aposto-logoÇarşamba, 29 Mart 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mart 29, 2023
Premium'a Yüksel
Gündem
Sektörel
🔎 İyi İçerik
Demo

🕹️ Oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri #14

Bethesda'nın Game Pass çıkarması, GeForce Now dramaları, Roblox'un halka arzı ve EA skandalı. Haftalık oyun gündeminiz hazır

Selamlar,

Microsoft, Xbox tarafında attığı en pozitif adımlardan biri olan Game Pass'i Bethesda gibi bir stüdyoyla taçlandırdı. Anlaşmanın tamamlanmasıyla birlikte birçok ikonik Bethesda oyunu Game Pass'e eklendi. Nostalji seven Xbox sahipleri için güzel bir hafta oluyor.

Nispeten durgun geçen haftada Türkiye'ye özel bir gündem vardı: GeForce Now. Nvidia ve GAME+ tarafında atılan adımlar tartışma konusu olurken gelen tepkiler sonrası konu şimdilik tatlıya bağlanmış gibi görünüyor.

*

Ludens'i nasıl daha iyi hale getirebilirim? Geri dönüşlerinizi mutlaka bekliyorum. Ayrıca "fikrim var, Ludens için ben de bir şeyler karalamak isterim" diyenlere de kapım açık. Çekinmeyin, [email protected] adresine yazın. Bülteni beğendiyseniz tanıdıklarınızla paylaşmayı unutmayın 🤗

Keyifli okumalar,

Tahsin


Gündem

- Bethesda resmi olarak Microsoft'a katıldı. Geçtiğimiz aylarda Microsoft'un, Skyrim ve Fallout gibi popüler oyun serileriyle tanınan Bethesda'nın da dahil olduğu Zenimax Media'yı 7,5 milyar dolara satın aldığı açıklanmıştı. Avrupa ve ABD'deki düzenleyicilerden onay gelmesiyle anlaşma tamamlandı.

  • Bethesda’nın bir Xbox stüdyosu olmasıyla birlikte 20’den fazla Bethesda oyunu Xbox Game Pass’e eklendi. Bundan sonra geliştirilecek her yeni Bethesda oyunu çıktığı gibi Game Pass’e eklenecek.
  • Phil Spencer, satın alım sonrası gelecek planlarıyla ilgili olarak, ileride bazı Bethesda oyunlarının Game Pass’in olduğu platformlara özel çıkabileceğini söyledi.

- GeForce Now kullanıcılarının abonelikleri bir gece ansızın ücretsiz üyeliğe dönüştürüldü. Nvidia, Türkiye'den GeForce Now abonesi olan ve Avrupa sunucularını kullanan tüm müşterilerine bir bilgilendirme mail'i atarak mevcut üyeliklerinin ücretsiz sürüme dönüştürüldüğünü ve bundan sonra hizmeti GAME+ aracılığıyla kullanmaları gerektiğini duyurdu.

  • Gelen tepkilerin ardından geri adım atan Nvidia, Avrupa sunucularını kullanmak isteyen müşterilerinin aboneliklerini aynı şekilde devam ettirebileceklerini ve Founders üyelerinin dilerlerse indirimli bir fiyatla GAME+ hizmetini kullanabileceklerini açıkladı.

- Electronic Arts, çalışanlarının oyun içindeki nadir öğeleri gizlice sattığı iddiasıyla çalkalanıyor. İddialara göre bir EA çalışanı FIFA Ultimate Team'deki nadir bulunan kartları yüksek meblağlar karşılığında oyunculara satıyor. Electronic Arts konuyu araştırdıklarını açıkladı.

- TMNT: Shredder's Revenge duyuruldu. Dotemu tarafından geliştirilen oyun klasik arcade tarzını benimsiyor. 90'ların karakter tasarımlarına ve oynanışa sadık kalan Co-op türündeki oyunun çıkış tarihi henüz belli değil. Cowabunga!

TMNT: Shredder's Revenge


SpeedRun

  • Yeni Outer Worlds DLC'si 17 Mart'ta geliyor.
  • Metro 2033 Steam'de 15 Mart'a kadar ücretsiz.
  • Stellaris'in masaüstü oyunu 24 saatte 1 milyon sterlin fon topladı.
  • Erken erişimde olan Loop Hero ilk haftasında 500.000 adet sattı.
  • Humble Bundle 2020'de 30 milyondan fazla bağış topladı.


Sektörel

- Roblox halka arzını gerçekleştirdi, değerlemesi 38 milyar dolara ulaştı. Uzun süredir halka açılması beklenen şirketin hisseleri 70 dolar civarından işlem görüyor. Roblox şu anda Take-Two, Ubisoft ve Sqaure Enix gibi oyun devlerinden daha değerli bir konumda.

