aposto-logo
TR
TREN
PİYASALAR & EKONOMİ
İŞ DÜNYASI & FİNANS
POLİTİKA‎ |‎ TÜRKİYE
Bugünkü Destekçimiz
POLİTİKA‎ |‎ DÜNYA
TEKNOLOJİ & GİRİŞİM
GÜNÜN HİKAYESİ
AYRILMADAN ÖNCE

🗞️ “Cehennemin kapıları”, montaj davası

Özdağ, ikinci turda Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğini açıkladı. İkinci tur için yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemleri sona erdi. Kılıçdaroğlu, montaj görüntüler nedeniyle Erdoğan'a dava açtı.
25 Mayıs - The Irish Spirit
The Irish Spirit ile birlikte

Kombo x Jam’s Space buluşmalarında nerede kalmıştık? Yepyeni bir yaşam alanı yaratan Vertical ’in içerisinde bulunan Jam’s Space’te , Kombo ile canlı performanslara, tasarım, sinema, moda ve gastronomiden çeşitli etkinliklere, atölye ve konuşmalara ve dönemsel olarak gerçekleşen pop-up içeriklere uğramaya devam ediyoruz. Jam’s Space ve Kombo ’nun önümüzdeki günlerdeki buluşmalarını sizin için sıraladık: Musiki FM Selectors: Ahu, Hünkar | Yarın 21.00: Dünyanın farklı sahnelerinden yolu geçen DJ ve söz yazarı Ahu ile yerel sahnenin pek sevdiğimiz bir diğer başarılı DJ’i Hünkar, setin başında selam vermeye hazırlar. Meşeli Sohbetler: Gürkan Gümüş, Teoman Hünal | 1 Haziran 21.00: Meşe tadında bir sohbete hazırsanız viskiye dair ne var ne yok konuşmak üzere iki uzman isim Gürkan Gümüş ve Teoman Hünal’la bir randevuya davetlisiniz. Dahası: “Daha başka neler var?” diye sormak isterseniz The Irish Spirit birlikteliğiyle hazırlanan buluşmalar arasında 27 Mayıs ’ta gülmemenin imkansız olduğu anlar sunan Özge Fışkın ’ın stand-up performansı için Celtic Irish Pub ’da, aynı gün cazla dalganmak içinse Bova ’da Korhan Futacı ’yla bir cumartesi günü geçirebilirsiniz. Peki ya İzmir peki ya Ankara? İzmir | 3 Haziran’da Kulp Alaçatı’da Ege Çubukçu , Buenas’ta ise Adige , Eclectica ve Sonic Boom sahnede olacak. Ankara | 30 Mayıs’ta Siyah Beyaz’a Solanch , 2 Haziran’da Persona’ya DJ Miuar , 8 Haziran’da Cafe Bien’e ise İlhan Erşahin konuk olacak. Jam’s Space ve Kombo ’da neler olacağını takip etmek için burayı , The Irish Spirit buluşmalarını kaçırmamak için şurayı takip edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

GazetePencere

GazetePencere

Aposto Altı Otuz | 25 Mayıs Perşembe - “Cehennemin kapıları”, montaj davası

Aposto Gündem

Aposto Altı Otuz | 25 Mayıs Perşembe - “Cehennemin kapıları”, montaj davası

25 Mayıs Perşembe sabahından herkese merhaba. Bugün bültende; Zafer Partisi lideri Özdağ'ın ikinci turda Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğini açıklaması, ikinci tur için yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemlerinin sona ermesi ve Kılıçdaroğlu'nun montaj görüntüler nedeniyle Cumhur İttifakı adayı Erdoğan'a dava açması yer alıyor.

Keyifli bültenler!

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

PİYASALAR & EKONOMİ

• Mevsimsellikten arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE-MA), Mayıs’ta bir önceki aya göre değişmeyerek 105,1 seviyesinde gerçekleşti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) yapılan açıklamaya göre, mevsimsellikten arındırılmamış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) ise bir önceki aya göre 0,3 puan artarak 108,3 oldu.

