aposto-logo
TR
TREN
İŞ DÜNYASI
BİLANÇO
ELEKTRİKLİ ARAÇ
Bugünkü Destekçimiz
GÜNDEMİN DİĞER BAŞLIKLARI
AYRILMADAN ÖNCE

📌 Karamsar gençler, elektrikli araç talebi

2023 yılında gençlerin yaşam memnuniyeti %44 seviyesine geriledi, IEA raporuna göre satılan her beş araçtan birinin elektrikli olması bekleniyor
22 Mart - BMW - Pareto
BMW ile birlikte

Geleceğin ilerisinde: Yeni BMW 7 Serisi Yeni BMW 7 Serisi Çağdaş sanattan ilham alınarak tasarlanan ve geleneksel ruhu fütüristik teknolojiyle harmanlayan Yeni BMW 7 Serisi , Borusan Otomotiv BMW Yetkili Satıcıları’nda yerini almaya hazırlanıyor. Dış tasarım Monolitik yüzey tasarımı, Swarowski kristallere sahip Iconic Glow Kristal farları ve arka tasarımdaki aydınlatma ünitelerine entegre edilmiş krom şeritler Yeni BMW 7 Serisi 'ne "geleceğin ilerisinde" bir görünüm katıyor. Yere paralel tasarlanmış çizgileri ve otomobilin yanlarına uzanan inceltilmiş arka LED aydınlatma grupları, modelin zarafet vurgusunu ön plana çıkarıyor. İç tasarım Isıtma, havalandırma ve dokuz programlı masaj fonksiyonları önceki jenerasyona göre oturma yüzeyi genişlemiş koltuklarda sürücü ve yolcular için standart olarak bulunuyor. Panoramik Cam Tavan gün boyu aydınlık bir ortam sağlarken iç tasarımın yeni ögesi BMW Interaction Bar ile sürücü ile otomobil arasındaki etkileşim bir sonraki seviyeye taşınıyor. Sürüş dinamiği: The Power of Choice yaklaşımıyla kullanıcılara ister içten yanmalı motor ister hibrit isterse tamamen elektrikli motor seçme esnekliği sunan seri, 100 km'de 6.1 - 6.8 litre aralığında (Yeni BMW 740d xDrive Sedan) yer alan yakıt tüketim değeriyle dikkat çekiyor. Geleceğin ilerisindeki Yeni BMW 7 Serisi ’ni buradan inceleyebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Unsplash

27 Nisan Perşembe sabahından herkese günaydın.

Yurt içi ve yurt dışından bilanço haberleri gelmeye devam ederken, Uluslararası Enerji Ajansı elektrikli araç görünümü raporu yayımladı. 

Keyifli okumalar, 

İdil

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İŞ DÜNYASI

Gençler iş bulma ve girişimcilik konusunda kötümser

2023 yılında yaşam memnuniyeti %44 seviyesine geriledi

Habitat Derneği ve Infakto RW işbirliğiyle gerçekleşen "Gençliğin İyi Olma Hali Raporu"nun beşincisi yayımlandı. Araştırmanın ortaya koyduğu en önemli bulgulardan biri, gençlerin yaşam memnuniyetine dair 2017 yılından bu yana devam etmekte olan düşüş; geçtiğimiz 5 yılda %71 seviyesinden %44 seviyesine gelindiği görülüyor.

🔍 Detaylar: Rapora göre, gençlerin yaklaşık %43'ünün tam zamanlı, %5’inin de yarı zamanlı bir şekilde çalıştığı görülürken çalışmayan gençlerin oranı %51. Gençlerin çalışmamasının en büyük sebebi öğrenci olmaları ve iş aramaları.

➕ Dahası: Herhangi bir sebeple iş arasa kolayca iş bulabileceğine inanan gençlerin oranı %77’ye çıkmış durumda. İş arayan gençlerin %87’si, ev gençlerinin %84’ü iş bulmanın zor olacağı kanısında.

 • İş bulmanın önündeki en önemli engelse yeterli iş olanaklarının olmaması; bunu tanıdıkların olmaması ve tecrübe eksikliği izliyor.

📌 Ek olarak: Gençlerin işsizliğine bir çare olabilecek girişimcilik konusunda da bir çekingenlik söz konusu. 2017 yılında %63 olan girişimcilik eğilimi 2023 araştırmasında %53 olarak görülüyor. 

🗣️ Ne dediler?

