Bugünkü Destekçimiz

🌳 Göktürk, Ege Özyuvacı

Bu hafta Ege'nin peşinde Göktürk'teyiz — burada komşuluk eski dostunla, ormanla, ağaçla, köpekle, kediyle.
Casa Sunsets ile birlikte

Casa Sunsets’le rahatla, eğlen, kışın her anının keyfini çıkar Arkadaşlarınla her anından keyif aldığın bir günün kapanışını yapmak üzere son kez sıcak kumlara basıp seni serinletecek denize doğru heyecanla yürüyorsun. Üstelik, henüz bitirdiğin şişenin ardından ağzında o ferahlatıcı misket limonu tadı kalmış…ooups! bir dakika, hangi mevsimdeydik biz? Sevgili SOLİ okuru, ağızda kalan misket limonu tadıyla kendimizi ansızın sımsıcak bir yaz ayında bulduk ama Casa Sunsets bizi dürterek yaşamanın keyfini kışın, karlı günlerde de doyasıya hissedebileceğimizi hatırlatıyor ve seni, dağ eteklerinde kayarken “yaşamak işte bu” dedirtecek Türkiye’nin snowboard noktalarına davet ediyor. Salda, Burdur: Yolların virajı seni biraz ürkütebilir ancak sonuna geldiğin zaman Salda Gölü manzarasıyla mükemmel bir seyir deneyimi yaşıyor, yaşadığın anın eşsizliğini hissediyorsun. Hem de bembeyaz tepelerin üstünde. Palandöken, Erzurum: Kar sporları tutkunlarının vazgeçilmez tercihi Palandöken, pek çok pist seçeneğinin yanı sıra muhteşem manzarası, kolay ulaşımı ve şehre yakınlığıyla gönüllerde taht kuruyor. Erzurum’u kuşbakışı görme fırsatı sunan merkeze her mevsim uğrayabilir, keyif dolu anlar yaşayabilirsin. Kartepe, Kocaeli: İstanbulluların yaşam enerjileri yeniden depoladıkları rutinden kaçış rotası Kartepe; çevre illere yakın konumu nedeniyle kayak ve snowboardseverler için vazgeçilmez bir merkez. Ancak rüya gibi doğasına kavuşmak istersen yola erken saatlerde çıkmanı, yoksa kayak merkezine girmek için uzun bir kuyruk bekleyebileceğini hatırlatmak isteriz. Kartalkaya, Bolu: Her seviyeye uygun kayak pistiyle Bolu Köroğlu Kış Turizm Merkezi, çam ağaçları arasında nefes kesen (ee soğuktan kesilir tabii dediğini duyar gibiyiz) bir deneyim sunuyor. Tam da sevdiklerinle en küçük anların bile keyfini paylaşmalık. Ilgaz, Çankırı: Merkez, Ilgaz Millî Parkı içerisinde yer alıyor. Ilgaz Dağı’nın Çankırı’ya bakan tarafı Kastamonu tarafına göre daha sakin oluyor ancak diğer tarafta daha fazla pist bulunuyor. Farklı pistler deneyimlemek istersen Kastamonu, daha az sıra beklemek istersen Çankırı tarafını öneriyoruz. Tercih senin tabii ama her dakikasında kendini “yaşıyor” hissedeceğine eminiz. Mevsim ne olursa olsun “yaşamak işte bu” demek için Casa Sunsets’i bu bağlantı üzerinden takip edebilir; snowboard, kite, sörf ve günbatımı tutkunları için sunduğu önerilerin tamamına ulaşabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Fotoğraf: Deniz Sabuncu

Bir pazartesi ve kış sabahı. 10.00’da Göktürk’te olmam gerek. Evden erken çıkıyorum. Çılgın bir pazartesi trafiği, malum. Tıngır mıngır gidiyoruz. Bu sırada işlerimi yapıyorum, ne de olsa vakit, vakittir. Saate bakmayı bıraktığım bir noktada hızlanmaya başladığımızı fark ediyorum. Kafamı kaldırıp camdan baktığımda artık İstanbul’da değiliz. Bence. Ya da Riva ve Kilyos yolu dışında nadir gördüğümüz bir resmin içindeyiz. 

Göktürk’e nereden baksan 10 yıldır gitmedim. Değişmeyen çok şey var mı henüz bilmiyorum ama şehirden uzaklaşma hissi baki. Camdan dışarı bakmadığın her an bir güzelliği kaçırma endişesi; yeni bir dünyayla tanışacak olmanın heyecanı, varmak için duyulan sabırsızlık; anın tadını çıkarırken duyulan neşe karmakarışık. Oysa aynı şehirde, belki şehrin tarihi için kısa ama uzun yıllardır yerleşim olan bir yere doğru bu yolculuk.

Varıyoruz. Burası 5 derece daha soğuk sanki. Elimizde bizi biraz olsun ısıtmasını umduğumuz kahvelerimiz. Yabancı bir yerdeyiz. Benim gözüm bir yerlerden ısırıyor, sanki her şey 10 yıl öncesine ait. Alçak katlı siteler, göz alabildiğine orman, yeşil bile. Ege (Özyuvacı) çıkıyor sonra karşıma, kocaman gülümsemesi ve enerjisiyle. Yeni gittiğin bir yerde yabancılık halinden tanıdık duygulara yaklaştığın anlar, hep bir gülümsemeyle başlamaz mı zaten? 

