aposto-logo
TR
TREN
Bugünkü Destekçimiz

🧑‍🌾 Mantar avı, doğanın ver(eme)dikleri

Orman mı mantardan, mantar mı miselyumdan? Bu hafta apéro'da; şef ve malzeme ilişkisinin kökleri, mantar avcısının peşinde bir foraging güncesi.
29 Mart - Philips - apéro
Philips ile birlikte

Hem lezzetli hem sağlıklı öğünler: Philips Airfryer XXL Smart Sensing Minimum yağ, maksimum lezzet, zahmetsiz kullanım İlk defa 80 yıl önce ortaya çıkan sıcak hava kullanarak pişirme teknolojisi, zamanla gelişerek ve yaygınlaşarak bugün çok sevdiğimiz airfryer’lara dönüştü. İlk airfryer’ı 2010 yılında görücüye çıkaran Philips , şimdi uzmanlığı ve tecrübesiyle geliştirdiği Philips Airfryer XXL Smart Sensing ’i kullanıcılarla buluşturuyor. Hem pratikliğiyle hem de çok az yağ kullanarak veya hiç yağ kullanmadan yemek pişirebilmesiyle kalplerde taht kuran Philips Airfryer XXL Smart Sensing , dünyayı kasıp kavuran airfryer trendiyle tanışmak isteyen herkesi Philips Ev Ürünleri satış noktalarına davet ediyor. Özellikleri neler? Farklı ihtiyaçlar için farklı pişirme seçenekleri vadeden Philips Airfryer XXL Smart Sensing, farklı besin gruplarından ürünleri nasıl ve ne kadar pişireceğini Smart Sensing teknolojisiyle belirliyor. Philips Airfryer XXL Smart Sensing’ın Rapid Air teknolojisi, 7 kat daha hızlı hava akışı sağlayarak dışı çıtır, içi sulu ve %90’a varan oranda daha az yağ içeren kızartmalar hazırlıyor. A sınıfı bir fırından %60 daha az enerji kullanarak ve 1,5 kat fazla hızla lezzetli yemekler pişiren Philips Airfryer XXL Smart Sensing, zaman ve enerji tasarrufu sağlayarak hayatı kolaylaştırıyor. Philips Airfryer XXL Smart Sensing’e özgü olan Fat Removal teknolojisi yiyecekleri kolaylıkla fazla yağdan arındırmayı sağlıyor. Çıkarılabilen tüm parçalar hem Airfryer QuickClean sepeti sayesinde hem de bulaşık makinesinde yıkanarak hızlıca temizlenebiliyor. Özenle tasarlanmış özellikleri ve kullanım kolaylığıyla farklı ihtiyaçlara cevap veren Philips Airfryer XXL Smart Sensing ’i yakından incelemek için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Fotoğraf: Deniz Sabuncu

Henüz kesilmiş, kokusu üzerinde taze mürver çiçeklerinin pancake hamuruna batırdığın kızartması. Önceki gün toplanmış ısırgandan bol cevizli pesto. Dikenlerini parmaklarından birkaç gün evvel ayıkladığın gül yapraklarının yağı. Kısa süreliğine her şeyin daha yalın ve kendine has olduğu bir yaşam düzenine geçiş. Doğayla bağ kurmanın ödül garantili temsili.

İkimiz de yere eğilmişiz. Bana o gün toplanacak yabani otları anlatıyor: “İstediğimiz boyuttaki yapraklara odaklan. Şurada, hemen alttaki bebek yaprakları görüyorsun değil mi? Onlara sakın dokunma; gelecek haftanın malzemesi onlar olacak. 2 kasa yeterli. İhtiyacın olandan yalnızca ihtiyacın kadar topla.” Kendi kendine işleyen bir sisteme müdahaleyi reddederken ot üzerinden aktarılan adil ve etik kavramları o zamandan hafızama kazınanlar. Senden sonra gelecek forager’ın ihtiyacını gözetirken bitkinin köklerini yuva bilen böcek dâhil her canlının haklarını önceliklendirdiğin o akışta; ihtiyacın olandan fazlasını almanın iş ahlakına ters, yabani gördüklerininse aslında sadece özgün olduğunu bir günlük deneyimle dahi öğreniyorsun. 

