otomotiv ile ilgili hikayeler

• İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç , Çin'den ithal edilen araçlara getirilen ilave gümrük vergisi kararını değerlendirdi. Avdagiç, kararın "gaz-fren" dengesi kapsamında otomotiv endüstrisini koruyacak zorunlu bir adım olduğunu belirtti: "Elbette Türkiye de koltuğuna yaslanıp, otomotiv endüstrisinde onarılması güç bir hasarın oluşmasını izlemeyecekti."

11 Haz 2024

• Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından düzenlenen “Meksika Sektörel Ticaret Heyeti” programı kapsamında Meksika’nın önemli ithalatçı firmalarının temsilcileri Türk otomotiv firmalarının temsilcileriyle Bursa, İstanbul ve Konya’da görüşmeler yaptı . Açıklama: OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, Türk otomotiv firmalarının Meksika’ya geçen yıl 220 milyon dolar ihracat yaptığını, pazar çalışmalarıyla dış satımın kısa vadede 250 milyon ...Devamını Oku

16 May 2024

Pareto MobilitePareto Mobilite

HİKAYE

Otomotivde 7 Temmuz krizi: GSR II Regülasyonu nedir?

Avrupa Birliği’nin Temmuz ayından itibaren tüm otomobil ve ticari araçlarda zorunlu hâle gelecek “Genel Güvenlik Yönetmeliği” (GSR) Türkiye’de büyük krize neden oldu. Yönetmelik nedeniyle, GSR tescili olmayan sıfır araçların büyük bir kısmına 7 Temmuz'dan itibaren satış izni verilmeyecek.

Ahmet Çelik

·

15 May 2024

otomotivde-7-temmuz-krizi-gsr-ii-regulasyonu-nedir
Pareto MobilitePareto Mobilite

HİKAYE

Otomotiv sektöründe işler tersine mi dönüyor?

Geçen yılı 1 milyon adet satışla ve psikolojik rahatlıkla geçiren otomotiv sektörü, 2024’e olumsuz öngörülerle başlamıştı. Her sene, yıl öngörüleri olarak adeta karalar bağlanır. Bu yıl da rekora rağmen öyle oldu.

Ahmet Çelik

·

07 May 2024

otomotiv-sektorunde-isler-tersine-mi-donuyor
• BYD Türkiye Genel Müdürü İsmail Ergun, özellikle ilk 3 ayda kaydedilen yüksek satışların ardından kalan 9 ayda temponun biraz daha yavaşlayabileceğini belirtti. "Burada kredi kullanımının önemli bir etkisi olacak. Türkiye'de otomotiv sektöründe çevreci araçların pazardan aldığı pay artmış olsa da hâlâ Avrupa ülkelerinin oldukça gerisinde. Bu noktada çevreci araçlara çeşitli teşvikler verilerek pazar paylarının gelişmesine katkı sağlanmalı.”

23 Nis 2024

• OSD Başkanı Cengiz Eroldu geçen hafta düzenlediği basın toplantısında otomotiv gazetecilerinin sorularını yanıtladı. Eroldu, Chery fabrika yatırımının İspanya’ya kaymasının doğal olduğunu ve Avrupa pazarına yakın olmak istedikleri için bu yolu tercih ettiklerini söyledi.

23 Nis 2024

• Skoda Auto Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Martin Jahn , Türkiye'ye yaptığı ziyaret kapsamında Yüce Auto Skoda Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yüce , Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu ve Yüce Auto Skoda Türkiye Genel Müdürü Zafer Başar tarafından ağırlandı. Türkiye'deki stratejik önemi ve işbirliği olanakları yakından değerlendirildi. Bununla birlikte Türkiye'nin otomotiv pazarındaki güncel durumu, pazar beklentileri ve müşteri ihtiyaçları gibi ...Devamını Oku

02 Nis 2024

• Volkswagen , otomotiv pazarındaki zorlu koşulların 2024’te satışlar üzerinde baskı yaratacağını açıkladı. Bu yıl otomobil satışlarının 2023'e göre keskin bir düşüşle %3'lük artış kaydedeceğini tahmin etti. Bir adım geriden: Volkswagen'in satışları 2023'te %12 artışla 9,24 milyon araca yükselmişti.

19 Mar 2024

Pareto MobilitePareto Mobilite

HİKAYE

Otomotivde engelli raporu polemiği

2024 yılının ilk aylarında otomotiv sektöründe şimdiye kadar pek de konuşulmayan bir konu gündeme girdi. Engelli raporuyla alınan indirimli araçlar hakkında "İhtiyaç mı, istismar mı?" sorusu sorulur oldu.

Ahmet Çelik

·

19 Mar 2024

otomotivde-engelli-raporu-polemigi-3f1
• ABD'li otomotiv üreticisi Ford Motor , Türkiye'den ithal ettiği 163 bin Transit Connect tipi aracı yanlış sınıflandırıp değerlerini düşük göstererek ABD'nin gümrük düzenlemelerini ihlal ettiğine yönelik suçlamaların düşürülmesi için ABD Adalet Bakanlığı'nın 365 milyon dolarlık uzlaşma anlaşmasını kabul etti.

13 Mar 2024