aposto-logoPerşembe, 23 Mart 2023
aposto-logo
Perşembe, Mart 23, 2023
Premium'a Yüksel
Dilozof Seçkisi
Bugünkü Destekçimiz
Ekipten Öneriler

Dilozof Seçkisi: Herakleitos

Herakleitos felsefesine dair öneriler…
Open English ile birlikte

Eğitmenlerle 7/24 çevrimiçi sınırsız dersler: Open English Sevgili Dilozof okuru; sanata, felsefeye ve dile olan ilginin farkındayız. Bu konularda kendini geliştirmek için İngilizcenin ne kadar önemli olduğunun da. İngilizceni kısa sürede ileri seviyeye taşıyacak bir önerimiz var: Open English ile kolayca İngilizce öğrenerek ilgi alanlarındaki ünlü eserleri orijinal dillerinde okuyabilir, kişisel gelişimini bir adım ileri taşıyabilirsin. Nedir? 2000’den fazla TEFL/TESOL sertifikalı ana dili İngilizce olan eğitmene 7/24 ve sınırsız şekilde ulaşılabilen tek kurs olan Open English, 9-10 kişilik küçük grupların canlı olarak bağlanabildiği derslerle herkese İngilizcedeki eksiklerini giderme imkânı sunuyor. Neler var? Open English premium üyeleri, eğitmenlerle bire bir özel dersler yaparak öğrenme hızını ikiye katlayabiliyor. Open English’in sunduğu, sekiz seviyeden oluşan CEFR temelli çevrimiçi müfredatı tamamlayanlar ileri seviye İngilizceye geçerek rahatlıkla konuşabiliyor, İngilizce yapıtları orijinal dilinde okuyabiliyor ve normalde ücretli olan Cambridge Linguaskill sertifika testine ücretsiz giriş hakkı kazanıyor. TOEFL ve IELTS gibi uluslararası sınavlara hazırlananlar, bire bir benzeyen örnek sınavlara süre sınırıyla girerek gerçek sınav deneyimine hazırlanabiliyor ve eksiklerini anında belirleyerek eğitmenleriyle özel ders yapabiliyor. Hızlandırılmış meslekî İngilizce dersleri, İngilizce konuşmaları analiz edip hataları gösteren akıllı telaffuz uygulaması ve çok daha fazlası için Open English ’i buradan ziyaret edebilirsin.

Daha fazlasını öğren

https://hbottlefield.com/water/heraclitus.html

Selam,

Bu ayın dosya konusu olan Herakleitos vesilesi ile “Aynı nehre neden iki kez girilmez?” sorusuna odaklanmıştık.  Henüz okumadıysan buraya tıklayarak o sayıya ulaşabilirsin.

Bu sayıda ise Herakleitos’a merak saranlar için kitap, film, belgesel, podcast, video türlü içerik sunacağım.

Kaynaklara dair ufak bir not:

Son sayılarda özellikle kitap önerileri benzer oldu. Bunun sebeplerinden bir tanesi Antik Yunan’daki Sokrates öncesi olarak adlandırılan filozoflara dair kaynaklarımızın görece daha az olması. Pek çoğundan geriye sadece sayılı fragman kaldığı için modern filozoflarla kıyaslandığında nadiren kendi metinleri ile karşılaşıyoruz. Bu alanda yapılan çalışmalar genellikle Sokrates öncesi döneme ya da Antik Yunan Felsefesi’nin tamamına odaklanıyor. Bu yüzden neden aynı kitapları önermeye devam ediyor şeklinde bir soru akıllarsa varsa yanıtı bu.

Dilozof Seçkisi

Kitaplar

📗 Herakleitos, Fragmanlar

📗 Stanford Encyclopedia of Philosophy

 

📗 Trevor Curnow, The Philosophers of the Ancient World: An A-Z Guide

📗 W. K. C. Guthrie, Yunan Felsefe Tarihi 2: Sokrates Öncesi Gelenek Parmenidesten Demokritosa