 • Gençlerin istihdam koşullarının yaşamdan memnuniyet ve geleceğe dair umutlarını önemli ölçüde etkilediğine dikkat çeken Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır

“Önceki yıllardaki araştırmalarda da gördüğümüz üzere memnuniyeti belirleyen birincil faktör çalışma durumu. Eğer Türkiye, gençleri için doğru fırsatları yaratabilirse ve onları geleceğin yüksek getirili iş pozisyonlarına hazırlamak için eğitimlerine yeterli yatırımı yaparsa, demografik fırsat penceresini etkin bir şekilde kullanmış olur. Ama eğer bu fırsat kötü yönetilirse, ülkede ciddi oranda işsizlik, yoksulluk ve sosyal huzursuzluk baş gösterebilir”

dedi.

 • Infakto RW kurucu ortağı Prof. Dr. Emre Erdoğan, gençlerin geleceğe dair daha umutsuz olmalarının iş bulamamalarıyla yakından alakalı olduğunu dile getirerek; 

“İş aramak için tanıdık gerektiğini düşünüyorlar; kurumsal dünyada iş aramayı bilmiyorlar. İş dünyasında yer edinmek için yeni beceriler konusunda bilgili değiller. Yurt dışında gelecek hayali kurmalarının temel sebebi ise Türkiye’de özgürlükler ve yaşam tarzı konusundaki algıları”

diye ekledi.

Hikâyeyi paylaşmak için:
BİLANÇO

Akbank'ın karı %33 arttı, Meta 28,7 milyar dolar gelir elde etti

Akbank, ilk çeyrek finansallarını açıklayan ilk banka oldu

🏦 Akbank: Banka, yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda %33 artışla 10 milyar 711 milyon TL'lik konsolide net kâr elde etti. 

🗣️ Açıklamalar: Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, 2023'ün ilk çeyreğinde Türk ekonomisine sağladıkları kredi desteğini 677 milyar TL'si nakdi olmak üzere toplam 843 milyar TL seviyesine çıkardıklarını bildirdi.

Toplam mevduatlarının 819 milyar TL’ye, aktiflerinin ise 1 trilyon 259 milyar TL'ye ulaştığını kaydeden Binbaşgil

"%18,9 düzeyinde gerçekleşen güçlü konsolide sermaye yeterlilik oranımızla, reel sektörün büyümesine ve gelişmesine destek olmayı sürdürdük. Bankamız 2 milyar 375 milyon TL vergi karşılığı ayırarak 10 milyar 711 milyon TL konsolide net kâr elde etti"

açıklamasında bulundu.

🚜 Türk Traktör: Şirket, ilk çeyrekte yıllık %193 artışla 1,4 milyar TL net kâr elde etti.

 • Yıllık bazda bakıldığında traktör üretim adetleri %19, traktör ihracatı %15, yurt içi traktör satış adetleri %36 artarken,
 • Toplam net satış 2023 ilk çeyrekte yıllık bazda %139 artarak 9,5 milyar TL olarak gerçekleşmiştir.

Yurt dışından

✈️ Boeing: Şirket, 2023 yılı ilk çeyreğe ilişkin bilançosunda gelirleri 17,51 milyar dolarlık beklentiye karşılık yıllık %4 artışla 17,92 milyar dolar olarak açıkladı. Şirketin hisse başına kârı -1,27 dolar olarak gerçekleşti. 

🔍 Detaylar: Şirket 318 milyon dolar ile beklenenden daha iyi negatif net nakit akışı açıkladı, geçen senenin aynı döneminde bu rakam 3,22 milyar dolar seviyesindeydi. Şirket, ayrıca 737 MAX uçaklarının üretimini bu yıl içinde ayda 38'e çıkarmayı hedeflediğini ifade etti.

🖥️ Meta: İlk çeyrek geliri, bir önceki yıla göre %3 artışla 28,65 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

 • Toplam maliyet ve giderler yıllık bazda %10 artarak 21,42 milyar dolar oldu. Buna 2023'ün ilk çeyreğindeki 1,14 milyar dolarlık yeniden yapılandırma çalışmalarını içeren masrafların dahil olduğu vurgulandı.
 • Şirket çalışanı sayısı ilk çeyrek sonu itibarıyla yıllık %1 azalışla 77 bin 114 olarak bildirildi.

🗣️ Açıklamalar: Meta Kurucu ve CEO'su Mark Zuckerberg, 

"İyi bir çeyrek geçirdik ve topluluğumuz büyümeye devam ediyor. Yapay zeka çalışmalarımız uygulamalar ve iş genelinde iyi sonuçlar veriyor. Ayrıca daha verimli hale geliyoruz, böylece daha iyi ürünleri daha hızlı oluşturabiliyor ve uzun vadeli vizyonumuzu gerçekleştirmek için kendimizi daha güçlü bir konuma getirebiliyoruz"

açıklamasında bulundu.

