Deprem ile ilgili hikayeler

• Japonya hükümeti , 7,4 büyüklüğünde depremin meydana geldiği Tayvan'a bir milyon dolarlık acil yardım göndereceğini duyurdu. Gıda, su ve tıbbi malzemelerin olduğu yardım paketi, Japonya-Tayvan Değişim Birliği vasıtasıyla bölgeye aktarılacak. Ne olmuştu? 3 Nisan'da Tayvan'ın doğu kıyısındaki Hualien kentinde meydana gelen depremde, resmî verilere göre 12 kişi hayatını kaybetmiş; 1.133 kişi de yaralanmıştı. Deprem ve artçılar nedeniyle ülkede 24 toprak kayması yaşan...Devamını Oku

09 Nis 2024

• Japonya hükümeti , 7,4 büyüklüğünde depremin meydana geldiği Tayvan'a bir milyon dolarlık acil yardım göndereceğini duyurdu. Gıda, su ve tıbbi malzemelerin olduğu yardım paketi, Japonya-Tayvan Değişim Birliği vasıtasıyla bölgeye aktarılacak. Ne olmuştu? 3 Nisan'da Tayvan'ın doğu kıyısındaki Hualien kentinde meydana gelen depremde, resmî verilere göre 12 kişi hayatını kaybetmiş; 1.133 kişi de yaralanmıştı. Deprem ve artçılar nedeniyle ülkede 24 toprak kayması yaşanmı...Devamını Oku

08 Nis 2024

• Tayvan'ın doğu kıyılarında 7,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Son 25 yılın en şiddetli depreminde 9 kişi hayatını kaybederken; servis araçlarının taşıdığı 50 işçi kayboldu, 900'den fazla kişi de yaralandı. Detaylar: Yetkililer, ülkenin iç kesimlerinde toprak kaymalarına yol açan deprem nedeniyle çöken binaların altında kalan yaklaşık 100 kişi için kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

04 Nis 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Ne İstanbul ne Türkiye depreme hazır

Depreme gerçek anlamda hazır olabilmek için sistemi baştan sona değiştirmek, sorumluları tek tek işaret etmek gerektiği, 1999’dan bugüne net biçimde görülüyor. Ancak popülizm ve iktidar mücadelesi, bütün bunlara karşı hep galip geliyor.

Gökçer Tahincioğlu

·

13 Şub 2024

ne-istanbul-ne-turkiye-depreme-hazir
6 Şubat depreminin ardından, yıl boyunca bölgede gazetecilik faaliyetlerimizi sürdürdük. Yazdıklarımızı gizli kalanları açığa çıkarmak, bilinçli sivil katılımı artırmak ve doğru bilgiyi okurlarımızla buluşturmak amacıyla kaleme aldık. 6 Şubat 2023’ü unutmuyoruz. Spektrum - Zincirin son, suçlamanın ilk halkası: Müteahhitler #Hatay - İlkim Emirler apéro - Depremlerin tarıma faturası Pareto - 2024'te millî gelirin %9,3'ü depreme ayrılacak Spektrum - Hatay...Devamını Oku

11 Şub 2024

ParetoPareto

HİKAYE

2024'te millî gelirin %9,3'ü depreme ayrılacak

2023 yılında depremin Türkiye ekonomisi üzerindeki toplam yükü yaklaşık 2 trilyon TL olarak tahmin edildi. Bu büyüklüğün millî gelirin yaklaşık %9’una ulaşabileceği öngörüldü.

08 Şub 2024

2024te-milli-gelirin-93u-depreme-ayrilacak
Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Hatay'da bir senelik yaşam mücadelesi: Depremzedelerin gerçek sesi

Hatay'da geride kalanlar, depremin ardından geçen bir senede hayata bir yerinden tutundular, ama felaketin acısı hâlâ taze. Barınma, eğitim, hijyen ve sağlık sorunlarıyla bir başlarına bırakıldıklarını düşünüyorlar. Bu onların gerçek sesi. Depremden sonra yaşadıkları "gerçek" hayat hikayesi.

Serra Özgür

·

07 Şub 2024

hatayda-bir-senelik-yasam-mucadelesi-depremzedelerin-gercek-sesi
SpektrumSpektrum

HİKAYE

‘2011'de 13 bin binanın yıkılacağını saptamıştık’

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Başkanı İnal Büyükaşık ile depremin ardından Hatay'da yapılan çalışmaları konuştuk. Bölgedeki geçici konut ihtiyacını vurgulayan Büyükaşık, imar yönetmeliğinde bir an evvel değişiklik yapılması gerektiğini vurguladı. Büyükaşık ayrıca "Biz sadece 6 Şubat’larda hatırlanmak istemiyoruz" dedi.

İlkim Emirler

·

07 Şub 2024

2011de-13-bin-binanin-yikilacagini-saptamistik
Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Depremin birinci yılı: Anma törenleri ve protestolar

6 Şubat depremlerinde kaybedilenler, birçok şehirde düzenlenen törenlerin yanı sıra dünya basınında da anıldı. Törenlerde siyasiler protestoların hedefi oldu.

07 Şub 2024

depremin-birinci-yili-anma-torenleri-ve-protestolar
SpektrumSpektrum

HİKAYE

Hatay'ın görünmeyenleri ve Türkiye'nin deprem 'çaresizliği'

6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinin üzerinden bir yıl geçti. Deprem kentlerinde yakınlarını kaybedenler öyle vahim olaylar yaşadılar ki depremin birinci yılı en çok, yaslarını bile tutmaya fırsat bulamadıklarını ortaya koydu.

Gökçer Tahincioğlu

·

06 Şub 2024

hatayin-gorunmeyenleri-ve-turkiyenin-deprem-caresizligi