📗 F.M. Cornford, Sokrates Öncesi ve Sonrası

📗 Laertios Diogenes, Ünlü Filozofların Yaşamları ve Öğretileri

📗 Bertrand Russell, Batı Felsefesi Tarihi Cilt 1

📗 Ahmet Arslan, İlkçağ Felsefe Tarihi Cilt 1


Videolar

▶️ Herakleitos: Aynı Nehirde İki Kez Yıkanılmaz! | Felsefe Tarihi 4

▶️ Cengiz Çakmak ile Felsefeye Giriş: Pythagoras, Ksenophanes, Herakleitos

▶️ Aynı Nehir Deme Herakleitos! - Ömer Aygün

▶️ Heraclitus: The Paradoxical Philosophy of the Presocratic Philosopher

▶️ Heraclitus: Pre-Socratic Philosophy

Podcastler

🎧 Dilozof ile Dünyaya Fırlatıldık.

🎧 BBC Radio 4.

🎧 History of Philosophy Without Any Gaps

Bu kaynaklar yeterli gelmezse bana her zaman mail atabilirsin. Hem belki senin bana önerilerin olur… Gelecek ayın dosya konusu Parmenides. Herakleitos’un söylediklerinin neredeyse tam aksini iddia edecek. O yüzden onunla tanışana varlık hakkındaki yargını paranteze almaya devam etmelisin belki de…

Meraklı kal!

Dilara

Bugünkü Destekçimiz

Eğitmenlerle 7/24 çevrimiçi sınırsız dersler: Open English

Sevgili Dilozof okuru; sanata, felsefeye ve dile olan ilginin farkındayız. Bu konularda kendini geliştirmek için İngilizcenin ne kadar önemli olduğunun da. İngilizceni kısa sürede ileri seviyeye taşıyacak bir önerimiz var: Open English ile kolayca İngilizce öğrenerek ilgi alanlarındaki ünlü eserleri orijinal dillerinde okuyabilir, kişisel gelişimini bir adım ileri taşıyabilirsin.

Nedir? 2000’den fazla TEFL/TESOL sertifikalı ana dili İngilizce olan eğitmene 7/24 ve sınırsız şekilde ulaşılabilen tek kurs olan Open English, 9-10 kişilik küçük grupların canlı olarak bağlanabildiği derslerle herkese İngilizcedeki eksiklerini giderme imkânı sunuyor.

Neler var? 

  • Open English premium üyeleri, eğitmenlerle bire bir özel dersler yaparak öğrenme hızını ikiye katlayabiliyor.
  • Open English’in sunduğu, sekiz seviyeden oluşan CEFR temelli çevrimiçi müfredatı tamamlayanlar ileri seviye İngilizceye geçerek rahatlıkla konuşabiliyor, İngilizce yapıtları orijinal dilinde okuyabiliyor ve normalde ücretli olan Cambridge Linguaskill sertifika testine ücretsiz giriş hakkı kazanıyor.
  • TOEFL ve IELTS gibi uluslararası sınavlara hazırlananlar, bire bir benzeyen örnek sınavlara süre sınırıyla girerek gerçek sınav deneyimine hazırlanabiliyor ve eksiklerini anında belirleyerek eğitmenleriyle özel ders yapabiliyor.

Hızlandırılmış meslekî İngilizce dersleri, İngilizce konuşmaları analiz edip hataları gösteren akıllı telaffuz uygulaması ve çok daha fazlası için Open English’i buradan ziyaret edebilirsin. 

Ekipten Öneriler

Eskiyle yeninin buluşması, nitelikli yayıncılığın dijitalde uzun ömürlü hâli Aposto Premium’da. Yemek ve Kültür, Notos, Toplumsal Tarih, yuzu ve Arredamento Mimarlık gibi Türkçe yayıncılık sahnesinde entelektüel derinliğini ve uzmanlığını uzun yıllardır kanıtlamış, bağımsız yayıncılığıyla toplumun kültürel çölleşmesinin önüne geçen dergilerin arşiv niteliği taşıyan uzun ömürlü içeriklerini ve dijital versiyonlarını Aposto Premium’da takip edebilirsiniz.

İlgili Başlıklar

Herakleitos

K. C. Guth

Felsefe Tarihi

Sokrates Önce

Sokrates

Laertios Diogenes

Bertrand Russell

Batı Felsefesi

+10 more

Bülteni beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Dilozof Yayınını Takip Et

Düşünürlerle düşünüyorum...

0%

;