aposto-logo
TR
TREN

Helsinki ile ilgili hikayeler

• Finlandiya , "Rusya'nın bir göç krizi başlatmak için organize planlar yaptığı" şüphesi nedeniyle daha önce kapattığı 3 sınır kapısının ardından Raja-Joseppi sınır karakolunu da kapattı. Böylece iki ülke arasındaki tüm karadan geçişler askıya alındı.

01 Ara 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

66. Grammy Ödülleri’nin adayları açıklandı

Bu yıl öne çıkan isimler arasında SZA, Victoria Monét, Phoebe Bridgers ve Serban Ghenea var.

19 Kas 2023

• Finlandiya , dijital pasaport uygulamasını deneyen dünyadaki ilk ülke oldu. Finlandiya Sınır Kontrol Birimi, şu anda pilot uygulamada olan Dijital Seyahat Belgesi'nin (DTC) fiziksel pasaport kadar güvenilir olduğunu belirtti. Nedir? Yalnızca Fin vatandaşlarına sunulan ve ilk kez Finnair ile Helsinki çıkışlı uçuşlarda denenen proje ile; DTC kullanılarak sınır kontrolünden beklemeden geçme imkanı tanındı.

04 Eyl 2023

• Yazılım destekli uydular geliştiren Helsinki merkezli girişim ReOrbit ; Inventure VC liderliğinde, 10x Founders, Icebreaker.vc, Expansion ve Yes VC'nin katılımıyla gerçekleşen tohum finansman turunu 6,8 milyon avro ile tamamladı. Girişim, yeni yatırımla birlikte uluslararası genişlemeye ve yeni ürünler geliştirerek birden fazla uzay sistemi sunmaya odaklanacak. Ne yapıyor: 2019'daki kuruluşundan bu yana kârlı olan ReOrbit, müşterilerin uzayla ilgili verilerinin veri...Devamını Oku

02 Eyl 2023

• Finlandiya’nın aşırı sağcı Maliye Bakanı Riikka Purra, sarfettiği “Türk maymunlar”, “Bugün Helsinki’de dilenci ve siyah çocuklara tükürmek isteyen kimse var mı” gibi ırkçı ifadeler nedeniyle özür diledi.

13 Tem 2023

• Yaşam bilimlerindeki en karmaşık sorunları çözmek için kuantum algoritmaları geliştiren Helsinki merkezli girişim Algorithmiq , Inventure VC tarafından yönetilen Seri A turda 13,7 milyon avro yatırım aldı. Bu son yatırım turu, Algorithmiq'in küresel olarak ilaç şirketleriyle kavram kanıtlama çalışmalarını sürdürmesini sağlayacak ve böylelikle yeni bir ilacın pazara ulaşması için genellikle yaklaşık on yıl süren ve 1 milyar dolara mal olan ilaç keşfi ve geliştirme süreci...Devamını Oku

03 Tem 2023

apéroapéro

HİKAYE

MICHELIN Guide İskandinav ülkeleri için 2023 seçkisini açıkladı.

Seçki, 2 yeni 2 Yıldızlı, 14 yeni 1 Yıldızlı, 7 yeni Bib Gourmand ve 7 yeni Yeşil Yıldızlı restoranı içeriyor.

19 Haz 2023

Aposto GünsonuAposto Günsonu

HİKAYE

Zelenski, suikast suçlamasının ardından Lahey'de

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rusya'nın, Kremlin'e İHA'larla saldırarak Putin'e suikast girişimi düzenlendiği iddialarını reddeti. Zelenski, Hollanda'ya yaptığı ilk resmî ziyarette Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni (ICC) de ziyaret etti.

Tanem Zaman

·

04 May 2023

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Nato’nun kuzeydeki hakimiyeti artıyor

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği ne sonuçlar doğuruyor?

Gülru Gezer

·

12 Nis 2023