İŞ DÜNYASI |‎ YAPAY ZEKÂ
İŞ DÜNYASI‎ |‎ MEDYA
TEKNOLOJİ |‎ UZAY
Bugünkü Destekçimiz
POLİTİKA |‎ TÜRKİYE

📬 Gezi'nin 10. yılı

Yatırımcıların işlemlerinde yapay zekâ kullanımı artıyor. Ciner Grubu'na ait olan Habertürk'ün Tosyalı Holding'e satılacağı iddiaları gündeme geldi. NASA, UFO'lara ilişkin halka açık bir toplantı düzenledi.
Techcareer.net ile birlikte

Yeni nesil teknoloji kariyeri platformu: Techcareer.net Yeni nesil teknoloji kariyeri platformu olan Techcareer.net, teknoloji yeteneklerini keşfederek onları ücretsiz yetiştiriyor ve işverenlerle buluşturuyor. Techcareer.net: Bilişim ve teknoloji ekosistemine yetenekli adaylar kazandırma amacıyla yola çıkan heyecanlı bir start-up’ın hikâyesi. Düzenlediği Bootcamp’lerle katılımcılara hem iş fırsatları hem de ücretsiz eğitim olanağı sunarken diğer yandan şirketlerin işe alım ihtiyaçlarına uygun pozisyonlar için “Hiring Challenge” adı verilen yarışmalar düzenliyor. Hackathon adı verilen etkinliklerde ise dijital yetenekler takımlar hâlinde veya bireysel olarak yarışarak ödül kazanabiliyor ve iş fırsatları yakalayabiliyor. Dahası: Mart ayında yapılan son yenilikle birlikte şirketler, teknoloji alanındaki tüm açık pozisyonları için Techcareer.net adresi üzerinden ilan yayınlayabiliyor. Böylece şirketler, dijital yeteneklere direkt ulaşma fırsatı yakalıyor ve teknoloji alanındaki açık pozisyonlarını en kısa sürede kapatma imkânına sahip oluyor. Neden yeni nesil? Ekip olarak Agile modelinin Scrum metodolojisini kullanan Techcareer.net , Google Cloud altyapısı üzerinde mikroservis mimarisiyle çalışıyor ve Devops metodolojilerini tüm süreçlerinde uyguluyor. Yapay zekâ destekli çözümlerle hem adaylara hem işverenlere en iyi deneyimi sunmayı amaçlıyor. Techcareer.net ’i buradan inceleyebilir, teknoloji sektöründeki en yeni iş ilanlarına ulaşmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Fotoğraf: Independent

1 Haziran Perşembe akşamından herkese merhaba. Bugün bültende; yatırımcıların artan yapay zekâ kullanımı, Ciner Grubu'na ait olan HaberTürk'ün Tosyalı Holding'e satılacağı iddiaları ve NASA'nın UFO'lara ilişkin gerçekleştirdiği ilk toplantıdan öne çıkanlar yer alıyor.

 • Ayrıca: Gezi Parkı'na inşaat makinalarının girmesini protesto etmek amacıyla başlayıp Türkiye tarihinin en büyük kitlesel hareketlerinden biri hâline gelen Gezi Direnişi'nin üzerinden 10 yıl geçti.

İyi okumalar!

Aposto Günsonu

Aposto Günsonu

Hafta içi her gün 18.30’da o gün dünyayı ve Türkiye'yi şekillendiren gelişmeler e-posta kutunda. Kısa, yalın, öz.

İŞ DÜNYASI |‎ YAPAY ZEKÂ

Yatırımcılar yapay zekâ ile anlaşabilir mi?

KPMG, Coatue ve Headline yapay zekâ rehberliğinde anlaşma yapma opsiyonunu kullanan şirketler arasında

Girişim sermayesi fonları, özel sermaye grupları ve muhasebe firmaları, teknolojinin kendilerine rakipleri karşısında avantaj sağlama imkânı üzerine, satın alma hedeflerini ve yatırım amaçlı girişimleri seçmek için yapay zekâyı kullanıyor. 