Yıllarını bu işe vermiş forager Michael gününün büyük kısmını keşifte geçiriyor. Hangi malzeme, nerede, hangi kalitede, ne sıklıkta çıkıyor hepsinin detayları telefonundaki haritada kayıtlı. Günlük olarak şeflerden alınan ihtiyaç listesine göre rotayı oluşturup gidilecek bölgeler, toplanacak miktarlar, sorumlu olacak kişiler ve bölgede ne kadar süreliğine bırakılacaklarını belirleyip yola koyuluyor. Yol boyunca bilgilendirme devam ediyor; toplanacak bitki neden o coğrafyada, hangi reçetelerde kullanılır, aroma ve tat profili nedir, en doğru sezon ne zaman… Leylak toplayacaksan makası unutma, güle geçeceksen eldiven önemli. Toprağa bitişik biten adını unuttuğum tüylü otlar kaşındırıyorsa seni oraya vermeyelim. Yağmurlu havada yumuşak zeminli araziye gidersen böcek ilacını unutma. Rapeseed tarlasına dalacaksan sakın sarı giyme. Keneye çözüm; henüz yok.

Topraktan tabağa hikâyede iyi yemeğin peşinde değiştiren ve dönüştüren insanların hikâyesinde son sayı. Lezzete düşkünlüğü suya daldırıp dağa çıkaran mantar avcısı Adem (Yurtsever)’in peşine takılıp toprağın derinlerinden yüzeyine binlerce kilometrelik ağın milyarlarca yıllık yolculuğunu öğreniyoruz. Adem’in mantarlarını işleyen, son günlerde çocukluğunun ipek böceklerinin nasıl merenge dönüştüğüne yoğunlaşan Şef Mert (Küçüka)’in malzemeyle kurduğu ilişkiyi nasıl anlamlandırdığını dinliyoruz. Bu hafta sofra-i işarda:

  • Tabaktan: Alaf’ın mantar ve mantarı
  • Sofrayı Kuranlar: Mert Küçüka'yla: Şef ve malzeme ilişkisine dair
  • Günce: Adem Yurtsever'le: Bir foraging hikâyesi

Afiyetler,

Reyhan

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

Bugünkü Destekçimiz

Hem lezzetli hem sağlıklı öğünler: Philips Airfryer XXL Smart Sensing

Minimum yağ, maksimum lezzet, zahmetsiz kullanım

Minimum yağ, maksimum lezzet, zahmetsiz kullanım

İlk defa 80 yıl önce ortaya çıkan sıcak hava kullanarak pişirme teknolojisi, zamanla gelişerek ve yaygınlaşarak bugün çok sevdiğimiz airfryer’lara dönüştü. İlk airfryer’ı 2010 yılında görücüye çıkaran Philips, şimdi uzmanlığı ve tecrübesiyle geliştirdiği Philips Airfryer XXL Smart Sensing’i kullanıcılarla buluşturuyor.

Hem pratikliğiyle hem de çok az yağ kullanarak veya hiç yağ kullanmadan yemek pişirebilmesiyle kalplerde taht kuran Philips Airfryer XXL Smart Sensing, dünyayı kasıp kavuran airfryer trendiyle tanışmak isteyen herkesi Philips Ev Ürünleri satış noktalarına davet ediyor.

Özellikleri neler? 

  • Farklı ihtiyaçlar için farklı pişirme seçenekleri vadeden Philips Airfryer XXL Smart Sensing, farklı besin gruplarından ürünleri nasıl ve ne kadar pişireceğini Smart Sensing teknolojisiyle belirliyor.
  • Philips Airfryer XXL Smart Sensing’ın Rapid Air teknolojisi, 7 kat daha hızlı hava akışı sağlayarak dışı çıtır, içi sulu ve %90’a varan oranda daha az yağ içeren kızartmalar hazırlıyor.
  • A sınıfı bir fırından %60 daha az enerji kullanarak ve 1,5 kat fazla hızla lezzetli yemekler pişiren Philips Airfryer XXL Smart Sensing, zaman ve enerji tasarrufu sağlayarak hayatı kolaylaştırıyor.
  • Philips Airfryer XXL Smart Sensing’e özgü olan Fat Removal teknolojisi yiyecekleri kolaylıkla fazla yağdan arındırmayı sağlıyor.
  • Çıkarılabilen tüm parçalar hem Airfryer QuickClean sepeti sayesinde hem de bulaşık makinesinde yıkanarak hızlıca temizlenebiliyor.

Özenle tasarlanmış özellikleri ve kullanım kolaylığıyla farklı ihtiyaçlara cevap veren Philips Airfryer XXL Smart Sensing’i yakından incelemek için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

YAZARLAR

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;