aposto-logo
TR
TREN
Piyasalar & Ekonomi
İş Dünyası
Politika
Bugünkü Destekçimiz
Teknoloji & Startup
Spor
Alternatif Gündem
Günün Hikayesi
Ekipten Öneriler

🗞 “Eziyet suçu”, işçilerin kazanımı

Ali İsmail Korkmaz'ın ailesi Korkmaz'ın öldürülmesinden sorumlu polis memuru Engin'in "eziyet" suçundan cezalandırılmasını talep etti. Schneider Electric işçilerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla ertelenen grevi anlaşmayla sonuçlandı.
25/29 Nisan - Zingat - Gündem/Pareto
Zingat ile birlikte

Zingat : Evinizin gerçek değerini biliyor musunuz? Bugünkü bültende sizleri, gayrimenkule dair alışkanlıklarımızı değiştiren Zingat ’ın evinin gerçek değerini öğrenmek isteyenler için sunduğu Evimin Değeri hizmetiyle tanıştırmaktan mutluluk duyuyoruz. Nedir? 2015 yılından beri Türkiye’de güvenilir bir gayrimenkul bilgi ve pazarlama platformu olarak hizmet veren Zingat ’ın ücretsiz olarak sunduğu Evimin Değeri hizmeti; evin satış fiyatı, kira bedeli ve yatırım dönüşü süresi hesaplanarak rapor olarak görüntülenebiliyor. Nasıl? Zingat’ın REIDIN iş birliğiyle hazırladığı Evimin Değeri hesaplama aracı , oturulan evin gerçek değerine kolay ve pratik bir yolla ulaşılmasını sağlıyor. Ev sahipleri veya kiracıları il, ilçe, mahalle, kat, metrekare, oda ve banyo bilgilerini girerek REIDIN’in sağladığı verilerin analiz edilmesiyle evlerinin değerini öğrenebiliyor. Dahası: Zingat’ın bu özelliği oda sayısı, banyo sayısı, evin brüt metrekaresi, bulunduğu kat, toplam kat ve bina yaşı gibi temel özelliklerin yanı sıra evin şehir merkezine yakınlığı, ulaşım araçlarına mesafesi, özel bir manzarasının bulunması ve güneş ışığını alan cephede konumlanması gibi detayları da dikkate alarak kullanıcısına kapsamlı ve hassas bir değerlendirme sunuyor. Zingat’la evinizin gerçek değerini öğrenmek için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Henry Niholls/Reuters

Henry Niholls/Reuters

Aposto Altı Otuz | 26 Ocak Perşembe - “Eziyet suçu”, işçilerin kazanımı

Aposto Gündem

Aposto Altı Otuz | 26 Ocak Perşembe - “Eziyet suçu”, işçilerin kazanımı

26 Ocak Perşembe sabahından herkese günaydın. Bugün bültende EYT düzenlemesine dair süreçte gelinen son noktayı, Ali İsmail Korkmaz'ın ailesi Korkmaz'ın öldürülmesinden sorumlu polis memuru Hüseyin Engin'in "eziyet" suçundan cezalandırılması yönündeki talebini, Schneider Electric işçilerinin anlaşmayla sonuçlanan grevini, Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Sinan Ateş cinayetindeki gözaltıları ve çok daha fazlasını derledik.

 • Günün hikayesi: Haftada dört gün çalışma uygulamasını deneyen şirketler ile yapılan araştırmanın sonuçları ışığında "Haftada dört gün çalışma kalıcı olabilir mi?" sorusuna yanıt aradık.
 • Günün önerisi: Euronews Culture'dan 2023 Oscar adayları
 • Günün çalma listesi: Winter Moments

Keyifli okumalar,

-Beste

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

Piyasalar & Ekonomi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), reel kesim güven endeksinin ocak ayında 1,8 puan artışla 103,4 seviyesine yükseldiğini açıkladı. Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksinin ise 3,9 puan artışla 101,7 olduğu belirtildi.