Son altı ayda ChatGPT'nin piyasaya sürülmesiyle tetiklenen yapay zekâ geliştirme hızı, yatırımcıları hızla büyüyen şirketleri ve satın alma hedeflerini belirleyecek araçları kullanmaya teşvik etti.

 • Big Four şirketi KPMG, yatırımcı koruma fonu Coatue ve risk sermayesi şirketi Headline, müşterilere tavsiyelerde bulunmak ve anlaşmalara rehberlik etmek için yapay zekâ araçlarını kullanan şirketler arasında.

Bununla birlikte: Yapay zekânın yatırımda artan kullanımı, sektördeki insan ilişkilerinin ve muhakemenin geleneksel rolleri hakkında soruları gündeme getirdi. Yapay zekâ ve veri analitiğinin 2025 yılına kadar risk sermayesi ve erken aşama yatırımlarının dörtte üçünden fazlasını bilgilendireceğini tahmin ediyor.

Bazı yatırımcılar, anlaşma yapanların bir şirketin büyüme potansiyelini finansal analize dayalı olarak değerlendirmek gibi görevler için üretken yapay zekâ kullanımından fayda sağlayabileceğini düşünüyor.

Yorumlar: KPMG ABD'den Pär Edin, "Çok fazla verimlilik elde eden bir modeli eğitebilir veya kullanabilirseniz, işin o özel alanında ikinci hamleyi yapanlar için daha zor olan bir avantaj elde edersiniz" ifadesini kullandı.

Mesela: Coatue'nin yazılımı Coatue Brain, ana noktaları net ve özlü brifinglere dönüştürmek ve özetlemek için satış tarafı araştırmalarını, kazanç dökümlerini ve sunum sunumlarını elemek için teknolojiyi kullanarak üretken yapay zekâyı veri platformlarına entegre ediyor.

 • PitchBook'un risk sermayesi çıkışlarını öngören yapay zekâ sistemi, bir şirketin halka açılma veya satın alınma olasılığını değerlendiriyor. Şirket, iki aylık aracın %75 doğruluk payına sahip olduğunu iddia etti.
 • Risk sermayesi şirketleri Headline ve Moonfire Ventures, en yüksek büyüme potansiyeline sahip şirketleri belirlemek amacıyla, yatırım hedeflerini değerlendirmek ve karşılaştırmak için üretken yapay zekâyı kullanıyor.

Headline'ın kurucu ortaklarından Mathias Schilling, "Bunun bir risk sermayesinin geleneksel rolünü tehdit ettiğini düşünmüyoruz. Bütün konsept bir yardımcı pilot görevi görüyor; bir şirketle ilişki kurduğumuzda bizi daha akıllı hâle getiriyor" yorumunu yaptı.

 • Moonfire, her hafta yaklaşık 50 bin şirketi incelemek –örneğin bir kurucunun deneyimini ve getiri potansiyelini değerlendirmek– için yapay zekâ kullandığını belirtti. Şirket, LiveFlow'u keşfetmek ve desteklemek için mevcut algoritmasından yararlandı ve tohum yatırımında 3,5 milyon dolarlık bir artışa öncülük etti.

Öte yandan: Risk sermayesi şirketi Amadeus Capital Partners CEO'su Anne Glover, gelişmiş yapay zekânın yine de önyargılı olma eğiliminde olduğunu belirterek, araçların sınırlı ve geçmiş tarihli verileri kullandığını ekledi.

"Bir yapay zekânın yaptıklarına bakarak insan yerine karar verebileceğini söylemek imkânsız. Bizim gibi son teknolojiye yatırım yapanlar için, aradığımız şey hakkında yazılmış çok fazla şey yok."

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
İŞ DÜNYASI‎ |‎ MEDYA

Tosyalı Habertürk’e mi talip?

Ciner Grubu, Habertürk'ün satılacağı iddialarını yalanladı; fakat Tosyalı'nın yakın çevresine medya grubuna talip olduğunu söylediği ifade ediliyor.