 • Dahası: İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış Kapasite Kullanım Oranı (KKO-MA), bir önceki aya göre 0,7 puan artarak %76,3 seviyesinde gerçekleşti.

Güven endeksi Mayıs’ta bir önceki aya göre hizmet sektöründe %0,6 azalırken perakende ticaret sektöründe %0,4 ve inşaat sektöründe %4,3 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi 0,7 puan düşüşle 117,4’e gerilerken; perakende ticaret sektörü güven endeksi 116,7’ye, inşaat sektörü güven endeksi ise 92,2'ye yükseldi.

• TCMB’nin tüketici kredilerini de menkul kıymet kapsamına aldığı 10 Mart’tan bu yana tüketici kredisi faizleri, mevduat faizindeki sert yükselişin etkisiyle 26,5 puana kadar arttı. Ekonomim’den Şebnem Turhan’ın haberine göre, hem TL mevduat oranı hem de getirilen TL dönüşüm oranı hedeflerini tutturmaya çalışan bankacılık sektörü, yükselttiği mevduat faizleri karşısında zarara uğramamak ve arzı düşürmek için ihtiyaç kredi faizlerini yukarı çekti.

 • Detaylar: Habere göre, 10 Mart öncesi özel ve yabancı mevduat bankalarında aylık %2,76, yıllık basit faiz oranı olarak %33,12 seviyesinde olan ihtiyaç kredi faizleri seçimin ikinci turu öncesinde aylık %5 ve üzerine çıktı. Böylece ihtiyaç kredisinde yıllık basit faizler bazı bankalarda %60 seviyesine yaklaştı.

• Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, bu yıl buğday için %5'lik artışla yaklaşık 21 milyon ton rekolte beklendiğini bildirdi.

Almanya'da iş dünyasının görünümü, imalat sektöründe yaşanan talep eksikliği nedeniyle Ekim'den bu yana ilk kez geriledi. Almanya merkezli ekonomik araştırma enstitüsü Ifo tarafından yayımlanan İş İklimi Endeksi, Mayıs ayında 91,7'den 88,6'ya düştü.

 • Yorumlar: Ifo Başkanı Clemens Fuest Çarşamba günü yaptığı açıklamada, "Alman ekonomisindeki ruh hali önemli bir darbe aldı. Alman ekonomisi yaza şüpheyle bakıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Birleşik Krallık’ta enflasyon, Nisan’da beklentilerin altında gerileyerek %8,7'ye indi. Mart ayında bir önceki yıla göre %10,1 artan tüketici fiyatlarının Nisan ayında %8,2’ye düşmesi bekleniyordu. Tüketici fiyatları, Nisan’da aylık bazda ise %1,2 artış gösterdi.

İŞ DÜNYASI & FİNANS

Denizbank, Deniz Faktoring ve Deniz Finansal Kiralama iştiraklerinin sermaye artırımına 4 milyar lira ile katılacağını duyurdu.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, e-ticaret hacminin yıl sonunda 1 trilyon 800 milyar liraya ulaşmasını beklediklerini açıkladı. Ciroda %120'lere varan artışa karşın işlem hacimlerindeki artış %25 ile sınırlı kalırken adet bazında %40'lık büyüme kaydedildiği belirtildi.

 • Dahası: E-ticaretin perakende içindeki payının dünya ortalaması %20'ye paralel olmasına karşın ihracatın içindeki payının %5'lerde olan dünya ortalamasının altında olup %1'den daha az olduğunu kaydetti.

Citibank'ın Türkiye'de kur ve enflasyon geçişkenliğinin perakendeciler üzerindeki etkisini incelediği "Türk Süpermarket Şirketleri" analiz raporuna göre, büyük perakendecilerin ürünlerindeki fiyat artışlarının direkt olarak tüketiciye yansıdığı belirtildi. Buna ek olarak, perakende satışlarının ve karlarının enflasyondan etkilenmeyerek arttığı da kaydedildi.