 • Öte yandan: Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak ayında hizmet sektörü güven endeksinin %1,7 azalışla 118,1'e, perakende ticaret sektörü güven endeksinin %1 azalışla 126,2 ye gerilediğini, inşaat sektörü güven endeksinin ise %0,6 artışla 93,2'ye yükseldiğini duyurdu.
 • Nedir? Sektörel güven endeksleri sektör temsilcilerinin ekonomik görünüme ilişkin genel izlenimlerini ortaya koymak amacını taşıyan 200 puanlı endekslerdir. Endekslerde 100 puanın üzerindeki değerler sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini gösterirken, 100 puanın altındaki değerler kötümserliğini gösterir.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi TBMM'de Ak Parti milletvekillerinin imzasına açıldı. İmzaların tamamlanmasının ardından düzenleme teklifinin Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, bankalar tarafından uygulanan kredi prosedürlerinin reel sektörü yıldırma noktasına getirdiğini ifade etti. Bahçıvan konuşmasında, "Uygulanmakta olan prosedürler bitmek bilmezken kredilerin aktif hale gelmesi maalesef bir türlü gerçekleşemiyor" ifadelerini kullandı.

 • Bir adım geriden: Reuters, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) bankaları ticari kredi maliyetlerini artırıcı uygulamara son vermeleri konusunda uyardığını haberleştirmişti. Aynı kaynağa konuşan bankacılar ise mevduat - kredi faizi makasının açılması nedeniyle oluşan maliyetlerin ancak bu şekilde telafi edilebildiğini söylemişti. 

Almanya'da iş dünyası güvenini temsil eden Ifo İş Dünyası Endeksi ocak ayında 1,6 puan artışla 90,2 seviyesine yükseldi. Böylece endekste 4 ay üst üste iyileşme kaydedilmiş oldu.

•  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BRICS içinde, Latin Amerika ve Karayip ülkeleri çerçevesinde ortak para birimleriyle ilgili girişimler olduğunu ve bu konunun ağustos ayı sonunda düzenlenecek BRICS zirvesinde görüşüleceğini ifade etti.


İş Dünyası

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD), aralık ayına ve 2022 yılına dair üretim ve satış verilerini açıkladı. Buna göre, 2022'de beyaz eşya üretimi yıllık %4 düşüşle 32,8 milyon, iç satış %2 düşüşle 8,34 milyon ve ihracat %1 düşüşle 25,8 milyon adede geriledi. Aralık ayında ise üretim %10 düşerek 2,31 milyon adet olarak gerçekleşirken iç satış %9 artışla 577 bin 737, ihracat ise %9 düşüşle 1,97 milyon adet oldu.

Schneider Electric'in Kocaeli Çayırova'daki fabrikasında daha yüksek ücret artışı talebiyle Birleşik Metal-İş Sendikası'nın aldığı ve dün, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla 60 gün ertelenen grev, ikinci gününde anlaşma ile sonuçlandı.

 • Birleşik Krallık'ta eylem: Amazon'un Birleşik Krallık'taki deposunda çalışan işçiler, çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle dün iş bırakma eylemi yaptı. Şirketin Birleşik Krallık'taki operasyonlarında ilk kez işçi eylemiyle karşı karşıya kaldığı bildirildi.

Amazon işçilerinin eylemi

Henry Nicholls/Reuters

Tosyalı Holding, Abu Dabi merkezli liman işletmecisi AD Ports ile nakliye, lojistik, liman ve navlun hizmetleri alanında iş birliği yapmak için mutabakat zaptı imzaladı. Şirketlerin çelik üreticisi Tosyalı’nın ihracat operasyonlarını desteklemek için yeni liman tesislerine yatırım yapabileceği belirtildi.

Migros'un iştiraki Migen Enerji'nin şarj ağı işletmeci lisansı almak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) yaptığı başvuru onaylandı.

Microsoft'un toplam geliri, talepteki düşüşün etkisiyle 31 Aralık'ta sona eren çeyrekte yıllık bazda %2 ile 2016'dan bu yana en düşük oranda arttı. Şirketin kârı %12 düşüşle 2021'in aynı çeyreğindeki 18,77 milyar dolardan 16,43 milyar dolara geriledi. Azure ve diğer bulut hizmetlerinden elde ettiği ve bir önceki çeyrekte %35 artan geliriyse bu dönemde %31 artış gösterdi.

 • Boeing'in performansı: Boeing, uçak satışları ve teslimatlarındaki toparlanmaya rağmen tedarik zinciri sorunlarının etkisiyle dördüncü çeyrekte 663 milyon dolar zarar açıkladı. 2022'de ise şirket, geliri %7 artarak 66,6 milyar dolara yükselmesine rağmen 5 milyar dolar zarar etti. Ticari uçak birimiyse teslimatların artmasıyla 2021'e göre %94 artışla 9.2 milyar dolar satış geliri elde etti.
Politika

Ali İsmail Korkmaz'ın ailesi, Korkmaz'ın öldürülmesinden sorumlu polis memuru Hüseyin Engin'e "kasten basit yaralama" suçundan 7 ay 15 gün hapis cezası verilmesi kararına itiraz ederek dosyayı Anayasa Mahkemesine taşıdı. Korkmaz'ın ailesi, Hüseyin Engin'in "eziyet" suçundan cezalandırılmasını talep ediyor.

• Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Sinan Ateş cinayetine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’un bulunduğu evde gözaltına alınan ve daha önce iki kez serbest bırakılan Tolgahan Demirbaş,  MHP'de özel kalem müdürü olan Emre Yüksel ve Avukat Serdar Öktem gözaltına alındı.

 • MHP'den yalanlama: Gözaltına alınan Emre Yüksel'in MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'ın özel kalem müdürü olduğu iddalarına ilişkin Yalçın tarafından yapılan yazılı açıklamada "25 Ocak 2023 tarihinde sosyal medya ve bazı haber sitelerinde, 'MHP Genel Başkan Yardımcısının Özel Kalem’i Emre Yüksel gözaltına alındı.' başlığıyla yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır." denildi.

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre, Anayasa Mahkemesi (AYM) raportörü HDP’nin kendisine yönelik kapatma davasının "seçim sonrasına ertelenme” talebinin reddine karar verilmesini istedi. AYM, HDP'nin talebini bugün karara bağlayacak.

• Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna'ya 14 adet Leopard 2 A6 tankından oluşan bir bölük göndereceklerini açıkladı. Tankların, ilk aşamada Almanya Silahlı Kuvvetlerinin envanterinden sağlanacağı belirtildi.

 • İspanya da hazır: İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles, "İspanya, koordinasyonlu bir şekilde Leopard tanklarının sevkiyatı ve eğitimi ile ilgili gerekli her şeyi müttefiklerimizle halletmeye isteklidir." ifadeleriyle Ukrayna'ya Leopard tankı göndermeye hazır olduklarını açıkladı.
 • Rusya'dan tehdit: Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD'nin Ukrayna'ya sevk etmeyi planladığı Abrams tanklarına ilişkin "Bu tanklar da diğerleri gibi yanacak. Ancak çok pahalılar ve bedeli de öncelikle Avrupalı vergi mükelleflerince ödenecek." ifadelerini kullandı.

• İYİ Parti lideri Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim tarihini 14 Mayıs'a çekmesine ilişkin "Gülünç bir biçimde lafı çevirmeye çalışsa da bu bariz şekilde bir erken seçimdir. Neden erken seçim kararı aldılar biliyor musunuz? Çünkü gençlerin oy kullanmasından korkuyorlar. Çünkü gençlerin onları sandığa gömeceklerini çok iyi biliyorlar. Okulların açık olduğu bir zamanda, hatta sınavların olduğu bir dönemde seçim yapmak demek gençlere, 'oy kullanmayın' demektir" dedi.

Ebubekir Şahin, üçüncü kez RTÜK başkanlığına seçildi. Şahin seçimlerin ardından yaptığı açıklamada “Üst Kurulumuz, yayıncılık alanında milli güvenlikten taviz vermeyerek çocuk, kadın, yaşlı ve engellilere pozitif ayrımcılık yapmaya devam etti. Milli ve manevi değerlerimizi koruma görevini kesintisiz sürdürüyoruz.” dedi.

Bugünkü Destekçimiz

Zingat: Evinizin gerçek değerini biliyor musunuz?


Bugünkü bültende sizleri, gayrimenkule dair alışkanlıklarımızı değiştiren Zingat’ın evinin gerçek değerini öğrenmek isteyenler için sunduğu Evimin Değeri hizmetiyle tanıştırmaktan mutluluk duyuyoruz.

Nedir? 2015 yılından beri Türkiye’de güvenilir bir gayrimenkul bilgi ve pazarlama platformu olarak hizmet veren Zingat’ın ücretsiz olarak sunduğu Evimin Değeri hizmeti; evin satış fiyatı, kira bedeli ve yatırım dönüşü süresi hesaplanarak rapor olarak görüntülenebiliyor.

Nasıl? Zingat’ın REIDIN iş birliğiyle hazırladığı Evimin Değeri hesaplama aracı, oturulan evin gerçek değerine kolay ve pratik bir yolla ulaşılmasını sağlıyor. Ev sahipleri veya kiracıları il, ilçe, mahalle, kat, metrekare, oda ve banyo bilgilerini girerek REIDIN’in sağladığı verilerin analiz edilmesiyle evlerinin değerini öğrenebiliyor.