Ciner Grubu’na ait Habertürk’ün iktidara yakın bir iş insanına satılacağı iddiası 28 Mayıs seçiminin ardından sosyal medya ve çeşitli medya kanallarında dillendirilmeye başlandı. Gazeteci Fatih Altaylı’nın iki seçim arası dönemde kanaldan ayrılma kararı da medya grubunun satılacağı iddialarını güçlendirdi. Medyada yer alan haberlerde, aralarında Habertürk, Bloomberg HT ve Show TV’nin yer aldığı Ciner Medya Grubu’nun iktidara yakınlığıyla bilinen Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz Holding veya Fuat Tosyalı yönetimindeki Tosyalı Holding’e satılacağı dile getirildi. Ancak, Habertürk’ten yapılan açıklamada "Bir sosyal medya hesabından paylaşılan Ciner Yayın Holding'e ait Habertürk, Show TV, Bloomberg HT kanallarının bazı gruplarla satışı için masada olduğu şeklindeki iddia asılsızdır. Gerçek dışıdır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur." ifadeleriyle satış iddiaları yalanlandı.

Konuya yakın kaynaklardan elde ettiğimiz bilgiye göre Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı’nın yakın çevresine “Habertürk’ü satın almak istiyoruz, görüşmeler devam ediyor. Fiyatta anlaşmayı bekliyoruz” dediği öğrenildi.

Tosyalı Holding ve kamu ihaleleri

Dünyanın en büyük çelik üreticileri arasında yer alan Tosyalı Holding, AK Parti döneminde aldığı kamu ihaleleriyle başta demir-çelik, boru üretimi ve liman işletmeciliği olmak üzere farklı sektörlerde faaliyet gösteriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yakın kişisel ilişkilere sahip olduğu iddia edilen şirketin yönetim kurulu başkanı Fuat Tosyalı, Türkiye Varlık Fonu ve TOGG’un Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor.

Fuat Tosyalı, Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi olduktan sonra fona bağlı şirketler arasında yer alan BOTAŞ, Türkşeker ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’ndan 860 milyon TL değerinde 14 ayrı ihale almıştı. Tosyalı Holding’in, Osmaniye ve İskenderun’da yapacağı yatırımlara Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlıkları tarafından gümrük vergisi muafiyeti, katma değer vergisi istisnası, sigorta primi desteği ve vergi indirimi gibi birçok teşvik sağlanmıştı.

Fuat Tosyalı ayrıca, Yönetim Kurulu Üyesi olduğu Varlık Fonu’na bağlı BOTAŞ’a yaptığı 49 milyon 533 bin liralık boru satışıyla da gündeme gelmişti. Tosyalı Holding’in BOTAŞ’tan aldığı toplam ihalenin değerinin 1 milyar lirayı aştığı belirtiliyor.

Savunma sanayi, diplomasi ve belediye

Tosyalı Holding, 2021 yılında da Ethem Sancak ve Talip Öztürk’ün BMC’deki %50,1 hissesini 480 milyon dolara satın almıştı. Tosyalı bu satın alımla, Altay Tankı’nın üreticisi BMC’nin büyük ortağı oldu. Eski AK Partili ve şimdi Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı olan Ethem Sancak, 2014 yılında BMC’nin tamamını TMSF’den 751 milyon liraya satın almıştı.

Fuat Tosyalı’nın kardeşi Fatih Tosyalı ise AK Parti’nin İskenderun Belediye Başkanı olarak görev yapıyor. Depremlerde yıkılan İskenderun Devlet Hastanesi’ni ziyarete gelen Fatih Tosyalı, depremzedelerden tepki görerek hastane bahçesinden kovulmuştu. Tosyalı Holding’in İskenderun’da yaklaşık 2,5 milyar dolar değerinde yatırımı bulunuyor.

Fatih Tosyalı ayrıca, AFAD tarafından deprem bölgesine gönderilen yardım kolilerine kendi etiketini yapıştırarak dağıtmasıyla gündeme gelmişti.