• 2022 yılında Radisson’ın ABD ayağını satın alan ABD merkezli Choice Hotels’in, Wyndham Hotels & Resorts'u satın almayı planladığı duyuruldu. Choice Hotels'in CEO'su Pat Pacious, bu yılın başlarında verdiği bir röportajda pandemi sonrası seyahat ve konaklama talebinin güçlü olduğunu belirtmişti.

POLİTİKA‎ |‎ TÜRKİYE

• Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için TRT’de yaptığı propaganda konuşmasında; “Erdoğan, sana devletin televizyonu TRT’den sesleniyorum; gel, çekinme. İkimiz de er meydanına çıkalım. Devletin televizyonu TRT’de, senin istediğin gazetecilerin sorularını yanıtlayalım. İstersen halk da soru sorsun. Sen ki kendine reis dedirten, sen ki bir dünya lideri herhalde Bay Kemal’den çekinmezsin. E çık karşıma ve milletimiz, onun derdini bileni de o dertleri kimin çözebileceğini de bu vatanı kimin sevdiğini de görsün. Varsın, kararını versin” dedi.

• Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci tur oylaması için yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemleri dün sona erdi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verilerine göre 20 Mayıs'tan bu yana yurt dışına kayıtlı 1 milyon 763 bin 973 seçmen oy kullandı. Oy verme işlemi gümrüklerde 28 Mayıs saat 17.00'ye kadar devam edecek.

• Eski MHP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Sazak, Twitter'dan yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminde oyunun da kalbinin de Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan yana olduğunu söyledi. 

Anayasa Mahkemesi kararına göre; pandemide kesilen ve ödenen idari para cezaları iade edilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı, 11 Mart 2020 - 9 Kasım 2022 tarihlerindeki para cezalarını silmişti.

 Mersin’de Oktay Avcu, Cumhur İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Erdoğan hakkında mitinglerde izlettiği videoların montaj olması nedeniyle suç duyurusunda bulunmak üzere savcılığa gitti. Dilekçesini veren Avcu, savcılığın talimatıyla gözaltına alındı.

• Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu, montaj görüntüler nedeniyle Cumhur İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Erdoğan'a 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtı.

 • Ne olmuştu? 12'nci Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında mitinglerde Kılıçdaroğlu'nun PKK’lılarla beraber reklam filmi çektiğini gösteren görüntülerin montaj olduğunu "Ama montaj ama şu ama bu" ifadeleriyle dile getirmişti. Kılıçdaroğlu bunun üzerine Erdoğan'a "Montajcı sahtekar" demişti.

Büyük Birlik Partisi’nde (BBP) Mustafa Destici’nin başkan seçildiği 18 Ekim 2020 tarihinde yapılan olaylı 11'inci Kongresi’nin iptali istemiyle açılan davada Ankara Bölge Adliye Mahkemesi, yerel mahkemenin verdiği “usulen ret” kararını bozdu. Gazete Duvar'dan Cihan Başakçıoğlu'nun haberine göre, kongrenin ardından Destici’nin muhalifleri YSK’ya itiraz etmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, seçim sonuçları ile ilgili sosyal medyada yalan, yanıltıcı haber ve bilgi paylaştığı iddia edilen 34 hesap hakkında soruşturma başlattığı iddia edildi. Hakkında soruşturma başlatılan hesaplar arasında, 23 Derece, Pusholder, Solcu Gazete, Haber Report, Artı TV ve Aykırı gibi hesaplar bulunuyor. 

• Evrensel'den Nisa Sude Demirel'in haberine göre, devlet hastanelerinden randevu arayıp bulamayan vatandaşlar, parayla randevu satın almaya başladı. Demirel’in haberine göre; branşlarına göre randevu ücretleri değişirken bu şekilde randevu alanlar “ya para ya tanıdık, başka yol yok” diyor.

Bugünkü Destekçimiz

Kombo x Jam’s Space buluşmalarında nerede kalmıştık? 


