin üzerinden 24 yıl geçti. Henüz Şubat ayında ise Kahramanmaraş merkezli depremlerden 11 il etkilendi. "Büyük İstanbul" depremi şimdi gelse hazır mıyız?

17 Ağu 2023

Aposto P.S.Aposto P.S.

HİKAYE

Deprem Bölgesinde Sıradışı Aktörler

Dayanışma, umut ve öğrenimler.

01 Ağu 2023

• Google'ın Android için geliştirdiği deprem uyarı sisteminin, 6 Şubat'ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerde insanları uyarmada "başarısız" olduğu bildirildi. Depremzedelerle konuşan BBC'den araştırmacılar, hiçbirinin ilk sarsıntı öncesinde depreme ilişkin bir uyarı almadığını; ikinci sarsıntı için uyarı alan kişilerin sayısının ise "sınırlı" olduğunu aktardı.

29 Tem 2023

• Dünya Bankası , Türkiye Deprem İyileştirme ve Yeniden İnşa Projesi kapsamında 1 milyar dolarlık finansmanın onaylandığını duyurdu. Bunun Dünya Bankası'nın Türkiye'ye tek seferde sağladığı en büyük finansman paketi olduğu kaydedildi. Projenin ana amaçları arasında belediye altyapısı ve sağlık hizmetlerinin yeniden tesisi ile kırsal konutların inşasının ve iyileştirilmesinin yer aldığına dikkat çekildi. Dahası: Dünya Bankası, depremlerden etkilenen KOBİ'leri korumak...Devamını Oku

29 Haz 2023

31. TÜSAP Toplantısı: “Deprem ve Afetlerde Sağlık Hizmeti”

Deprem ve afetlerde sağlık hizmeti denildiğinde konuyu çok yönlü olarak ele almak gerektiğine dikkat çekildi.

19 Haz 2023

• Deprem felaketinden etkilenen illerde görev yapan kamu personeline 6 ay süreyle tazminat ve fazla mesai ücreti ödenmesine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Uygulamadan geçici görev kapsamındaki çalışanlar da faydalanabilecek.

16 May 2023

OyunbozanOyunbozan

HİKAYE

Oyunbozan deprem bölgesinden bildiriyor

Deprem bölgesine gönüllü veya bir sivil toplum çalışanı olarak giderken belirli etik sorumluluklarla gidiyoruz. Ancak maalesef fayda sağlamak isterken, fark etmeden, zarar verebiliyoruz. Bu sefer, Oyunbozan, deprem sahasındaki bazı oyunları bozmak için yazıyor.

Bahar Aldanmaz

·

11 May 2023

SpektrumSpektrum

HİKAYE

2023 seçimleri: Deprem bölgesinde nasıl bakılıyor?

Deprem bölgesinde konuştuğumuz birçok kişi, en güvenli tercihe oy vereceğini belirtiyor. Bir yanda 20 yıllık bir iktidar varken bir yanda bir bilinmezlik olduğu değerlendiriliyor.

İlkim Emirler

·

03 May 2023

Fotoğraf: Deniz Sabuncu İki günlük deprem bölgesi ziyaretimizde her bölgede şahit olduğumuz yıkım bambaşkaydı. Psikolojik etkilerini bölge halkıyla konuştuğumuz andan itibaren hissetmeye başladığımız depreme ilişkin ortak beyan ise “Çok şiddetliydi, öyle şiddetliydi ki yer yarılacak sandık” şeklindeydi. Bu ifadelerle yaşadıkları durumu özetleyen depremzedelerin de gönüllülerin de ortak düşüncesi bir an evvel hayatın yeniden inşa edilmesiydi. Gelen yardımlar her ...Devamını Oku

30 Nis 2023

Zappa ZamanlarZappa Zamanlar

HİKAYE

Siyasal Kültür ve 1939 Erzincan Depremi

Politikacının felaket karşısındaki zamanlaması “yangını ihbar etmek” konusunda başarısız olsa da iktidarını tanzim etme konusunda başarılıdır.

30 Nis 2023