aposto-logoÇarşamba, 29 Mart 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mart 29, 2023
Premium'a Yüksel
Gündem
Sektörel
Araştırma & Rapor
Okuma Önerileri
Demo

Ludens #12 - Oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri

Çıkamayan oyunlar, yeni Dragon Age, beklenen Pokemon oyunu ve Erzurum. Haftalık oyun gündeminiz hazır.

Selamlar,

Pandeminin oyun sektörüne olan etkisi hissedilmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana ertelenen ve iptal edilen oyunların sayısında ciddi bir artış oldu. Son dönem erteleme haberlerinde pandeminin yanı sıra Cyberpunk 2077 faciasının da ne kadar etkili olduğu tartışılabilir. Oyunların ertelenmesi elbette sektör için yeni bir şey değil, ancak önümüzdeki yıl boyunca bu tür haberleri daha sık görmeye kendinizi hazırlayın.

Ludens'e "Demo" bölümü eklendi. Bu bölümde, o hafta keşfetiğim irili ufaklı oyunlara dair kısa bilgiler ve yorumlarımı paylaşmayı planlıyorum. Her zamanki gibi bülten hakkındaki görüş ve önerilerinizi tahsinozyer [at] gmail.com adresinize yazabilirsiniz. Hepinize bol eğlenceli bir hafta diliyorum.

Keyifli okumalar

Tahsin

Gündem

- Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2 süresiz ertelendi. Paradox Interactive'in 2021'de piyasaya sürmeyi planladığı Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2 süresiz olarak ertelendi. Oyunu geliştiren stüdyo Hardsuit Labs'in projeden ayrıldığı açıklandı.

- Gran Turismo 7, 2022'ye ertelendi. Sony, COVID ile ilişkili üretim zorluklarından dolayı oyunun bu sene çıkışını gerçekleştiremeyeceğini duyurdu.

- Anthem'in geliştirilmesi durduruldu. BioWare, büyük umutlarla çıkan, ancak beklentileri karşılamakta zorlanan Anthem'i geliştirmeyi durdurduğunu açıkladı.

Anthem

- Gaia projesi iptal edildi. Electronic Arts, 2015'ten beri üzerinden çalışılan 'Gaia' kod adlı, Assassin's Creed benzeri aksiyon oyununun iptal edildiğini açıkladı.

- EA, oyunları bulut üzerinden anında oynamaya imkân sağlayan yeni bir patent aldı. Patente göre EA, oyun indirilirken oyunun bulut üzerinden anında açılıp oynanmasını sağlayan bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

- Sony State of Play. Perşembe gecesi düzenlenen etkinlikte Sony 10 oyunun gösterimine yer verdi. Halihazırda duyurulan birçok oyunun yeni fragmanları gösterilen etkinlikte Final Fantasy VII Remake'in PS5 sürümü ve Intergrade DLC'si de duyuruldu.

Final Fantasy VII Remake

- PS5 SSD genişletmesi önümüzdeki yaz aktif olacak. Sony, yazın çıkartacağı bir firmware güncellemesiyle yeni konsolunda yer alan M2 slotunu aktifleştireceğini açıkladı.

- Yeni Dragon Age tek oyunculu RPG olacak. Daha önce BioWare, oyunun multiplayer elementleriyle dolu olacağını söylemişti. Bloomberg'in haberine göre Electronic Arts, Jedi: Fallen Order başarısı ve Anthem hayal kırıklığından sonra BioWare'in single-player oyun geliştirmesine yeşil ışık yaktı.

- Türk yapımı oyunlar ve 'Erzurum' dramaları. Bu hafta Türk oyun sektörüne özel bolca tartışılan bir konu vardı. Açıkçası pek de bültende yer vermek istediğim türden meseleler değil ama çok fazla konuşulduğu için meraklılarına haber bağlantısını şöyle bırakıyorum. Siz dilerseniz daldan dala atlayıp dramanın doruklarını keşfedebilirsiniz.

- Pokemon Legends: Arceus. Belki de bu haftanın en büyük sürprizi yeni duyurulan açık dünya RPG türündeki Pokemon Legends: Arceus oldu. Pokemon hayranlarının uzun zamandır bekledikleri o 'açık dünya Pokemon oyunu' bu mu olacak henüz bilmiyoruz. 2022'nin başlarında Switch'e çıkacak olan oyun fazlasıyla Zelda kokuyor ve bu iyi bir şey.

Pokemon Legends: Arceus
Sektörel

- Brew Games 4 milyon dolar yatırım aldı. 2021 yılında kurulan yerli mobil oyun girişimi, Türkiye odaklı özel sermaye şirketi Actera Group tarafından 4 milyon dolarlık bir yatırım aldı. Girişimin henüz yayınlanan bir oyunu bulunmuyor.

- HP, HyperX'i satın aldı. Oyun ekipmanlarıyla tanınan HyperX'in, HP'ye 425 milyon dolara satıldığı açıklandı. Anlaşma HyperX'in bellek ve depolama ürünlerini kapsamıyor.