Yepyeni bir yaşam alanı yaratan Vertical’in içerisinde bulunan Jam’s Space’te, Kombo ile canlı performanslara, tasarım, sinema, moda ve gastronomiden çeşitli etkinliklere, atölye ve konuşmalara ve dönemsel olarak gerçekleşen pop-up içeriklere uğramaya devam ediyoruz. 

Jam’s Space ve Kombo’nun önümüzdeki günlerdeki buluşmalarını sizin için sıraladık:

 • Musiki FM Selectors: Ahu, Hünkar | Yarın 21.00: Dünyanın farklı sahnelerinden yolu geçen DJ ve söz yazarı Ahu ile yerel sahnenin pek sevdiğimiz bir diğer başarılı DJ’i Hünkar, setin başında selam vermeye hazırlar.
 • Meşeli Sohbetler: Gürkan Gümüş, Teoman Hünal | 1 Haziran  21.00: Meşe tadında bir sohbete hazırsanız viskiye dair ne var ne yok konuşmak üzere iki uzman isim Gürkan Gümüş ve Teoman Hünal’la bir randevuya davetlisiniz.

Dahası: “Daha başka neler var?” diye sormak isterseniz The Irish Spirit birlikteliğiyle hazırlanan buluşmalar arasında 27 Mayıs’ta gülmemenin imkansız olduğu anlar sunan Özge Fışkın’ın stand-up performansı için Celtic Irish Pub’da, aynı gün cazla dalganmak içinse Bova’da Korhan Futacı’yla bir cumartesi günü geçirebilirsiniz. 

Peki ya İzmir peki ya Ankara? 

 • İzmir | 3 Haziran’da Kulp Alaçatı’da Ege Çubukçu, Buenas’ta ise Adige, Eclectica ve Sonic Boom sahnede olacak.
 • Ankara | 30 Mayıs’ta Siyah Beyaz’a Solanch, 2 Haziran’da Persona’ya DJ Miuar, 8 Haziran’da Cafe Bien’e ise İlhan Erşahin konuk olacak.

Jam’s Space ve Kombo’da neler olacağını takip etmek için burayıThe Irish Spirit buluşmalarını kaçırmamak için şurayı takip edebilirsiniz.

POLİTİKA‎ |‎ DÜNYA

Yunanistan’da geçtiğimiz Pazar günü yapılan seçimlerde iktidardaki muhafazakâr Yeni Demokrasi Partisi (YDP) oyların %41’ini almasına rağmen, nispi seçim sisteminin öngördüğü %46 oranının altında kaldığı için hükümet kurulamadı. YDP lideri Miçotakis, muhalefet partileri ile işbirliğine yanaşmadığı gibi; muhalefet partileri de kendi aralarında bir koalisyon kurmayı denemedi. Seçimler 25 Haziran’da tekrarlanacak.

Rusya'nın Belgorod bölgesine düzenlenen saldırıyı üstlenen grupların Ukrayna yanında savaşan Rusya vatandaşlarından oluştuğu ortaya çıktı. Saldırının sorumluluğunu, Rusya Gönüllü Birliği ve Rusya'nın Özgürlüğü Lejyonu isimlerinde, Ukrayna'da Ukrayna için savaşan Rusya vatandaşlarından oluşan iki grubun üstlendiği bildirildi.

 • Dahası: Rusya ordusu, zırhlı araçlarla Belgorod'a saldıran militanları bozguna uğrattığını, 70'den fazla "Ukrayna milliyetçisini" öldürdüğünü söyledi.

• İran'da geçtiğimiz yıl eylül ayında ahlak polislerince başörtüsünü dine uygun şekilde takmadığı gerekçesince gözaltına alınan ve hayatını kaybeden Mahsa Amini'nin mezarına saldırıldı. Amini'nin  mezar taşının üzerindeki camlar kırıldı.

 • Ne olmuştu? Amini'nin ölümünün ardından İran'da düzenlenen eylemler rejim karşıtı protestolara dönüşmüştü. 

