aposto-logo
TR
TREN
Bugünkü Destekçimiz

🥙 İstanbul kazan, biz kepçe: En iyi dönerin peşinde

Menü bu hafta iki kıtaya yayılıyor. Ceylin, döneri keşfetmenin peşinde rotasını oluşturuyor. O da yetmiyor, döner reçetesini yazıyor. Meşe odunları hazırsa başlayalım.
2 Kasım - Schweppes - apéro
Schweppes ile birlikte

Ne istediğini bilenlere özel: Schweppes Lime Mint ile Narcist Schweppes Lime Mint ile Narcist Adım adım yaklaşan kış, gelirken en güzel meyvelerini de biz mocktail severlere taşıyor. Her tanesiyle üzerimize lezzet fırlatan nar, bu kış da bardaklarımızı bordo rengine boyamaya hazırlanıyor. Sevdiklerimizle geçireceğimiz, samimi ve keyifli kış akşamları yaklaşırken yavaş yavaş mutfağımızda yerini almaya başlayan nar, biz ne istediğini bilenleri shaker ’ın başına davet ediyor ve Schweppes Lime Mint ile taçlanarak enfes kış mocktail ’i Narcist ’e dönüşüyor. Hazırlanışı: Önce shaker ’daki bolca buzu 50 ml nar suyu ve 10 ml nar ekşisiyle buluşturuyoruz. Narcist’in hafif baharatlı tadı, shaker ’ın içine serpiştirdiğimiz 1 gram toz tarçından buram buram yayılıyor. Narın tatlı-ekşi aromasını homojenleştirmek için shaker ’ı uzun uzun çalkalıyor, çalkalıyor ve çalkalıyoruz. Nar ekşisi ve patlayan şekerle süslediğimiz bardağa narlı karışımı ekliyoruz ve mocktail ’imizi Schweppes Lime Mint ile tamamlıyoruz. Geriye Narcist’in eşsiz aromasının tadını çıkarmak kalıyor. Schweppes dokunuşuyla lezzetine lezzet katan tüm mocktail tariflerini keşfetmek için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsin.

Daha fazlasını öğren

Fotoğraf: Kaan Walsh

Yalnızca gastronomik olarak değil, daha derin kültürel okumayla tabağa koymak istediğimiz ilk yiyeceğin döner olması tesadüf değildi elbet. Görece kompleks olmayan; sos ve garnitür çeşitliliği, sarılacağı karbonhidrat dışında pek oyun alanı bırakmayan ama denkleminde çok hassas kriterler bulunduran; üçüncü dalgasında bile o kriterleri koruyan bir ürün olmak mesele ne de olsa. Hem de aynı zamanda dünyanın dört bir tarafını, bir şekilde gezme fırsatı bulmak ve Avrupa’yı fethetmek. Diğer yandan konunun merkezinde “et” olması ve “etin akıbetinin” hem Türkiye’de hem dünyada kritik bir tartışma noktası olması, tabağın arkasındakileri bize düşündürmek için iyi bir fırsattı. Dönerin cazibesine kapılmamızın özeti, buydu.

Geçtiğimiz ay boyunca İstanbul kazan, Ceylin kepçe; en iyi dönerin peşindeydi. İşe eş dost ve araştırmalarından çıkardığı listeyle başladı. Sonra listeye damak hafızasındakiler eklendi. Döner rotası için midesini ve zihnini hazırladı. Ne de olsa 10.30 sularında başlayan bir döner maratonu bu. Şakaya ya da hazırlıksız yakalanmaya gelmez. Stratejik olmak lazımdı. Pek tabii, iki kıta arasında binbir çeşit döner arasında seçim yapmak da herkese nasip olmazdı. Tadını çıkarmak lazımdı.

Menüde bu hafta, döner dosyasının son mahsulleri var:

  • İştah Açanlar: İki yaka arasında döner
  • Reçete: Bildiğiniz ve bilmediğiniz: ev usulü döner

Dikkat dikkat, apéro ahalisi: Okur topluluğumuzu daha yakından tanımak, içerik stratejimizi okurlarımızın talep ve ihtiyaçlarına göre kurgulamak bizim için önemli. Buradan okur anketini doldurup bize bu konuda yardımcı olabilirsin.

Afiyetler,

Elif

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

Bugünkü Destekçimiz

Ne istediğini bilenlere özel: Schweppes Lime & Mint ile Narcist

Schweppes Lime & Mint ile Narcist

Adım adım yaklaşan kış, gelirken en güzel meyvelerini de biz mocktail severlere taşıyor. Her tanesiyle üzerimize lezzet fırlatan nar, bu kış da bardaklarımızı bordo rengine boyamaya hazırlanıyor.

Sevdiklerimizle geçireceğimiz, samimi ve keyifli kış akşamları yaklaşırken yavaş yavaş mutfağımızda yerini almaya başlayan nar, biz ne istediğini bilenleri shaker’ın başına davet ediyor ve Schweppes Lime & Mint ile taçlanarak enfes kış mocktail’i Narcist’e dönüşüyor. 

Hazırlanışı: Önce shaker’daki bolca buzu 50 ml nar suyu ve 10 ml nar ekşisiyle buluşturuyoruz. Narcist’in hafif baharatlı tadı, shaker’ın içine serpiştirdiğimiz 1 gram toz tarçından buram buram yayılıyor. Narın tatlı-ekşi aromasını homojenleştirmek için shaker’ı uzun uzun çalkalıyor, çalkalıyor ve çalkalıyoruz. Nar ekşisi ve patlayan şekerle süslediğimiz bardağa narlı karışımı ekliyoruz ve mocktail’imizi Schweppes Lime & Mint ile tamamlıyoruz. Geriye Narcist’in eşsiz aromasının tadını çıkarmak kalıyor. 

Schweppes dokunuşuyla lezzetine lezzet katan tüm mocktail tariflerini keşfetmek için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsin.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

YAZARLAR

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;