Hikâyeyi paylaşmak için:
ELEKTRİKLİ ARAÇ

“2023 yılında satılan her beş araçtan biri elektrikli olacak”

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, elektrikli araçların 2030'a kadar günde en az 5 milyon varil petrol ihtiyacını ortadan kaldıracağını belirtti

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Küresel Elektrikli Araç Görünümü raporunu yayımladı. Araştırmalar, dünya çapında pille çalışan modellere yönelik talebin rekor seviyelere yükseldiğini gösteriyor. Talep, 2020 yılında küresel otomobil satışlarının sadece %4'ünü oluştururken, bu yılın sonunda oranın %18'i bulacağı öngörülüyor.

📌 Ek olarak: 2023 satış adedinin de, hem bataryalı modeller hem de şarjlı hibritler dahil olmak üzere 14 milyon araca yükselmesi bekleniyor.

🚦 Önemli detay: Kurum tahminlerine göre, bu yıl dünya çapında satılan her beş otomobilden biri elektrikli olacak ve satışlar dünya çapında ilk kez 10 milyon seviyesini aşacak.

🔖 Bilgi notu: 2022 yılında Çin, tüm elektrikli otomobil satışlarının neredeyse üçte ikisini gerçekleştirerek en büyük pazar oldu; peşinden Avrupa ve ABD geldi.

 • Çin'deki elektrikli seçeneklerin %60'ı büyük otomobiller veya spor hizmet araçları ile küresel çapta en popüler segmenti oluşturuyor. Geçtiğimiz yıl ülkede toplamda 500'den fazla elektrikli otomobil modeli satışa sunuldu; bu sayı, yalnızca beş yıl öncesiyle kıyaslandığında iki kattan fazla artış anlamına geliyor.

Financial Times

 • IEA, dünya genelinde elektrikli otomobil satışlarına ilişkin beklentilerini de yükselterek, bir yıl önceki %25'lik tahmine kıyasla 2030 yılında küresel satışların %35'inin elektrikli olacağı tahminini bildirdi.
 • Dünyada bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %25 artışla 2,3 milyon elektrikli araç satıldı.

📑 Diğer beklentiler: Sıkılaşan regülasyonlar, tüm büyük otomobil üreticilerini sıfır emisyonlu araçlara büyük yatırım yapmaya sevk etti.

 • Önümüzdeki yirmi yıl içinde yalnızca sıfır emisyonlu araçlar satmak üzere milyarlarca dolarlık planlar hazırlayanlar şirketler arasında Ford, Stellantis, General Motors ve Mercedes-Benz gibi üreticiler mevcut.
 • Tesla ve BYD de elektrikli segmentte fiyat düşürüp rekabeti arttırarak potansiyel talebe katkıda bulunan büyük oyuncular.

🗣️ Açıklamalar: Ajans Başkanı Fatih Birol, elektrikli araç pazarındaki gelişmelere ilişkin değerlendirmesinde, dünyada hızla büyüyen "yeni enerji ekonomisinin" itici güçlerinden birinin elektrikli araçlar olduğunu belirterek, "Elektrikli araçlar küresel araç üretim endüstrisinde tarihi bir dönüşüme öncülük ediyor" ifadesini kullandı.

Bu gelişmelerin küresel petrol talebinde de önemli etkilerinin görüldüğüne dikkati çeken Birol, şunları kaydetti:

"İçten yanmalı motorlar, yüzyılı aşkın süredir rakipsiz hale geldi ancak elektrikli araçlar mevcut durumu değiştiriyor. Elektrikli araçlar, 2030'a kadar günde en az 5 milyon varil petrol ihtiyacını da ortadan kaldıracak. Arabalar bu değişimin sadece ilk dalgası, elektrikli otobüsler ve kamyonlar da çok yakında onları takip edecek."

🛑 İçeriden: Türkiye'de geçtiğimiz yıl toplam elektrikli araç satışları 2021'e göre yaklaşık iki katına çıkarak 7 bin 540 adet oldu. Bu rakam 2021'de 3 bin 920 idi.

 • Elektrikli araçların toplam araç pazarındaki payı ise geçen yıl %1 oldu.
 • Geçen yılki satışların ardından Türkiye'de kullanımdaki toplam elektrikli araç sayısı 16 bini aştı.
Hikâyeyi paylaşmak için:
Bugünkü Destekçimiz

Geleceğin ilerisinde: Yeni BMW 7 Serisi

Yeni BMW 7 Serisi

Yeni BMW 7 Serisi

Çağdaş sanattan ilham alınarak tasarlanan ve geleneksel ruhu fütüristik teknolojiyle harmanlayan Yeni BMW 7 Serisi, Borusan Otomotiv BMW Yetkili Satıcıları’nda yerini almaya hazırlanıyor.