Fransa’da senato, 15 yaş altı kullanıcıların sosyal medya platformlarına kaydolmasını ve kullanmasını veli iznine tabi tutan tasarıyı kabul etti. Buna göre, platformların, kullanıcıların yaşını ve küçüklerin velisinden izin alıp almadığını doğrulamak için bir sistem kullanması gerekecek. Kurallara uymayan platformlara, dünya genelindeki cirosunun %1'ine kadar para cezası verilebilecek.

TEKNOLOJİ & GİRİŞİM

Netflix, ABD'de uzun süredir konuşulan şifre paylaşımına yönelik önlemlerini uygulamaya başladı. Buna göre, ayda 8 dolar karşılığında hesap bilgileri başkalarıyla paylaşılabilecek. Bu seçeneklerin yalnızca standart ve premium planı kullanan müşterilerin kullanabileceği de belirtildi.

 • Bir adım geriden: Şirket, dünya çapında 100 milyon hanenin ödeme yapmadan Netflix hesabı kullandıklarını açıklamış; geçtiğimiz yıl kullanıcılardan daha fazla gelir elde etmek için Latin Amerika'da şifre paylaşımına yönelik yeni uygulamalar ortaya koymuş; ve İspanya'da ek hesap için 5,99 avro ücret alınmaya başladığında ilk üç ayda 1 milyondan fazla abone kaybetmişti.

• ABD merkezli teknoloji şirketi Intel, 1 trilyon parametreli yeni bir üretken yapay zekâ modeli olan Aurora genAI'ı duyurdu. Aurora genAI'ın bilim odaklı olacağı ve bilimsel metinler, bilimsel veriler, kanser araştırmaları ve iklim bilimi gibi konularda kodlar üzerinde eğitileceği belirtildi.

• Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu üyesi Panetta, dijital Avro'nun 3 ila 4 yıl içinde piyasaya sürülebileceğini açıkladı. Panetta, talep olduğu sürece banknotların mevcut olacağını da ekledi.

Fed, Twitter verileriyle Doğal Dil İşleme (Natural Language Processing) yöntemini kullanarak Finansal Duyarlılık Endeksi (TFSI) isimli yeni bir kredi ve finansal piyasa duyarlılığı ölçüsü oluşturduğunu açıkladı. Endeksin, 2007 yılına kadar uzanan finansal piyasa gelişmeleriyle ilgili 4,4 milyon tweet'ten oluşturulduğu belirtildi.

GÜNÜN HİKAYESİ

Özdağ'ın desteği bir kazanım mı, kayıp mı?

Zafer Partisi lideri Özdağ, seçimin ikinci turunda Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğini açıkladı. Peki bu Kılıçdaroğlu için bir kazanım mı yoksa kayıp mı?

Özdağ'ın desteği bir kazanım mı, kayıp mı?

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ ve Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün Zafer Partisi Genel Merkezi önünde, saat 11:30'da açıklamalarda bulundu. Ümit Özdağ, Kılıçdaroğlu ile bir mutabakat sağladıklarını, bunun sonucunda da 28 Mayıs'ta gerçekleşecek ikinci turda Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceklerini duyurdu. 

Kılıçdaroğlu: Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu "Oldukça verimli ve güzel bir toplantı gerçekleştirdik. Bir metin de hazırlandı. Türkiye'nin huzurlu bir ülke olması açısından, Türkiye'nin güçlendirilmiş parlamenter sisteme kavuşması açısından oturduk konuştuk. Ev sahipliği için başta Sayın Genel Başkan'a teşekkür ederim." dedi.

Özdağ: Ümit Özdağ basın açıklamasında Türkiye'nin en önemli sorununun 13 milyon sığınmacı olduğunu ve vatanlarına geri yollanmaları gerektiğini belirterek "Bir ülke de 13 milyon sığınmacıyla ekonomisini, güvenliğini doğru çizgiye oturtamaz. Bundan dolayı 14 Mayıs'a giderken Türk halkından sığınmacıları vatanlarına geri yollamak için destek istedik. Numan Kurtulmuş'a sorduk. Bizden destek istediler. 'Sığınmacılar konusunda ne yapmayı düşünüyorsunuz' diye sorduk. Anlattıkları şey sığınmacıların ülkelerine göndermesini içermiyordu. Kemal Bey sığınmacıların vatanlarına dönmeleri gerektiğini söyledi. Zafer Partisi olarak Sayın Kılıçdaroğlu'nu ikinci turda destekleme kararı verdik." ifadelerini kullandı. 

