aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

Fed ile ilgili hikayeler

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Fed faizi sabit bıraktı; 2024’te 3 indirim beklentisini korudu

Fed, Mart ayı toplantısında politika faizini piyasa beklentileri doğrultusunda %5,25-5,50 düzeyinde sabit bıraktı. Karar metninde 2024 için 3 kez ve 75 baz puanlık faiz indirimi korundu.

21 Mar 2024

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Fed'den 'indirim için erken' mesajı

ABD Merkez Bankası (Fed) faizi değiştirmedi, piyasalara “indirim için erken” mesajı verdi.

01 Şub 2024

• ABD'de ADP Araştırma Enstitüsü tarafından yayımlanan özel sektör istihdam verisi haziran ayında aylık bazda 497 bin kişi artış göstererek Şubat 2022'den bu yana en yüksek artışı yakaladı. Piyasa beklentisi özel sektör istihdamının haziran ayında 225 bin kişi artması yönündeydi. Dahası: Fed'in en yakından takip ettiği göstergelerden biri olan tarım dışı istihdamın özel sektör istihdam verisine yakın noktalarda açıklandığını hesaba katarsak, bankanın temmuz ayında 25 ...Devamını Oku

07 Tem 2023

EXANTEEXANTE

HİKAYE

ABD’de manşet enflasyon korkutmadı

ABD’de mayıs ayı enflasyon verisi açıklandı

14 Haz 2023

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Fed’den “pas” beklentisi

Bloomberg, Fed faiz kararı anketinin sonuçlarını duyurdu

12 Haz 2023

• Financial Times'a konuşan Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester , "Faiz artışını duraklatmak için gerçekten ikna edici bir neden görmüyorum. Faizleri yukarı getirmek ve ekonominin nereye doğru gittiği konusunda daha az belirsizliğe ulaşana kadar faizleri orada tutmak için daha fazla ikna edici neden bulabilirim" ifadelerini kullandı. Mester Fed'in en şahin üyelerinden biri olarak bilinmekle birlikte bu yıl FOMC toplantılarında oy hakkı bulunmuyor.

01 Haz 2023

EXANTEEXANTE

HİKAYE

ABD’de gündem yoğun

ABD’de borç tavanı ve Fed odaklı veri akışı vardı.

16 May 2023

• ABD Merkez Bankası (Fed), Silicon Valley Bank'in denetimine ilişkin inceleme yapılacağını ve inceleme sonucunun 1 Mayıs'ta yayımlanacağını duyurdu. Fed Başkanı Jerome Powell, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Silikon Valley Bank çevresindeki olaylar, Fed tarafından kapsamlı, şeffaf ve hızlı bir inceleme yapılmasını gerektiriyor" ifadelerini kullandı.

15 Mar 2023

• Reuters, 83 ekonomistin katıldığı Fed faiz beklenti anketi çalışmasının sonuçlarını yayımladı. Buna göre büyük çoğunluk 1 Şubat tarihinde 25 baz puanlık bir artırım bekliyor. Ankete göre bundan sonra bir 25 baz puanlık artırım daha gelecek ve sonrasında izleme süreci başlayacak. Anket katılımcıları, Fed yetkililerinin söylemlerine paralel olarak 2023 yılında bir faiz indirimi beklemiyorlar.

23 Oca 2023