tsunami ile ilgili hikayeler

• Endonezya'daki Ruang Dağı'nın Salı günü üç kez patlayarak gökyüzüne beş kilometreden fazla lav ve kül püskürtmesi, ülkedeki havaalanlarının kapanmasına neden oldu. Ayrıntılar: Yetkililer, yanardağın parçalarının denize düşerek tsunamiye neden olabileceği gerekçesiyle bölgedeki 12 bin kişi için tahliye emri verdi. Patlamanın ardından gökyüzüne yayılan küller, Malezya'ya kadar ulaştı.

02 May 2024

• Endonezya'nın Sulawesi adasında 20 Nisan’da volkanik Ruang Dağı'nın patlamaya başlamasının ardından 2.100 kişi tahliye edildi. Endonezya Afet Zararlarını Azaltma Ajansı, bölge sakinlerinin tekneyle altı saat uzaklıktaki Manado'ya taşındığını açıkladı. Ayrıntılar: Endonezya'nın Volkanoloji ve Jeolojik Tehlikeyi Azaltma Merkezi, en az üç patlama kaydettiğini ve patlama sütununun maksimum yüksekliğinin 1.200 metreye ulaştığını bildirdi. Dahası: Yetkililer, yanar...Devamını Oku

22 Nis 2024

• Tayvan'ın doğu kıyılarında 7,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Son 25 yılın en şiddetli depreminde 9 kişi hayatını kaybederken; servis araçlarının taşıdığı 50 işçi kayboldu, 900'den fazla kişi de yaralandı. Detaylar: Yetkililer, ülkenin iç kesimlerinde toprak kaymalarına yol açan deprem nedeniyle çöken binaların altında kalan yaklaşık 100 kişi için kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

04 Nis 2024

• Japonya'nın kuzeydoğusundaki Işikawa'nın Noto Yarımadası'nda 7.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem sonrası bölgede tsunami alarmı verildi. Kyodo haber ajansı en az iki kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Can kaybının artabileceği belirtiliyor.

02 Oca 2024

HİKAYE

Yapay zeka teknolojileri afet yönetimini de değiştirecek

Yapay zeka ve dijital teknolojilerdeki gelişmeler, afetlerin önceden tahmini, afet sonrası hasar tespiti, hızlı müdahale ve yardım koordinasyonu gibi pek çok alanda önemli olanaklar sağlıyor. Etkin afet yönetimi için teknolojinin kullanılmasının zorunluluk haline geldiğini söyleyen yeni nesil teknoloji şirketi Cerebrum Tech’in Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erdem Erkul, “Yapay zeka yardımıyla afetler daha gerçekleşmeden tüm senaryolar çalışılabilir. Uydu görüntülerinden ve sahadan gelen verilerin analizleriyle oluşturulan karar destek sistemleri yöneticilere yol gösterebilir. Saha ekiplerinin ihtiyaca uygun yönlendirilmesi gibi hayati kararlar çok daha kısa sürede alınabilir. Afet yönetimi sistemleri sel, orman yangını, deprem gibi farklı başlıklarda özelleştirilebilir” dedi.

17 Nis 2023

yapay-zeka-teknolojileri-afet-yonetimini-de-degistirecek-56
EXANTEEXANTE

HİKAYE

1509 İstanbul depremi: Kıyamet-i Suğra

"Küçük Kıyamet" olarak da adlandırılan 1509 İstanbul depreminde neler oldu?

Emircan Yaman

·

22 Şub 2023

1509-istanbul-depremi-kiyamet-i-sugra
Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

🔔 AFAD: Sahil şeridinden uzak durulmalı

Lütfü Savaş: Enkaz altında kalanlar var

20 Şub 2023

afad-sahil-seridinden-uzak-durulmali
• BBC Türkçe'de yer alan habere göre; İskenderun'un sahil kesiminin sular altında kaldığına ilişkin görüntülerin, denizin yükselmesinden değil, deniz dolgusu üzerine inşa edilen alanın çökmesinden kaynaklandığı belirtildi. Fotoğraf: G.Y. Bir adım geriden: AFAD, şehir merkezinin sular altında kalmasının ardından Doğu Akdeniz'de tsunami riskinin bulunmadığını açıklamıştı.

09 Şub 2023

• AFAD, Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli depremlerin ardından Doğu Akdeniz'de kıyıları etkileyecek herhangi bir tsunami tehlikesinin bulunmadığını bildirdi. AFAD ayrıca 50 ülkeden toplam 62 ekibin yardım teklifinde bulunduğunu aktardı. Öte yandan: Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, CİMER'de "Deprem acil" başlığının kullanıma hazır hale getirildiğini bildirdi. Ayrıca: Soma'dan 90 madencinin bulunduğu yardım ekibi, Türk Hava Yolları'na ait uçakla İz...Devamını Oku

07 Şub 2023

• AFAD Doğu Akdeniz'de kıyılarımızı etkileyecek herhangi bir tsunami tehlikesi bulunmadığını duyurdu.

06 Şub 2023