aposto-logoÇarşamba, 29 Mart 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mart 29, 2023
Premium'a Yüksel
1 - SEÇİM AÇIKLAMALARI
2 - ADALET ARAYIŞI
3 - GÖREV BIRAKMA
4 - ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ
5 - HELİKOPTER KAZASI
6 - "KIŞKIRTMA" SUÇU
7 - "SUÇLU BAŞBAKAN"
8 - F-16 ONAYI
9 - İŞGAL VURGUSU
10 - KRİZ SÜRÜYOR

Kuş Bakışı: "Mayıslar bizimdir"

Ali İsmail Korkmaz cinayetine "basit yaralama" cezası, Ardern'in istifası, Suriye'nin şartı

Odatv

Spektrum Kuş Bakışı'ndan herkese merhaba! 

Bu hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim tarihi için 14 Mayıs'ı işaret etti. Gezi eylemleri sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz cinayetine ilişkin davada yargılanan polis memuruna "basit yaralama" suçundan ceza verildi. 

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern şubat ayında görevi bırakacağını duyurdu. Ukrayna'daki helikopter kazasında 16 kişi hayatını kaybetti. 

Brezilya'da eski Devlet Başkanı Bolsonaro hakkında destekçileri tarafından düzenlenen Kongre baskınını "kışkırttığı" suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. İsrail'de Başbakan Netanyahu karşıtı eylemler devam etti. Peru'daki protestolarda öldürülenlerin sayısı 53'ü aştı. 

ABD'de hükümeti, Türkiye'ye 20 milyar dolar değerinde yeni F-16 savaş uçaklarının satışı ve mevcut F-16'ların modernizasyon kitlerinin gönderilmesiyle ilgili olumlu karar bildirdi, satış kararını Kongre'nin onayına gönderdi. 

Suriye hükümeti, Türkiye ile görüşmelere başlanması için Türkiye'nin Suriye'den çekilmesini şart koştu. 

İyi okumalar!

-İlkim Emirler

1 - SEÇİM AÇIKLAMALARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin grup toplantısında Demokrat Parti'nin 1950'deki seçim zaferine göndermede bulunarak genel seçimlerin 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacağına işaret etti.

 • "73 yıl sonra bir kez daha": Erdoğan "Rahmetli Menderes, 14 Mayıs 1950'de 'Yeter söz milletin' demiş ve sandıktan büyük bir zaferle çıkmıştı. Milletimiz 73 yıl sonra bir kez daha aynı gün, Altılı Masa diyerek karşımıza çıkan darbe şakşakçılarına, kifayetsizlere 'yeter' diyecektir." ifadelerini kullandı.
 • AK Parti'nin açıklaması: Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasına ilişkin "Bugün Sayın Cumhurbaşkanımız, AK Parti grup toplantısında bütün milletimize, 73 yıl sonra aynı tarihte yüzyılın seçimlerinin yapılacağı müjdesini ilan etti." dedi.
 • "Mayıslar bizimdir": İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Erdoğan'ın açıklamasına "Mayıslar bizimdir!" sözleriyle yanıt verdi.
 • Altılı Masa'nın adayı: CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, seçim tarihinin ilan edilmesinin ardından "Ayın 30'unda Altılı Masa, tekrar bir araya gelecek. Bir sunum gerçekleştirilecek. Ocaktan sonra da adayı açıklayacaklar" açıklamasında bulundu.
 • "Erdoğan aday olamaz": Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Erdoğan'ın üçüncü kez cumhurbaşkanı olamayacağına ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Ne diyor cumhurbaşkanı seçim kanunu? Bakalım. ‘Madde 3: Bir kimse en fazla iki defa cumhurbaşkanı seçilir. Ancak cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde cumhurbaşkanı bir kez daha aday olabilir.’ Dolayısıyla öyle ben 14 Mayıs’a seçim kararı aldım. Cumhurbaşkanı olarak ilan edeceğim bu kararı, ondan sonra da çıkacağım, aday olacağım. Öyle yok. Bu iş o kadar kolay değil."

 • Bozdağ'ın cevabı: Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden cumhurbaşkanı adayı olmasıyla ilgili, "Sayın Cumhurbaşkanımızın adaylığı anayasal hakkıdır. Hiç bir hukuki engel söz konusu değildir çünkü sayın Cumhurbaşkanımız, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk Cumhurbaşkanı olarak 2018'de seçilmiştir ve şu anda yapılacak seçim ikinci seçimdir. Hukuk uydurma yerine herkes seçime çalışsın, meydanda rekabetimizi yapalım." dedi.
2 - ADALET ARAYIŞI

• 2013 yılındaki Gezi eylemleri sırasında Eskişehir'de Ali İsmail Korkmaz'ın dövülerek öldürülmesine ilişkin davada yargılanan polis memuru Hüseyin Engin'e "basit yaralama" suçundan 7 ay 15 gün hapis cezası verildi. Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz kararın ardından açıklamasında, "Benim oğlum toprakta, katilleri dışarıda geziyor. Asla mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. O katiller hak ettikleri cezayı almadan vazgeçmeyeceğiz" dedi.

 • Kurkut cinayetine ceza yok: Diyarbakır'da, Kemal Kurkut'un öldürülmesine ilişkin davada yerel mahkeme beraat kararında değişikliğe gitti. Diyarbakır 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi, istinaf mahkemesinin bozma kararı doğrultusunda, polis Yakup Şenocak hakkında 'ceza verilmesine yer olmadığına' hükmetti.
 • Okuma önerisi: Gezi Parkı eylemlerine destek için gerçekleştirilen yürüyüşe müdahale eden polislerden kaçtığı sırada bir sokak arasında sekiz kişi tarafından dövülerek öldürülen Ali İsmail'e ilişkin yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 
3 - GÖREV BIRAKMA

• 2017'de "Dünyanın en genç kadın başbakanı" olarak 37 yaşında Yeni Zelanda Başbakanı seçilen Jacinda Ardern, şubatta görevi bırakacağını duyurdu. Ardern, görevi sürdürmek için "yeterli gücü kalmadığını" ve "zorlayıcı geçen 6 yılın kötü etkileri olduğunu" söyledi. 