Demir-çelik sektöründe Türkiye'nin en büyük şirketlerinden olan Tosyalı Holding'in sahibi Tosyalı ailesi, fahri konsolos unvanıyla diplomatik faaliyetlerde de bulunuyor. AK Parti'nin İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Fatih Tosyalı Slovenya'nın Hatay fahri konsolosuyken yeğeni Şerif Tosyalı ise Karadağ'ın Hatay fahri konsolosu görevinde. 28 yaşına fahri konsolos olan Şerif Tosyalı aynı zamanda DEİK/Türkiye-Moritanya İş Konseyi Başkanı unvanını da taşıyor. Tosyalı Holding, 2012 yılında Karadağ'da bulunan Zelzejara Çelik Fabrikasını satın aldı ve fabrika hâlihazırda faaliyetlerine devam ediyor.

Gazeteci Ali Çağatay'ın 29 Mayıs'ta paylaştığı Habertürk'ün satılacağı iddiası, kısa süre içerisinde Habertürk tarafından yalanlansa da özellikle Fatih Altaylı'nın 14 Mayıs seçiminin ardından kanaldan istifa ettiğini açıklaması satış iddialarını güçlendiriyor.

Fuat Tosyalı'nın yakın çevresine Habertürk'ü satın alma isteğini dile getirmesi ve Habertürk'ün internet sitesinde 29 Mayıs'tan bu yana yeni bir köşe yazısı yayımlanmaması, tarafların fiyat üzerinde anlaşmaya çalıştığı ihtimalini akıllara getiriyor.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
TEKNOLOJİ |‎ UZAY

NASA'nın UFO'lara ilişkin gerçekleştirdiği ilk toplantıdan öne çıkanlar

"Dışarıda yaşam var mı?"

NASA, ajans tarafından tanımlanamayan hava fenomenleri ya da kısaca UAP, birçok kişi tarafındansa tanımlanamayan uçan cisimler veya UFO olarak bilinen gözlemlere ilişkin incelemelerini tartışmak üzere halka açık bir toplantı düzenledi. Ajansın konuya ilişkin olarak bu yılın sonlarına doğru yayımlayacağı rapordan önce, UAP bağımsız çalışma ekibi tarafından gerçekleştirilen ilk kamuoyu tartışması olma özelliği taşıyan toplantıda NASA, önemli açıklamalarda bulundu.

Nedir: Haziran 2022'de kurulan grup, gökyüzünde, su altında veya uzayda hemen tanımlanamayan nesneleri veya olayları kapsayan UAP'lerle ilgili verileri incelemeyi amaçlıyor. Bu amaçla 100 bin dolar fon ayrılan grupta, eski bir astronot ve pilot olan Scott Kelly ve astronomi, oşinografi ve gazetecilik gibi çeşitli alanlardan 15 araştırmacı yer alıyor.

Geniş açı: Toplantıda ABD'li yetkililerin onlarca yıldır UFO'larla ilgili toplanan 800 gizemli raporu inceledeği; ancak bunların sadece küçük bir kısmının gerçekten açıklanabildiği ifade edildi. Toplantının öne çıkan diğer başlıkları ise şu şekildeydi:

Veri eksikliği: Açılış konuşmasında ekip üyeleri, tanımlanamayan fenomenlerin anlaşılmasının önündeki en büyük engelin "veri eksikliği"  olduğuna dikkat çekti. NASA'nın Bilim Misyonu Direktörlüğü bünyesinde araştırmadan sorumlu yönetici yardımcısı Daniel Evans, kamuoyunun UAP'ye olan ilgisinin tüm zamanların en yüksek seviyesinde olması nedeniyle, konuya hak ettiği "titiz bilimsel incelemeyi" vermenin NASA'nın sorumluluğu olduğunu ifade etti.

 • Evans, çalışmanın her şeyden önce havada ne olduğuna dair daha geniş bir anlayış kazanmak ve gökyüzünü daha güvenli hale getirmekle ilgili olduğuna dikkat çekerek "Bu fenomenlerin hava sahası güvenliği için herhangi bir potansiyel risk oluşturup oluşturmadığını belirlemek bu ulusun yükümlülüğüdür" ifadelerini kullandı.