Dahası: Zingat’ın bu özelliği oda sayısı, banyo sayısı, evin brüt metrekaresi, bulunduğu kat, toplam kat ve bina yaşı gibi temel özelliklerin yanı sıra evin şehir merkezine yakınlığı, ulaşım araçlarına mesafesi, özel bir manzarasının bulunması ve güneş ışığını alan cephede konumlanması gibi detayları da dikkate alarak kullanıcısına kapsamlı ve hassas bir değerlendirme sunuyor.

Zingat’la evinizin gerçek değerini öğrenmek için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Teknoloji & Startup

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gidecek ilk Türk uzay yolcusu adaylarının belli olduğunu; adayların isimlerinin kısa bir süre sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını duyurdu.

 • Bununla birlikte: NASA, Mars’a gerçekleştirilecek mürettebatlı görevlerde kullanılacak nükleer termal roket motorunu test etmek üzere Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) ile işbirliği yaptı. NASA yöneticisi Bill Nelson, söz konusu teknolojinin 2027’de tanıtılacağını ve uzayda çok daha hızlı yolculuk yapılmasını sağlayacağını aktardı.

• Apple analisti Mark Gurman, Apple’ın, karma gerçeklik (MR) setinde kullanılacak sanal gerçeklik (VR) içeriğinin geliştirilmesi içinde Walt Disney dahil yaklaşık yarım düzine medya ortağıyla görüştüğünü bildirdi.

• Birleşik Krallık’ın rekabetten sorumlu kurucu CMA, ABD merkezli çip üreticisi Broadcom’un bulut bilişim firması VMware’i 61 dolara satın almasına ilişkin soruşturmanın ilk aşamasının başladığını duyurdu. CMA daha öncesinde konuya ilişkin nihai kararını 22 Mart’a kadar açıklayacağını aktarmıştı.

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), sekiz eyaletle birlikte, dijital reklam pazarındaki hakim konumu nedeniyle Google’a, “reklam işinin parçalanması” talebiyle antitröst davası açtı.

Spor

🎾 Andrey Rublev'i 3-0 geçen Novak Djokovic slamlerde 43. kez yarı finale yükseldi. Yarı finalde Tommy Paul ile karşılaşacak.

🎾 Aryna Sabalenka, Donna Vekic'i 2-0 yenerek yarı finalde Magda Linette'in rakibi oldu.

🎾 Stefanos Tsitsipas, Jiri Lehecka’yı 3-0 ile set kaybetmeden geçerek yarı finalde Karen Khachanov’un rakibi oldu.  

🏀 FIBA Avrupa Kupası 4. maçında Gaziantep Basketbol, Kalev Cramo'yu 92-70 yenerek çeyrek finale yükselmeyi garantiledi.

 🏀 FIBA Kadınlar Avrupa Kupası son 16 turu ilk maçında Galatasaray Çağdaş Faktoring, rakibi BLMA'yı 88-75 yendi. 

🏀 7Days Avrupa Kupası Frutti Extra Bursaspor, Prometey ekibine 94-92 mağlup oldu.

🏀 FIBA Kadınlar Avrupa Ligi'nde Fenerbahçe Alagöz Holding, rakibi Virtus Segafredo Bologna'yı 95-73 yendi.

🏐 CEV Erkekler Şampiyonlar Ligi B Grubu'nda Halkbank, rakibi Hebar Pazardzhik'u 3-0 mağlup ederek çeyrek finale yükseldi.

Alternatif Gündem

Berlin-Brandenburg Havalimanı'nda handling ve yolcu kontrol şirketi çalışanlarının ücret artışı talebiyle bugün yapacağı grev nedeniyle havalimanında tüm uçuşlar duracak. Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul Havalimanı'ndan Berlin'e yapacağı bazı uçuşlar ile AnadoluJet'in Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan yapacağı bazı uçuşların iptal edildiği aktarıldı.

• 1947'den beri yaşanan olaylara göre sembolik olarak Dünya'nın sonunun geleceği güne doğru geri sayım yapan ve en son 2020'de "gece yarısına 100 saniye kala" olarak güncellenen "Kıyamet Saati", nükleer tehlikeye neden olan ve iklim değişikliğiyle mücadeleyi zorlaştıran Ukrayna işgali nedeniyle "gece yarısına 90 saniye kala" şeklinde güncellendi. Gece yarısı, Dünya'nın sonunu temsil ediyor.