- Biden, yarı iletken sorununun gözden geçirilmesini istedi. Başkan Joe Biden, PS5 ve Xbox stoklarını da önemli ölçüde etkileyen yarı iletken kıtlığının incelenmesi için emir verdi. ABD'deki çip üretiminin hızlandırılması için 37 milyar dolarlık bir finansmandan bahsediliyor.

Araştırma & Rapor

- Ocak ayında dijital oyun harcamaları 11,6 milyar dolara ulaştı. Superdata'nın verilerine göre Ocak 2021'de dünya çapındaki dijital oyun harcamaları bir önceki yıla oranla %15 artarak 11,6 milyar dolara ulaştı.

- Video oyunları zihinsel sağlığa iyi geliyor. Video oyunu oynamanın oyuncuların ruh sağlığı ile ilişkisini inceleyen yeni bir araştırma yayınlandı. Araştırmaya göre video oyunları ve zihinsel sağlık arasında olumlu bir ilişki var. Detayları merak edenleri şöyle alalım.

Okuma Önerileri
  • Google Stadia'da ne yanlış gitti? Geçtiğimiz haftalarda dahili stüdyolarının kapatıldığı duyurulan Stadia'da işler planlandığı gibi gitmedi. Jason Schreier'ın haberi ve Wired makalesi konuya ışık tutuyor.
     
  • Xbox Game Pass gerçek olamayacak kadar iyi mi? Oyun abonelik hizmetleri yükselişte. Bunlardan en popüler olanı da Xbox Game Pass. Peki Microsoft'un 'gerçek olmayacak kadar iyi' olan bu hizmeti oyun oynamanın geleceği için ne anlama geliyor. Chris Tapsell'in yazısına mutlaka göz atın.
     
  • PlayStation CEO'su Jim Ryan, GQ için verdiği röportajda PS VR, bedava oyunlar ve PC'ye gelen PlayStation oyunları üzerine konuştu. Röportajda Sony'nin gelecek vizyonuna dair önemli ipuçları da yer alıyor.
     
  • 26'lık CEO Nicole LaPointe Jameson e-sporun gelişimine nasıl katkı sunuyor? Nilay Patel'in Evil Geniuses CEO'su ile yaptığı röportajda sektöründen gelişiminden oyuncuların maaşına ve daha birçok noktaya dair ilginç anektodlar bulunuyor, e-spor meraklıları kaçırmasın.
Demo

Bu bölümde her hafta keşfettiğim oyunlara yönelik kısa yorumlarımı paylaşmayı planlıyorum. Bu haftanın konuğu Desperados 3 oldu.

Desperados 3
 

Tür: Gerçek zamanlı taktik, Gizlilik, Strateji

Platform: PC, PS4 & Xbox One

2020'nin yazında çıkan, benimse Game Pass'e gelince şans verdiğim Desperados 3 beni büyüklerimin Commandos oynayışını hayranlıkla izlediğim ufaklık yıllarıma götürdü. Oynamadan önce elbette western temalı bir modern Commandos oynayacağımın farkındaydım, ancak türe duyduğum özlemden midir nedir, bu kadar keyif alacağımı hiç tahmin etmiyordum.

Desperados, Commandos'un yolunu açtığı, izometrik gerçek zamanlı taktik & strateji olarak tanımlayabileceğimiz bu türün ilk takipçilerinden. Uzun süredir uykuda olan bu tür 2016'da çıkan Shadow Tactics: Blades of the Shogun ile canlanmıştı. Zamanında Shadow Tactics'e nasıl "ninjalı Commandos" dendiyse Desperados'a da rahatlıkla "kovboylu Commandos" yakıştırması yapabiliriz.

Hikayesi ve karakterlerinden ziyade oynanışıyla ön plana çıkan oyunla geçirdiğim 2 saat oldukça olumluydu.

Türün diğer oyunlarında olduğu gibi kontrol ettiğiniz her karakterin kendine has özellikleri var ve karakterlerinizin bu özellikleri doğrultusunda taktikler yaparak bölümleri geçmeniz gerekiyor. Tabii ki gizlilik ön planda. Oyunun temposu da hayli yüksek. Bunun yanı sıra Shadow Tactics'teki gibi save/load sisteminin hızlı kullanımı hoşuma gitti. Bitirdiğiniz bölüm sonrası o bölümü nasıl oynadığınız ve neler yaptığınızı gösteren tekrar sistemine de bayıldım. Mimimi Games, oyuna eklediği challenge'larla oyuncuları bölümleri tekrar tekrar oynamaya teşvik ediyor. Zaten oyun yapısı da farklı stratejiler ve taktiklerle her bölümde farklı bir deneyim yaşamaya uygun.

Desperados 3, hazır Game Pass'e de gelmişken mutlaka şans vermeniz gereken oyunlardan.

Open Critic: 84

İlgili Başlıklar

Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2

Paradox Interactive

Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2

Gran Turismo 7

COVID

Anthem

BioWare

Electronic Arts

+33 more

Bülteni beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Ludens Yayınını Takip Et

Oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri, en fiyakalı item'lar ve amansız bölüm sonu canavarları...

0%

;