Ege’nin çocukluk arkadaşı Emre, göletteki adını “Buruno” koyduğum köpek, dallarını başka başka şekillere benzettiğim ağaçlar, sessizlik. Ege’nin “İstanbul’da sadece Göktürk’te yaşayan bilir: günün sonunda sessizliğin ne olduğunu,” sözlerini hatırlıyorum. Tanışıklık pekişiyor.

Ege, mahallede


İÇİNDEKİLER

MAHALLE MAHALLE: Göktürk'teyiz — burada komşuluk eski dostunla, ormanla, ağaçla, köpekle, kediyle.

MÜDAVİMİYİM: Çizim yapıp bütün günü geçirmelik HartfordBarista’nın; sörf antrenmanları ve kaymak için Panayır Çayırı Caddesi’nin.

THIS IS LIVING: Ege'nin anda kalma sanatı.

Takıl peşimize!
Elif

SOLİ

SOLİ

Seyahat ve kültür yayını SOLİ, şehirleri ve içindeki farklı kültürel toplulukları araştırmak üzere mahallelere ve mahallelilerin hikâyelerine odaklanıyor.

Bugünkü Destekçimiz

Casa Sunsets’le rahatla, eğlen, kışın her anının keyfini çıkar

Arkadaşlarınla her anından keyif aldığın bir günün kapanışını yapmak üzere son kez sıcak kumlara basıp seni serinletecek denize doğru heyecanla yürüyorsun. Üstelik, henüz bitirdiğin şişenin ardından ağzında o ferahlatıcı misket limonu tadı kalmış…ooups! bir dakika, hangi mevsimdeydik biz? 

Sevgili SOLİ okuru, ağızda kalan misket limonu tadıyla kendimizi ansızın sımsıcak bir yaz ayında bulduk ama Casa Sunsets bizi dürterek yaşamanın keyfini kışın, karlı günlerde de doyasıya hissedebileceğimizi hatırlatıyor ve seni, dağ eteklerinde kayarken “yaşamak işte bu” dedirtecek Türkiye’nin snowboard noktalarına davet ediyor. 

Salda, Burdur: Yolların virajı seni biraz ürkütebilir ancak sonuna geldiğin zaman Salda Gölü manzarasıyla mükemmel bir seyir deneyimi yaşıyor, yaşadığın anın eşsizliğini hissediyorsun. Hem de bembeyaz tepelerin üstünde. 

Palandöken, Erzurum: Kar sporları tutkunlarının vazgeçilmez tercihi Palandöken, pek çok pist seçeneğinin yanı sıra muhteşem manzarası, kolay ulaşımı ve şehre yakınlığıyla gönüllerde taht kuruyor. Erzurum’u kuşbakışı görme fırsatı sunan merkeze her mevsim uğrayabilir, keyif dolu anlar yaşayabilirsin.

Kartepe, Kocaeli: İstanbulluların yaşam enerjileri yeniden depoladıkları rutinden kaçış rotası Kartepe; çevre illere yakın konumu nedeniyle kayak ve snowboardseverler için vazgeçilmez bir merkez. Ancak rüya gibi doğasına kavuşmak istersen yola erken saatlerde çıkmanı, yoksa kayak merkezine girmek için uzun bir kuyruk bekleyebileceğini hatırlatmak isteriz. 

Kartalkaya, Bolu: Her seviyeye uygun kayak pistiyle Bolu Köroğlu Kış Turizm Merkezi, çam ağaçları arasında nefes kesen (ee soğuktan kesilir tabii dediğini duyar gibiyiz) bir deneyim sunuyor. Tam da sevdiklerinle en küçük anların bile keyfini paylaşmalık. 

Ilgaz, Çankırı: Merkez, Ilgaz Millî Parkı içerisinde yer alıyor. Ilgaz Dağı’nın Çankırı’ya bakan tarafı Kastamonu tarafına göre daha sakin oluyor ancak diğer tarafta daha fazla pist bulunuyor. Farklı pistler deneyimlemek istersen Kastamonu, daha az sıra beklemek istersen Çankırı tarafını öneriyoruz. Tercih senin tabii ama her dakikasında kendini “yaşıyor” hissedeceğine eminiz. 

Mevsim ne olursa olsun “yaşamak işte bu” demek için Casa Sunsets’i bu bağlantı üzerinden takip edebilir; snowboard, kite, sörf ve günbatımı tutkunları için sunduğu önerilerin tamamına ulaşabilirsiniz. 

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

SOLİ

SOLİ

Seyahat ve kültür yayını SOLİ, şehirleri ve içindeki farklı kültürel toplulukları araştırmak üzere mahallelere ve mahallelilerin hikâyelerine odaklanıyor.

YAZARLAR

SOLİ

Seyahat ve kültür yayını SOLİ, şehirleri ve içindeki farklı kültürel toplulukları araştırmak üzere mahallelere ve mahallelilerin hikâyelerine odaklanıyor.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;