Gözlemler: Panelde yer alan ABD Savunma Bakanlığı'na bağlı All-domain Anomaly Resolution Office (AARO) direktörü Sean Kirkpatrick, her ay 50 ila 100 civarında yeni rapor aldıklarını; ancak "muhtemelen gerçekten anormal" olduğunu belirttiği gözlemlerin sayısının toplam veri tabanının %2 ila %5'i arasında olduğunu ifade etti.

 • Buna örnek olarak toplantıda, bir donanım uçağı tarafından ABD'nin batısı üzerinde çekilen ve gece gökyüzünde hareket eden bir dizi noktayı gösteren bir video gösterildi. Videoda askeri bir uçağın müdahale edemediği cismin, havaalanına doğru ilerleyen ticari bir uçak olduğu; diğer gözlemlerin ise hâlâ gizemini koruduğu ifade edildi.
 • Pentagon'un 2021 yılında yayımladığı bir raporda, 2004'ten bu yana askeri pilotlar tarafından yapılan 144 gözlemin biri hariç hiçbirinin açıklanamadığı; yetkililerin, cisimlerin dünya dışı olma ihtimalini göz ardı etmediği aktarılmıştı.

Mahremiyet engeli: Kirkpatrick, NASA'nın araştırma ve soruşturmalarının önündeki bir engelin de "mahremiyet" olduğunu ifade etti. Mahremiyet kaygılarının ajansın çalışmalarını sınırladığını belirten Kirkpatrick, dünyadaki en büyük toplama aygıtını istedikleri herhangi bir noktaya yönlendirebilmelerine rağmen bunu yapamadıklarını; çünkü çoğu insanın aygıtları "arka bahçelerinde" görmekten hoşnut olmadığını ifade etti. 

 • Kirkpatrick, bu nedenle ellerindeki verilerin büyük bir kısmının ABD kıtası çevresinde olduğunu da sözlerine ekledi.

Mikrodalgalar ve optik illüzyonlar: Toplantının öne çıkan başlıklarından biri de UAP'ler ile ilgili verilerin yorumlanmasının genellikle zor ve kolayca çarpıtılabilir olmasıydı. Çalışma grubunun başkanı olmakla birlikte NASA Danışma Konseyi'nin eski üyesi olan astrofizikçi David Spergel, toplantı sonrası düzenlenen telekonferansta UAP'nin incelenmesini, başlangıçta anomali olduğu düşünülen uzak galaksilerden gelen güçlü radyo dalgası patlamaları olan hızlı radyo patlamaları (FRB'ler) ile karşılaştırdı. 

 • Avustralya'daki araştırmacılar tarafından tespit edilen bir radyo dalgası patlamasından bahseden Spergel, açıklamasında "Gerçekten garip bir yapıları vardı. İnsanlar neler olduğunu anlayamadılar. Sonra öğle yemeği saatinde birçoğunun bir araya geldiğini fark etmeye başladılar" diyerek söz konusu sinyallerin aslında öğle yemeklerini ısıtmak için kullanılan bir mikrodalga fırından geldiğini açıkladı.
 • Kelly ise optik yanılsamayla ilgili olarak anlattığı hikayede, kendisi ve yardımcı pilotunun Virginia Beach yakınlarında uçarken bir UFO gördüklerini sandıklarını; ancak dönük baktıklarında cismin bir UFO değil de The Simpsons'ın ünlü karakteri Bart Simpson şeklinde bir balon olduğunu gördüklerini aktardı.

Damgalama ve taciz: Toplantıda, araştırmaları engelleyen bir diğer şeyin de damgalama ve taciz olduğu ifade edildi. Spergel, ticari pilotların uçan dairelerle ilgili damgalama nedeniyle gördüklerini rapor etmekte çok isteksiz olduklarını belirtirken NASA'nın bilim şefi Nicola Fox da NASA'nın UAP çalışma grubunun birçok üyesinin katılımları nedeniyle tacize maruz kaldıklarını, bunun da bilimsel süreci önemli ölçüde engellediğini söyledi.

