aposto-logo
TR
TREN
Bugünkü Destekçimiz

📍 Dalston, Kirsty Tinkler

Mahalle: Dalston. Mahalleli: Kirsty Tinkler.
13 Ocak - Uluslararası Af Örgütü
Uluslararası Af Örgütü ile birlikte

Haklar İçin Yaz : Uluslararası Af Örgütü Haklar İçin Yaz 150’den fazla ülkede 10 milyonu aşkın destekçisiyle faaliyetlerini yürüten Uluslararası Af Örgütü , bu yıl da Haklar İçin Yaz kampanyası kapsamında Türkiye’den Paraguay’a, Rusya’dan Hong Kong’a, İran’dan Fransa’ya hakları ihlâl edilen insanların adalet mücadelelerine destek çağrısını sürdürüyor. Nedir? Birliktelikten güç alan Haklar İçin Yaz kampanyası, 21 yıldır haklar için yazılan mektuplarla dünyanın dört bir yanında yaşanan hak ihlâlleriyle mücadele ediyor. 2021 yılında: Yedi yılın üzerinde hapis cezasına mahkum edilmiş olan Guatemalalı öğretmen ve çevre aktivisti Bernardo Caal Xol için 500 binden fazla imza toplandı ve Bernardo Mart 2022’de serbest bırakıldı . 15 yaşında Güney Sudan’da ölüm cezasına mahkum edilen Magai Matiop Ngong için 700 binden fazla imza toplandı, ve Magai Mart 2022’de özgürlüğüne kavuştu . 32 yıl hapis cezasına mahkum edilen Burundili insan hakları savunucusu Germain Rukuki için 430 binden fazla imza toplandı ve Germain Şubat 2022’de ailesine kavuştu . 2020 Haklar İçin Yaz kampanyası kapsamında, ODTÜ Onur Yürüyüşü’ne katılmaları nedeniyle yargılanan 19 kişinin beraat etmesi için 445 bin imza verildi, 2021 yılındaki karar duruşmasında ise yargılanan 19 kişi beraat etti . Uluslararası Af Örgütü ’nün bu yılki adalet yolculuğuna katılmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Tilkilerin gündüz nerede uyuduğunu bilmediğimiz, gece birdenbire şehrin sokaklarını kapladığı, otobüslerin şoför değiştirmek veya hattı dengelemek için duraklarda bekledikleri, bir cuma akşamı pub'ların son yemek siparişlerini 22.00’de aldığı, içkinin bittiğini duyuran çanı 23.00’de çaldığı, kedilerin miyavlamadığı, köpeklerin havlamadığı, arabaların çok nadir kornaya bastığı, insanların pek de bağırmadığı bir şehirde Dalston Mahallesi hareketli, döngüsel, kakafonik.

Ridley Road Market’te sabah telaşı var. Pazarcılar fiyat etiketlerini yerleştirmekteler. Avokadoların ikisi £1.5, aynı fiyata 6 limon almak mümkün. Mustaf sabah sabah, canı çekenler için falafel dürümleri sarıyor. Kalabalık, tezgâhların etrafında, arkasında arabalarını çekerek birikiyor. İçleri; turuncu, yeşil ve kırmızı sebzelerle dolu. Bir soru: "Neden mavi sebze yok?" Hayır, patlıcanlar mordur ve her ne kadar maviyemiş olarak bilinse de blueberry’ler (yaban mersini) de mordur. 

Yeni kesilmiş et ve avlanmış balık kokusu sokağı kaplıyor. Birkaç merdiven yukarıda, birinci katta, Ridley Road Social Club modu değiştiriyor. Defne yaprağı, karanfil ve biber çorbaya eklenen tatlar. Kısık ateşte 4 saat. Birkaç kapı ileride Ridley Road Market Bar’ın önüne çıkarılmış siyah çöp poşetleri içinde bir gece öncesinin olağan şüphelileri var: Zencefilli mojito’nun lime’ları, Okonomiyaki’den geriye kalmış chopstick, paramparça cin, viski ve martini şişeleri.