 • Neler oldu? Ardern, Covid-19 salgını, 2019'da Christchurch'teki 50 kişinin öldüğü saldırılar ve yanardağ patlaması gibi olaylarla geçen çalkantılı iktidar döneminde sergilediği liderlikle dünyanın övgüsünü kazandı. Ancak muhalifleri, Ardern hükümetinin yoksulluğu azaltmakta başarılı olamadığı tezini hep gündemde tuttu
4 - ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

• Hükümetin "başörtüsüne anayasal güvence sağlama" ve "ailenin korunması" gerekçesiyle hazırladığı anayasa değişikliği teklifi, TBMM Anayasa Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı.

5 - HELİKOPTER KAZASI

Ukrayna'nın başkenti Kiev'in yakınlarında yaşanan helikopter kazasında Ukrayna İçişleri Bakanı Denis Monastırskiy ve yardımcısı da dahil olmak üzere 16 kişinin hayatını kaybettiği, 22 kişinin de yaralandığı açıklandı.

 • Müzakere şartları: ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya'nın Ukrayna ile müzakerelere başlamak için "Ukrayna'dan işgal edilen topraklardan vazgeçmesinin istendiğini" ancak bu talebin kabul edilmesinin imkansız olduğunu ifade etti.
6 - "KIŞKIRTMA" SUÇU

Brezilya'da Yüksek Mahkeme, eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro hakkında, destekçileri tarafından düzenlenen Kongre baskınını "kışkırttığı" suçlamasıyla soruşturma başlatılmasına karar verdi.

7 - "SUÇLU BAŞBAKAN"

İsrail'in başkenti Tel Aviv'de, Binyamin Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetine karşı "yargıyı zayıflatma girişimleri" ve aşırı sağcı politikaları nedeniyle protesto düzenlendi. 80 bin kişinin katıldığı gösterilerde "Suçlu Başbakan" yazılı pankartlar ve dövizler taşındı. 

 • "Hükümlüden bakan olmaz": İsrail Yüksek Mahkemesi, Netanyahu'nun koalisyonundaki İçişleri Bakanı Şas Partisi lideri Arya Deri'nin vergi suçlarından hüküm giymesi nedeniyle kabinede yer alamayacağını açıkladı.
8 - F-16 ONAYI

• Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması II. Bakanlar Toplantısı kapsamında gittiği Vaşington'da ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir araya geldi. Çavuşoğlu "F-16 modernizasyonu ve yeni F-16 alınması da gündemimizin önemli maddeleriydi" açıklamasında bulundu. 

 • "NATO bağlantısı yok": Çavuşoğlu "Türkiye’nin F-16 talebi ile İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğinin bağlantılı olmadığını, ABD Kongresinin bunları bağlantılı gibi göstermemesi gerektiğini söylüyoruz." dedi.
 • Enerji işbirliği: İki ülke arasında enerji işbirliğini geliştirme konusunda mutabık kaldıklarını belirten Çavuşoğlu, Türkiye-ABD Stratejik Mekanizma toplantılarının kurumsallaştırılması ve yılda en az iki kez toplanılması yönünde ABD'deki mevkidaşına teklifte bulunduklarını ifade etti.
 • Olumlu karar: Hafta başında ABD'de Biden yönetimi, Türkiye'ye 20 milyar dolar değerinde yeni F-16 savaş uçaklarının satışı ve mevcut F-16'ların modernizasyon kitlerinin gönderilmesiyle ilgili olumlu karar bildirdiğini açıkladı. Hükümet, olumlu görüş bildirmesinin ardından satış kararını Kongre'nin onayına gönderdi.
9 - İŞGAL VURGUSU

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdat, İran'dan mevkidaşıyla düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye ile resmî görüşmelere başlanmasına ilişkin "İşgal ortadan kalkmadan Türkiye ile normal bağların kurulmasından söz edemeyiz" açıklamasında bulundu.

10 - KRİZ SÜRÜYOR

Peru'da, Cumhurbaşkanı Dina Boluarte'nin istifa etmesini ve erken seçime gidilmesini talep eden protestocular ile polis arasında çıkan çatışmalarda ölü sayısı 53'e yükseldi.

Alessandro Cinque/Reuters

 • Ne olmuştu? Peru'da eski Cumhurbaşkanı Pedro Castillo, Kongre'yi feshetme ve ulusal acil durum hükümeti kurma kararının ardından gözaltına alınmış,  hükümeti devirmekle suçladığı Kongre tarafından "kalıcı ahlaki yetersizlik" suçlamasıyla görevinden azledilmişti. Castillo'nun görevinden alınmasının ardından Dina Boluarte göreve getirilmiş, ülkede Castillo destekçileri ayaklanmış, Boluarte'ın istifasını talep etmişti. 

İlgili Başlıklar

cumhurbaşkanı

Demokrat Parti

Muhammet Emin Akbaşoğlu

İYİ Parti

Meral Akşener

Engin Özkoç

Türkiye İşçi Partisi

Erkan Baş

+38 more

Bülteni beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Spektrum Yayınını Takip Et

Her çarşamba 12.00'de Spektrum, her perşembe 12.00'de Spektrum Pusula, her cuma 10.00'da Spektrum Seçim 2023 e-posta kutunda.

0%

;