Dış tasarım

 • Monolitik yüzey tasarımı, Swarowski kristallere sahip Iconic Glow Kristal farları ve arka tasarımdaki aydınlatma ünitelerine entegre edilmiş krom şeritler Yeni BMW 7 Serisi'ne "geleceğin ilerisinde" bir görünüm katıyor.
 • Yere paralel tasarlanmış çizgileri ve otomobilin yanlarına uzanan inceltilmiş arka LED aydınlatma grupları, modelin zarafet vurgusunu ön plana çıkarıyor.

İç tasarım

 • Isıtma, havalandırma ve dokuz programlı masaj fonksiyonları önceki jenerasyona göre oturma yüzeyi genişlemiş koltuklarda sürücü ve yolcular için standart olarak bulunuyor.
 • Panoramik Cam Tavan gün boyu aydınlık bir ortam sağlarken iç tasarımın yeni ögesi BMW Interaction Bar ile sürücü ile otomobil arasındaki etkileşim bir sonraki seviyeye taşınıyor.

Sürüş dinamiği: The Power of Choice yaklaşımıyla kullanıcılara ister içten yanmalı motor ister hibrit isterse tamamen elektrikli motor seçme esnekliği sunan seri, 100 km'de 6.1 - 6.8 litre aralığında (Yeni BMW 740d xDrive Sedan) yer alan yakıt tüketim değeriyle dikkat çekiyor.

Geleceğin ilerisindeki Yeni BMW 7 Serisi’ni buradan inceleyebilirsiniz.

GÜNDEMİN DİĞER BAŞLIKLARI

Honda, istikrarlı yarı iletken arzını güvence altına almak için Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) ile stratejik bir işbirliği anlaşması yaptığını duyurdu.

 • Honda ayrıca, 2026 yılına kadar Japonya'da dört yeni elektrikli araç modeli çıkaracağını da duyurdu.

🗣️ Açıklamalar: Operasyon Direktörü Shinji Aoyama, Honda'nın TSMC ile olan bağından 2025 mali yılından itibaren etkisini görmeye başlayacağını belirtti. 

Bosch, ABD'li çip üreticisi TSI Semiconductors'ı 1,5 milyar dolara satın alacağını açıkladı. 

🗣️ Açıklamalar: Ülke Başkan Yardımcısı Kamala Harris, yatırım hakkında yaptığı değerlendirmede, "Bu yatırım, üretim maliyetlerini düşürüp, elektrikli araç tedarik zincirimizi güçlendirecek ve Kaliforniya’da çalışan aileler için ekonomik fırsat yaratacak" dedi.

Microsoft'un Activision'ı 69 milyar dolara satın almasına yönelik anlaşma, İngiltere'nin düzenleyici kuruluşu CMA tarafından rekabete zarar vereceği gerekçesiyle veto edildi.

🗣️ Ne dediler? Microsoft Başkanı Brad Smith, "Bu satın alma konusunda tamamen kararlıyız ve temyize gideceğiz. CMA'nın kararı, rekabet endişelerini gidermek için pragmatik bir yolu reddediyor. Bu karar İngiltere’de teknoloji inovasyonu ve yatırımı için cesaret kırıcı " diye konuştu.

 Stellantis, ABD'de bulunan personel sayısında 3 bin 500 kişi azaltmaya gidecek.

🔍 Detaylar: İşten çıkarmaların ABD'de bulunan ve saat başı ücret alan çalışanları kapsayacağı belirtilirken, şirketin işten çıkarmaların gönüllü olarak gerçekleştirilmesi için bazı paketler sunduğu ifade edildi.

AYRILMADAN ÖNCE

🎧 Pareto Spot üçüncü sezonu ile geri döndü! Üçüncü sezonda sektör uzmanlarıyla bir araya gelmeye devam eden podcast serimiz 12 bölümlük sezonunda sermayeye erişim, yeteneğe erişim, enerjiye erişim ve mekanlara dair dönüşümleri temel alıyor.

Yeni sezonun, sermayeye erişimin dönüşümü başlığı altında Girişim Sermayesi (Venture Capital) alanındaki dönüşüm ve gelişmeleri ScaleX Kurucu Ortağı Dilek Dayınlarlı ile beraber incelediğimiz ilk bölümünü Spotify ve Apple üzerinden dinleyebilirsiniz.

💌 Her türlü görüş ve önerinizi bizimle [email protected] adresinden paylaşabilirsiniz.

📱 Twitter, Instagram ve LinkedIn hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın!

Mutlu günler.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

YAZARLAR

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Habitat Derneği

Infakto R

Türkiye

Akbank

Hakan Binbaşgil

Türk Traktör

Boeing

Mark Zuckerberg

+23 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;