BBC

Doğal afetlerden kaynaklanan ve sigorta sektörü tarafından kapsanan kayıplar, 2022'de 21. yüzyıl ortalamasına göre %57 artarak 132 milyar dolara ulaştı. Sigorta şirketi Aon'un hesaplamalarına göre, çoğu iklim değişikliğinden kaynaklanan doğal afetler, 2022'de 313 milyar dolarlık küresel ekonomik kayba neden oldu. 

 • Yüksek sıcaklıkların etkisi: 2022'de doğal afet olayları nedeniyle yaklaşık 31 bin 300 kişi hayatını kaybetti ve bu kişilerin yaklaşık üçte ikisi, Avrupa'da haziran ve temmuz aylarında görülen şiddetli sıcak hava dalgalarıyla bağlantılıydı.
Günün Hikayesi

Haftada dört gün çalışma düzeni kalıcı olabilir mi?

4 Day Week Global tarafından yapılan araştırma haftada dört gün çalışma uygulamasının çalışanların kaygı seviyelerinde de düşüşe yol açtığını, aynı zamanda şirketin verimliliğinde ve gelirlerinde artış sağladığını tespit etti.

Haftada dört gün çalışma düzeni kalıcı olabilir mi?

Geçtiğimiz hafta Pennsylvania Üniversitesi’ne bağlı Wharton School’da organizasyonel psikolog olarak çalışan Adam Grant, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda katıldığı panelde yakın zamanda yayımlanan bir araştırmaya atıfta bulunarak haftada dört gün çalışmanın, çalışanların stresini azalttığını söyledi. Kâr amacı gütmeyen kuruluş 4 Day Week Global (4WDG) tarafından yapılan araştırma haftada dört gün çalışma uygulamasının çalışanların kaygı seviyelerinde de düşüşe yol açtığını, aynı zamanda şirketin verimliliğinde ve gelirlerinde artış sağladığını tespit etti. Üstelik çalışanlar daha fazla egzersiz yaptıklarını ve daha iyi uyuduklarını, bu durumun da esenliklerini artırdığını belirtiyordu. 

Haftalık çalışma günü sayısını beşten dörde ve çalışma saatini genellikle 40’tan 32 ila 34 saate düşüren ilk büyük ölçekli, bağımsız pilot program ilk başta Birleşik Krallık başta olmak üzere ABD, Avustralya, İrlanda, Yeni Zelanda ve Kanada’da çalışanlar istihdam eden 33 şirket ile yapıldı. Çalışanların ücretlerinde hiçbir kesinti olmadan yapılmadı. 4 Day Week Global, Autonomy, Cambridge Üniversitesi ve Boston College’dan araştırmacılar tarafından yürütülen altı aylık pilot çalışmalar Haziran 2022’de başladı. Eylül ayında çalışmanın gidişatına dair yapılan anketler çalışmaya katılan çoğu şirketin bu uygulamayı devam ettirmeyi planladığı gibi çeşitli olumlu sonuçlara işaret ediyor; aralık ayında açıklanmaya başlayan yeni verilerin de eklenmesiyle haftada dört gün çalışmanın hem şirketler hem de çalışanlar için anlamlı faydalar sağladığı yönündeki görüşler giderek güçleniyordu.

4 Day Week Global’in CEO'su Joe O Connor, programı duyururken "Pandemiden sonra şirketler rekabetin yeni ölçütünün yaşam kalitesi olduğunu ve sonuç odaklı çalışmanın en önemli şey olduğunu fark etmeye başladı. Bu esnekliği sağlayabilmek yetenekleri elde tutma konusunda bir avantaj sağlamak için araç. Büyük İstifa’nın da etkisiyle artık çok çeşitli sektörlerden çalışanların daha kısa süreler boyunca ve daha akıllıca çalışarak daha iyi sonuçlar üretebileceğini gördük.” demişti.