Şeffaflık: Toplantının bu kadar kayda değer olmasının ana nedenlerinden birisi de NASA'nın, UFO'lara yaklaşımında değişikliğe gitmesi olarak öne çıkıyor. Buna göre, onlarca yılını UFO gözlemlerini çürütmek ve yalanlamakla geçiren NASA, bundan sonra daha şeffaf bir yaklaşım sergilemeyi amaçlıyor.

Dünya dışı yaşam: NASA'nın görevlerinin birçoğunun Dünya dışında yaşam olup olmadığına odaklandığını belirten gezegen bilimci David Grinspoon, "anormal gazlar" gibi anormal olayların görülmesinin, şu anda bilinenlerin ötesinde yaşam belirtileri olduğunu kanıtlayabileceğine dikkat çekiyor. Gelgelelim, Grinspoon, böyle bir anomalinin keşfedilmesi hâlinde dünya dışında yaşam keşfettikleri sonucuna varamayacaklarını, daha fazla veri aramaları gerektiğini ifade ediyor.

 • Grinspoon, "Dışarıda yaşam var mı?" sorusuna ise "Artık dışarıda çok sayıda gezegen olduğunu biliyoruz, dolayısıyla yaşam için çok sayıda potansiyel ortam var," şeklinde cevap veriyor ve "Henüz Dünya dışında yaşam bulamadık ama arıyoruz" diye de sözlerine ekliyor.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
Bugünkü Destekçimiz

Yeni nesil teknoloji kariyeri platformu: Techcareer.net

Yeni nesil teknoloji kariyeri platformu olan Techcareer.net, teknoloji yeteneklerini keşfederek onları ücretsiz yetiştiriyor ve işverenlerle buluşturuyor.

Techcareer.net: Bilişim ve teknoloji ekosistemine yetenekli adaylar kazandırma amacıyla yola çıkan heyecanlı bir start-up’ın hikâyesi. Düzenlediği Bootcamp’lerle katılımcılara hem iş fırsatları hem de ücretsiz eğitim olanağı sunarken diğer yandan şirketlerin işe alım ihtiyaçlarına uygun pozisyonlar için “Hiring Challenge” adı verilen yarışmalar düzenliyor. Hackathon adı verilen etkinliklerde ise dijital yetenekler takımlar hâlinde veya bireysel olarak yarışarak ödül kazanabiliyor ve iş fırsatları yakalayabiliyor. 

Dahası: Mart ayında yapılan son yenilikle birlikte şirketler, teknoloji alanındaki tüm açık pozisyonları için Techcareer.net adresi üzerinden ilan yayınlayabiliyor. Böylece şirketler, dijital yeteneklere direkt ulaşma fırsatı yakalıyor ve teknoloji alanındaki açık pozisyonlarını en kısa sürede kapatma imkânına sahip oluyor. 

Neden yeni nesil? 

 • Ekip olarak Agile modelinin Scrum metodolojisini kullanan Techcareer.net, Google Cloud altyapısı üzerinde mikroservis mimarisiyle çalışıyor ve Devops metodolojilerini tüm süreçlerinde uyguluyor.
 • Yapay zekâ destekli çözümlerle hem adaylara hem işverenlere en iyi deneyimi sunmayı amaçlıyor.

Techcareer.net’i buradan inceleyebilir, teknoloji sektöründeki en yeni iş ilanlarına ulaşmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

POLİTİKA |‎ TÜRKİYE

Gezi'nin 10. yılı

Gezi Parkı'na inşaat makinalarının girmesini protesto etmek amacıyla başlayıp Türkiye tarihinin en büyük kitlesel hareketlerinden biri hâline gelen Gezi Direnişi'nin üzerinden 10 yıl geçti.

İstanbul Taksim'deki Gezi Parkı'na inşaat makinalarının girmesini protesto etmek amacıyla başlayan ve Türkiye tarihinin en büyük kitlesel hareketlerinden biri hâline gelen Gezi Direnişi'nin üzerinden 10 yıl geçti. 