Roblox


- Küresel e-spor ve oyun yayıncılığı piyasası 2025'te 3,5 milyar dolar değerine ulaşacak. Juniper Research tarafından yapılan bir araştırmaya göre önümüzdeki 4 yıl içinde dünya çapında e-spor ve oyun yayıncılığının gelirleri %70 artacak.

  • Bu değerlere Twitch ve Facebook Gaming gibi canlı yayın platformlarından elde edilen abonelik ve reklam gelirlerinin yanı sıra e-spor yayın hakları, canlı etkinlikler, bilet satışları ve sponsorluk anlaşmaları da dahil.

- E-spor gelirlerinin 2021'de 1,08 milyar doları aşması bekleniyor. Newzoo'nun araştırmasına göre bu miktarın yaklaşık %75'ini yayın hakları ve sponsorluklar oluşturacak


- Küresel konsol piyasası 2020'de 53,9 milyar dolar değere ulaştı. Ampere Analysis'in raporuna göre konsol donanımı, oyun içeriği ve servisleri 2019'a kıyasla %19 büyüme gösterdi.

- Epic Games, Capturing Reality'yi satın aldı. Unreal Engine takımıyla yakın çalışacak olan Capturing Reality, fotogrametri yazılımıyla gerçek dünyayı tarayarak elde edilen görüntüleri video oyunlarına entegre etmeyi kolaylaştırıyor

🔎 İyi İçerik

🧘🏼 Breath of the Wild sadece bir oyun değil, aynı zamanda meditasyon. Doğa yürüyüşü, yamaç paraşütü, muhteşem manzaralar... Birçok otoriteye göre gelmiş geçmiş en iyi video oyunlarından biri olan The Legend of Zelda: Breath of the Wild'a bir meditasyon aracı olarak yaklaşan ilginç bir değerlendirme.

Legend of Zelda: Breath of the Wild

🎙️ Can Öz ve Ümit Alan'ın hazırlayıp sunduğu Yeni Medya 451 podcast'inin bu haftaki konusu "Gaming Kültürü". Kaan Kural'ın konuk olduğu programda Homo Ludens'ten başlayıp gaming kültürünün bugünü, ekonomisi, e-spor ve geleceği konuşuluyor.

💭 Stadia'nın yaşadığı sorunlar endüstri için ne anlama geliyor? Sektörün önemli isimleri, büyük umutlarla çıkan Google Stadia'nın yaşadığı sorunlar sonrası cloud gaming konseptinin geleceğini tartışıyor

Demo

Outer Wilds

Outer Wilds


Tür: Macera

Platform: PC, PlayStation 4/5, Xbox One / Series S & X

Uzay, keşif, merak, macera... Birbirine çok da uzak olmayan bu anahtar kelimeler üzerine kurulu bir oyun olan Outer Wilds, kendi halinde küçük bir gezegende gözlerimizi açtığımız ilk dakikalardan itibaren bu kelimelerin altını çizerek bizi yolculuğumuza uğurluyor.

Oynadığımız karakter çiçeği burnunda bir astronot. Amacımız hurdadan hallice bir uzay gemisiyle yolculuğa çıkıp yeni gezegenler keşfetmek ve kadim ırkımızın sırlarını bulmak. Bu keşif yolculuğundaki kritik nokta ise her 22 dakikada bir evrenin yok olması ve maceraya yeniden başlamak. Yani bir zaman döngüsünün içine sıkışmış durumdayız. Bu şartlarda ne kadar ileri gidebilirsiniz? Bundan kurtulmanın bir yolu var mı? Bir keşif oyunu olmasından dolayı tadınızı kaçıracak detaylar vermemek adına burada duruyorum.

Outer Wilds'ta uzayın derinliklerinde gezinmek ve her biri birbirinden farklı özelliklere sahip yeni gezegenler keşfetmek oldukça keyifli. Söz konusu uzay olunca bu keşifler devasa açık dünya oyunlarındakilere kıyasla daha heyecan verici. Ayrıca geminin kontrolünde ustalaştıktan ve uzayın size asla yardımcı olmayacağını kabullendikten sonra her şey biraz daha eğlenceli hale geliyor.

"Groundhog Day, Interstellar ile buluşuyor." Outer Wilds'ı kısaca böyle anlatmak daha kolay ama emin olun bu oyun yüzeysel bir benzetmeden çok daha fazlasını hak ediyor.

Open Critic: 86

İlgili Başlıklar

Bethesda

Microsoft

Skyrim

Fallout

Zenimax Media

Xbox

Phil Spencer

GeForce Now

+46 more

Bülteni beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Ludens Yayınını Takip Et

Oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri, en fiyakalı item'lar ve amansız bölüm sonu canavarları...

0%

;