Dalston


Dalston Junction ve Kingsland istasyonları arasında hızlanan adımlar; bir Noel sabahı her şeyin hatta bir tuvalet pompasının bile bulunduğu Dalston’un ana arteri; iş yerinden, yuvadan çocuğu almaya gittiğin kapı önünden, üniversiteden insanlara rastladığında gayriihtiyari oluşan arkandan gelenlerin anlamsızca beklemesine sebep dükkân önü sıraları; salıları The Scolt Head’de swing dersleri; The Talbot’un masalarında satranç turnuvaları; De Beauvoir Arms’ın gündüzleri ortak çalışma masaları; De Beauvoir Gül Bahçesi’ndeki bankta oturup okunan Sylvia Plath sayfaları; Northchurch Road’dan geçerken "Şurada yaşasam, yok burada yaşasam." diye gösterilen evler; 2an4Vintage’ın dönem mobilyaları; WeinoBib’de bir bardak Fernao Pires; uzun yapraklı maydanoz; dolmaya koymak için yenibahar; rulo hâlinde katlanmış kumaşların renkleri; bir gece gökyüzünde veya Brilliant Corners’ın tavanında karşına çıkan dolunay. Dalston’da en sevdiğim şeylerin listesi.

1 Şubat, ertesi sabahın anımsamalarında.

Eşlikçi: Esbjörn Svensson Trio

Hazal

SOLİ

SOLİ

Seyahat ve kültür yayını SOLİ, şehirleri ve içindeki farklı kültürel toplulukları araştırmak üzere mahallelere ve mahallelilerin hikâyelerine odaklanıyor.

Bugünkü Destekçimiz

Haklar İçin Yaz: Uluslararası Af Örgütü

Haklar İçin Yaz

150’den fazla ülkede 10 milyonu aşkın destekçisiyle faaliyetlerini yürüten Uluslararası Af Örgütü, bu yıl da Haklar İçin Yaz kampanyası kapsamında Türkiye’den Paraguay’a, Rusya’dan Hong Kong’a, İran’dan Fransa’ya hakları ihlâl edilen insanların adalet mücadelelerine destek çağrısını sürdürüyor. 

Nedir? Birliktelikten güç alan Haklar İçin Yaz kampanyası, 21 yıldır haklar için yazılan mektuplarla dünyanın dört bir yanında yaşanan hak ihlâlleriyle mücadele ediyor.

2021 yılında:

  • Yedi yılın üzerinde hapis cezasına mahkum edilmiş olan Guatemalalı öğretmen ve çevre aktivisti Bernardo Caal Xol için 500 binden fazla imza toplandı ve Bernardo Mart 2022’de serbest bırakıldı.
  • 15 yaşında Güney Sudan’da ölüm cezasına mahkum edilen Magai Matiop Ngong için 700 binden fazla imza toplandı, ve Magai Mart 2022’de özgürlüğüne kavuştu.
  • 32 yıl hapis cezasına mahkum edilen Burundili insan hakları savunucusu Germain Rukuki için 430 binden fazla imza toplandı ve Germain Şubat 2022’de ailesine kavuştu.
  • 2020 Haklar İçin Yaz kampanyası kapsamında, ODTÜ Onur Yürüyüşü’ne katılmaları nedeniyle yargılanan 19 kişinin beraat etmesi için 445 bin imza verildi, 2021 yılındaki karar duruşmasında ise yargılanan 19 kişi beraat etti.

Uluslararası Af Örgütü’nün bu yılki adalet yolculuğuna katılmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

SOLİ

SOLİ

Seyahat ve kültür yayını SOLİ, şehirleri ve içindeki farklı kültürel toplulukları araştırmak üzere mahallelere ve mahallelilerin hikâyelerine odaklanıyor.

YAZARLAR

SOLİ

Seyahat ve kültür yayını SOLİ, şehirleri ve içindeki farklı kültürel toplulukları araştırmak üzere mahallelere ve mahallelilerin hikâyelerine odaklanıyor.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;