Gezi Direnişi, 10. Yılında Taksim’de anıldı. Farklı anma etkinliklerinin düzenlendiği Taksim'de, polis müdahalesiyle toplan 59 kişi gözaltına alındı.

 • Gözaltılara ilişkin yazılı bir açıklama yapan İstanbul Valiliği, "Beyoğlu İlçemizin İstiklal Caddesi ve ara sokaklarında 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na aykırı olarak, izinsiz toplu yürüyüş yapmak isteyen ve tüm uyarılara rağmen dağılmayan 59 şahıs gözaltına alınmıştır” dedi

Taksim Dayanışması'nın çağrısıyla TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi önünde yapılan açıklamada, "Gezi Parkı’nı koruduğumuz için gurur duyuyoruz. 10 yıl geçmesine rağmen o günkü adaletsizlikler ve eşitsizlikler devam ediyor. Umudu büyüteceğiz, adaleti mutlaka bu topraklara getireceğiz” denildi. Basın açıklamasına TİP Sözcüsü Sera Kadıgil ile TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık da katıldı. 

Hayatını kaybedenler adına: İpek Sokak'taki Taksim Dayanışması'nın eyleminde Gezi eylemleri sırasında hayatını kaybedenlerin isimleri tek tek okundu, katılımcılar “Yaşıyor” diyerek karşılık verdi. 

Tutuklular adına: Gezi Davası'nda tutuklanan isimlerin Bakırköy ve Silivri Cezaevlerinden yazdığı mesajlar, “Bu koşullarda onların mesajlarını okumak istemiyoruz ancak sözümüzü söyleyeceğiz” denilerek okunmadı.

Neler yaşandı? 

2013 yılında İstanbul Taksim'deki Gezi Parkı'nın yıkılıp yerine Topçu Kışlası yapılacağı haberi yayılmış, 27 Mayıs'ta iş makinelerinden bazıları Gezi Parkı'ndaki ağaçların bir kısmını sökmüştü. Haberin kısa sürede başta Twitter olmak üzere sosyal medyadan yayılmasıyla yüzlerce kişi Gezi Parkı'nda bir araya gelmiş, ağaçların ve doğanın tahribatını engellemek için eylem başlatmıştı. 

Polis müdahalesi: Polisin tazyikli su, cop, biber gazı gibi maddelerle orantısız güç kullanarak müdahalede bulunduğu eylem, yüzlerin binlere dönüşmesiyle iktidar karşıtı protestolara evrilmişti. Eylem, Taksim'den çıkarak İstanbul'un her ilçesine hatta Türkiye'nin neredeyse her iline yayılmıştı. 

Üç haftaya yakın süren eylemlerde 12 kişi hayatını kaybetti, 10 bine yakın insan da yaralandı. 