 • Kurtulmuş'tan cevap: AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Özdağ'ın ifadelerine "Sayın Ümit Özdağ'ın bugün yaptığı açıklamasında ifade ettiği 'Numan Kurtulmuş'un anlattığı şey sığınmacıların vatanlarına dönmesini içermiyordu' şeklindeki sözleri tamamen gerçek dışıdır. Hem başbaşa görüşmemizde hem de sonrasındaki ortak basın açıklamasında ifade ettiğimiz gibi hükümetimiz Suriyeli göçmenlerin güvenli ve gönüllü geri dönüşleriyle ilgili kapsamlı çalışmalarını hassasiyetle sürdürmektedir" sözleriyle cevap verdi. 
 • Bununla birlikte: Özdağ ayrıca "Birinci tüm seçmenlere çağrım şu: Eğer annelerinizden ve babalarınızdan aldığınız Türkiye'yi çocuklarınıza devretmek istiyorsanız, kızınız sokağa çıktığında endişelenmek istemiyorsanız, akşam 21.30'da oğlunuzu bakkala güven içinde yollamak istiyorsanız, 28 Mayıs'ta yapılacak seçimde 13 milyon sığınmacıyı vatanına yollayacak politikaya ve politikacılara destek verin ve Kılıçdaroğlu'na oy verin. Ülkenizin göçmenistan olmamasının tek yolu bu." dedi. 

Arka plan: Özdağ'ın Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceği bir süredir konuşuluyordu. Zafer Partisi, Adalet Partisi, Ülkem Partisi ve Türkiye İttifakı Partisi'nin kurduğu ATA İttifakı, cumhurbaşkanı adayı olarak eski MHP Milletvekili Sinan Oğan'ı göstermiş, Oğan, Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nin ilk turunda %5,17 oy almıştı. Oğan, ilk turun ardından seçimin ikinci turunda kimi destekleyeceklerini duyuracağını açıklamış, bundan bir süre sonra ise ittifak bileşenlerinden Adalet Partisi'nin lideri Vecdet Öz, ittifakın dağıldığını duyurmuştu. Öz, seçimin ikinci turunda Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceklerini açıkladı. 

Sinan Oğan ise HÜDA-PAR'ın meclise 4 milletvekili soktuğu AK Parti'nin dahil olduğu Cumhur İttifakı'nın adayı Erdoğan'ı destekleyeceğini söyledi. 

Bu süreçte, Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ ittifakın dağıldığını doğrularken Millet İttifakı'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile 3 kez görüştü. Görüşmelerin ardından bugün açıklama yapıldı. Özdağ, partisinin Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğini duyurdu. 

Mutabakat metninde ne vardı? Ümit Özdağ ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun imzaladığı mutabakat metni kamuoyuyla da paylaşıldı. Metinde şu maddeler yer aldı: 

 • Anayasamızın ilk 4 maddesi ve 66. madde de yer alan Türk Vatandaşlığı konusundaki tanımı ve içeriği korunacaktır.
 • 1924 yılında kurulan milli-üniter-laik devletten asla taviz verilmeyecektir. Bu değerlere bağlı kalınacaktır.
 • Başta Suriyeliler olmak üzere tüm sığınmacılar ve kaçaklar en geç 1 yıl içerisinde ülkelerine geri gönderilecektir.
 • Devletin varlığı ve bütünlüğünü hedef alan başta FETÖ, PKK, IŞİD olmak üzere bütün terör örgütleri ile etkin ve kararlı mücadele edilecektir. Terörle mücadele çerçevesinde, terörle bağlantısı hukuki kanıtlarla sabit olan mahalli idare yöneticileri yerine devlet görevlileri ataması uygulamasına yargı kararı çerçevesinde devam edilecektir. Terörle müzakere değil, mücadele edilecektir. Türkiye’nin milli ve üniter devlet yapısını hedef alan hiçbir siyasi ve hukuki düzenlemeye izin verilmeyecektir.
 • Devletin bütün birimlerinde yapılacak görevlendirmelerde sadakat değil, liyakatin esas alınması sağlanacaktır
 • Bütün yolsuzluklar ile hukuk çerçevesinde çok etkin bir şekilde mücadele edilecektir.
 • Devletin vatandaşına karşı şeffaf olunması ve açık davranması konularında tam mutabakata varılmıştır.