 • Nedir? Özellikle ABD ve Avrupa’da pandemide azalan istifa oranları, iş-yaşam dengesinin sorgulandığı ve değiştiği bu dönemin ardından 2021’de ciddi ölçüde artmaya başlamıştı. 2021'de ABD’de 47 milyondan fazla kişi işinden istifa etmişti. O dönemden bu yana 2022’de Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan ekonomik krizin ve şirketlerin hayatta kalma içgüdüsünün etkisiyle artan mesai saatleri karşısında çalışanların iş-yaşam dengelerini korumak için yaptıkları bazı davranışlara yeni isimler verilse de, Büyük İstifa gelecek yıllarda da işgücü piyasası üzerinde etkiye sahip olacak bir trend olarak görülüyor.

Sonuçlar ne gösteriyor?

4 Day Week Global pilot programa katılan 33 şirketten 27’si ile yapılan ankete dair sonuçlarını derlediği raporda, "Şirketler performanslarından, üretkenliklerinden ve genel deneyimlerinden son derece memnun ve neredeyse tamamı haftada dört günlük programı kalıcı hâle getireceğini taahhüt ediyor veya sürdürmeyi planlıyor.” ifadelerine yer verdi. Üstelik şirketlerin gelirleri deneme süresinin başında aralık ayına kadar %8,14, bu süreç geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığındaysa %37,55 artmıştı.

Çalışanların %16,7’si, aynı işi daha sıkı bir programa sıkıştırmanın streslerinin arttırdığını belirtse de elde edilen sonuçlar genel olarak çalışanların haftada dört gün çalışma düzeninden memnun kaldığını ve programın çalışanlar için çeşitli açılardan olumlu sonuçlar sağladığını gösteriyordu. Bunun bir kanıtı, şirketlerdeki istifa sayısının mütevazı bir ölçüde de olsa azalması, çalışan sayısının ise artmasıydı. Bu konuda veri sağlayan 18 şirketin çalışan sayısı programın başlangıcından sonunda kadar %12,16 arttı. Önceden 100 çalışandan 1,76’sı istifa ederken program süresince bu oran 1,70’e düştü. Üstelik çalışanların %32,4'ü, deneme süresi boyunca stres seviyelerinin düştüğünü söyledi. %45'inden fazlası işlerinden duydukları tatminin arttığını, %60'ı iş-yaşam dengesini iyileştiğini belirtti. Çalışmaya katılanların %67'si daha az tükenmişlik yaşıyor, çalışmadan geçirilen ekstra bir günün etkisiyle haftada yaklaşık 23 dakika daha fazla egzersiz yapıyor ve uyku sorunlarının %8 oranında azaldığını bildiriyordu. 

Kalıcı olabilir mi?

Yıl boyunca farklı zamanlarda büyük ölçekli işten çıkarmalarla çalkalanan teknoloji sektörünü ayrı tutarsak, iş dünyası gündeminde önemli yer tutan “sessiz istifa” başta olmak üzere iş-yaşam dengesini düzenlemeye yönelik kavramların öne çıkışı, çalışanların şirketlerinden ve mesleklerinden beklediklerinin makro ekonominin de etkisiyle değişmesi gibi çeşitli nedenler, şirketler için işgücü yönetimini her zamankinden daha önemli hâle getiriyor. Araştırmadan çıkan bazı sonuçlar ise haftada dört gün çalışmanın şirketlerin gündeminde önemli bir yer edinebileceğine işaret ediyor.

Deneye katılan çalışanların %97'si haftada dört gün çalışmaya devam etmek istediğini söylüyor. Haftada ekstra bir boş güne sahip olmanın parasal değeri sorulduğunda %70'i, beş günlük bir programa geri dönebilmeleri için bir sonraki işlerinin %10 ila %50 arasında daha fazla ödeme sunması gerektiğini belirtiyor.

Hikâyeyi paylaşmak için:
Ekipten Öneriler

Etki alanı geniş sektörlere dair tüm gelişmeler, derinlikli içgörüler, uzmanlarla röportajlar ve etkin analizler Aposto Premium’da. Turizm ve ağırlama, bilgi teknolojileri, insan kaynakları, otomotiv, medikal, tekstil, fintech, iş hukuku ve güvenliği, pazarlama, enerji ve yönetim bilimleri sektörlerinden alanında uzman isimlerin derlediği gelişmeleri ve analizleri, Aposto editörlerinin süzgecinden geçen en yalın hâliyle takip edebileceğiniz on beşin üzerinde haftalık yayını Aposto Premium’da keşfedebilirsiniz.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

YAZARLAR

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

sek

endeksi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

Türkiye İstatistik Kurumu

Emeklilikte yaşa takılanlar

İstanbul Sanayi Odası

Erdal Bahçıvan

Almanya

+98 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;