 • 20 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş, 2 Haziran’da İstanbul’da Gezi Parkı’na destek için otoyol kapatıldığı sırada üzerine süren aracın çarpması sonucu öldü.
 • 22 Yaşındaki Abdullah Cömert, 22, 3 Haziran’da Antakya’da eylem sırasında başına aldığı darbe sonucu öldü.
 • 27 yaşındaki polis komiseri Mustafa Sarı, 5 Haziran’da Adana’da eyleme müdahale ederken tedbir alınmamış bir alt geçit inşaatından geçerken düşerek hayatını kaybetti. 
 • 47 yaşındaki İrfan Tuna, 6 Haziran’da Ankara’da kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Kalp krizinin sebebinin polisin kullandığı aşırı miktardaki biber gazı olduğu düşünülüyor.
 • 88 yaşındaki Selim Önder, Taksim’den geçerken yoğun gaza maruz kalmasının ardından İzmir’e döndü ve birkaç gün sonra hayatını kaybetti. Yakınları gazın kalp yetmezliğini tetiklediğini düşünüyor. 
 • 50 yaşındaki Zeynep Eryaşar, 15 Haziran’da İstanbul Avcılar’da yapılan protesto sırasında polisin aşırı miktarda gaz kullanmasının ardından kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.
 • 18 yaşındaki Medeni Yıldırım, 28 Haziran’da Diyarbakır’da bir karakolun yenilenip kalekol yapılmasını protesto eden insanların üzerine askerler tarafından açılan ateşle öldürüldü. 
 • 22 yaşındaki Ahmet Atakan, Antakya, Armutlu’da yapılan eylemde polis tarafından kafasından gaz fişeğiyle vurulup, çatıdan düşerek öldü.
 • 37 yaşındaki Serdar Kadakal, İstanbul Kadıköy’de emniyet güçleri tarafından yoğun biber gazına maruz kaldıktan sonra kalp krizi geçirerek öldü.
 • 26 yaşındaki Ethem Sarısülük, 1 Haziran’da eylem sırasında polis tarafından kafasından vurularak ağır yaralandı. 12 Haziran’da ise beyin ölümü gerçekleşti.
 • 15 yaşındaki Berkin Elvan, 15-16 Haziran gecesi İstanbul Okmeydanı’ndaki evinden ekmek almak için çıktığında polisin gaz fişeğiyle başından vuruldu. 269 gün komada kaldı, 15. yaşına komada girdi. Elvan, 11 Mart 2014’te öldüğünde 16 kiloydu. 
 • 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz, 10 Temmuz’da Eskişehir’de Gezi Parkı protestolarına destek için düzenlenen yürüyüşe polisin müdahale etmesi sonucu arka sokaklara kaçmıştı. Polis tarafından darp edilen Ali İsmail, eli sopalı gruplarca da dakikalarca dövüldü. Hastaneye kaldırıldıktan 20 saat sonra ilk tıbbi müdahalenin yapıldığı Ali İsmail’in beyin kanaması geçirdiği tespit edildi. 38 gün boyunca komada kaldı, 10 Temmuz’da hayatını kaybetti. 
  • "Basit yaralama": 2013 yılındaki Gezi eylemleri sırasında Eskişehir'de Ali İsmail Korkmaz'ın dövülerek öldürülmesine ilişkin davada yargılanan polis memuru Hüseyin Engin'e "basit yaralama" suçundan 7 ay 15 gün hapis cezası verildi.

Dava

Gezi Parkı direnişinin üzerine açılan soruşturma kapsamında 16 kişi hakkında iddianame hazırlandı. 657 sayfalık iddianamede Gezi Parkı protestoları "bir darbe kalkışması" olarak tanımlandı. Sanıklara, "protestoları örgütlemek ve finanse etmek” ve "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçlamaları yöneltildi.

Tutuklular: Gezi Parkı davasında Osman Kavala'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ve Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ile Yiğit Ali Ekmekçi'ye verilen 18'er yıl hapis cezaları Aralık 2022'de İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi tarafından onandı.

Osman Kavala: Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 10 Aralık 2019'da Osman Kavala'nın tutuklanmasına olan itirazını öncelikli olarak görüştü ve Türkiye'nin Kavala'nın özgürlüğünü haksız yere kısıtladığını, esas amacın onu susturmak olduğunu ve Kavala'yı derhal serbest bırakamsı gerektiğine hükmetti. 

Türkiye bu kararı uygulamadı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 25 Nisan tarihinde görülen duruşmada, mahkeme heyeti, Kavala için "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmaya teşebbüs etme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Can Atalay: Silivri Cezaevi'nde bulunan Can Atalay, TİP'ten milletvekili adayı oldu ve 14 Mayıs 2023'te yapılan genel seçimde Hatay'dan Meclis'e girdi. Yakın zamanda tahliye edilmesi bekleniyor.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Günsonu

Aposto Günsonu

Hafta içi her gün 18.30’da o gün dünyayı ve Türkiye'yi şekillendiren gelişmeler e-posta kutunda. Kısa, yalın, öz.

YAZARLAR

Aposto Günsonu

Hafta içi her gün 18.30’da o gün dünyayı ve Türkiye'yi şekillendiren gelişmeler e-posta kutunda. Kısa, yalın, öz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

yapay zekâ

Yapay zekâ

ChatGPT

Four

Coatue

Moonfire Ventures

Mathias Schilling

gümrük vergisi

+37 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;