Ya bakanlıklar? Ümit Özdağ, kılıçdaroğlu ile görüşmesinin öncesinde Twitter'dan yaptığı paylaşımda "Söz ben İçişleri Bakanı olarak yollayacağım. Ancak sadece Suriyeliler değil Türkiye’yi dünyanın lunaparkı zanneden, kadınlarımıza cariye muamelesi yapan, sokaklarımızı uyuşturucu cennetine çeviren, selefi cihatçı örgütlenme yapan ve yılda 11 milyar dolarımızı yiyen herkes gidecek." ifadelerini kullanmıştı. Özdağ'ın bu paylaşımı Zafer Partisi'ne bakanlık verildiği iddialarını gündeme taşımış, imzalanan mutabakat metninde ise bakanlıklara ilişkin herhangi bir ifadeye yer verilmemişti. 

Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk ise "Kılıçdaroğlu-Özdağ görüşmesi sonrası Zafer Partisi’nin alacağı bakanlıklar belli oldu. İçişleri Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı yanı sıra TİKA ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı da Zafer Partisi’nde olacak" iddiasında bulundu. 

Özdağ ise dün katıldığı programda bakanlık konusunun seçimin ardından konuşulacağını söyledi.

Kayyum maddesi tartışmaları: Mutabakat metninde yer alan "Terörle mücadele çerçevesinde, terörle bağlantısı hukuki kanıtlarla sabit olan mahalli idare yöneticileri yerine devlet görevlileri ataması uygulamasına yargı kararı çerçevesinde devam edilecektir" maddesi de tartışıldı. Gazete Duvar'dan Ceren Bayar'ın haberine göre, bu ifade ve ifadenin sonuçlarını değerlendirmek için; HDP ve Yeşil Sol Parti'nin yöneticileri bir araya geldi. HDP ve Yeşil Sol Parti yöneticilerinin bir açıklama yapıp yapmayacağına ilişkin bilgi verilmedi. Öte yandan Yeşil Sol Parti, cumhurbaşkanlığı seçimin ikinci turunda ilk turda olduğu gibi Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini açıklamıştı.

Yeşil Sol Parti, Kılıçdaroğlu ve Özdağ'ın görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada "Halkımızdan, asla sandığa gitmemek gibi bir eğilimde olmamalarını, gitmelerini ve ısrarla bu rejimi durdurmak için çaba sarf etmelerini bu mücadeleye ortak olmalarını istiyoruz." ifadelerini kullandı. 

HDP Eski Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi için, “Boykot moykot yok. Sandığa gideceğiz faşizmi yıkacağız” dedi.

HDP Parti Meclisi Üyesi Ahmet Saymadi, konuya ilişkin Twitter'dan yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Milliyetçiler hem iktidar cephesinde hem de muhalefette pozisyon tuttu. İYİ Parti CHP’nin büyük ortağı, MHP ise AK Parti’nin büyük ortağı. Bunları bilerek Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekledik. ATA İttifakı da ikiye bölünerek (iki eşit parçaya değil) yer tuttu. Bizim yerimiz sabit. Kemal Kılıçdaroğlu’nu kim desteklerse desteklesin, ülkeyi götüreceği yer Erdoğan’ın götüreceği yerden daha kötü olamaz. Kendi açımızdan Kemal Kılıçdaroğlu ilk turda da bitirse de güllük gülistanlık bir ortam beklemiyorduk, hâlâ da beklemiyoruz. Bu devletin belli kodları var. 'Ölümü gösterip sıtmaya razı ettiler' diyen olacaktır elbet. Ölüme çare yok, sıtmaya çare var. Aday çıkarmama kararı aldığımız günle bugün arasında bir değişiklik yok. Umarım Kemal Kılıçdaroğlu ikinci turda kazanır. En azından siyasi bir denge oluşur."

Yeşil Sol Parti'den İstanbul milletvekili seçilen Sırrı Süreyya Önder de görüşme öncesinde "Sandıklara gitmemek tabii ki bir seçenektir, bir tutumdur. Tarihte de yeri vardır. Boykot bizim kendi geleneğimizde de yapılmıştır ama şu anda bu lüks sayılacak bir tutum olur. Çünkü ne sonuç üreteceği baştan belli bir tavır takınmış oluruz. Kendisinin taahhüt ettiği birtakım şeyler var. Yani örneğin bağımsız yargı bunu kendisi kamuoyu önünde defalarca deklere etti. Örneğin bizim arkadaşlarımızın cezaevinde boşuna yatıyor oluşunun ya da siyasi bir hınç alma duygusuyla yatıyor oluşunun altını kendisi çizdi. Dolayısıyla ağır bir sorumluluk aldı üzerine. Bunları yerine getirmek zorunda zaten bu ülkede değişim talebi de tam bu noktalarda en başta adaletsizlikten şikayet alanında odaklanıyor. Kılıçdaroğlu'nun bir hiyerarşik olarak önce şunu yapacağı, sonra bunu yapacağı ya da bunu yapmayacağı gibi bir şey ben öngöremem ama kesinlikle adalet bahsinden başlaması gerektiğini düşünüyorum." ifadelerini kullanmıştı.

HDP ve Yeşil Sol Partiden yapılan açıklamada “Ülkemizde yaşanan sorunların temelinde demokrasi ve hukuk açısından evrensel ilkelere uymayan uygulamalar bulunduğunu uzun zamandan bu yana ifade ettik, etmeye de devam ediyoruz. Özellikle seçim hukuku ve halk iradesini, yerel demokrasiyi yerle bir eden kayyım politikaları bu uygulamaların başında gelmektedir. Halkın iradesini gasp eden kayyım atamaları demokrasi ve hukuk açısından kabul edilemez ve bu konudaki yaklaşımımız değişmezdir. Sayın Kılıçdaroğlu’nun bugün açıkladığı protokoldeki bu konuyla ilgili belirlemeler evrensel demokratik ilkelere aykırıdır” ifadeleri kullanıldı. Seçimdeki tutuma ilişkin açıklamanın ise bugün yapılacağı vurgulandı.

Ya ittifak bileşenleri? Millet İttifakı'nda yer alan partilerden Gelecek Partisi ve DEVA Partisi'nin üyeleri, Zafer Partisi'nin Kılıçdaroğlu'na desteğini açıklamasının ardından bu tavra tepki gösterdi. Parti üyeleri "kazanmak için her yol mübah değildir" ifadeleriyle açıklamalarda bulundu. 

Hikâyeyi paylaşmak için:
AYRILMADAN ÖNCE

📬 Aposto’dan:

 • Pareto | Modern kölelerin sayısı 50 milyona ulaştı: 10 milyon kişilik artış söz konusu
 • Spektrum | Yeniden Refah, işçi sınıfının desteğini nasıl kazandı?
 • Punto | Çağla Büyükakçay, Fas Açık'ta ikinci tura yükseldi

📨 Günün okumaları:

 • Murat Yetkin | Montaj, kara propaganda ve “diktatör olmak isteyene öğütler”
 • Müyesser Yıldız | Hablemitoğlu cinayetinde tahliyeler nasıl gerçekleşti?
 • Journo | Şapka işareti kaldırıldı mı, yoksa hâlâ var mı?

Twitter’da neler konuşuldu?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

YAZARLAR

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;