aposto-logoÇarşamba, 29 Mart 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mart 29, 2023
Premium'a Yüksel
🗞️Gündem
⚡SpeedRun
💰 Loot
🎮Demo
🔍Mercek Altı

🗡️🛡️Oooh, Elden Ring...

Haşmetli Elden Ring, Steam yolcusu Game Pass, Fareler ve İnsanlar: "A Plague Tale: Innocence"

Selamlar,

Pandeminin başladığı günden beri oyun dünyası ciddi anlamda sıkıntılı bir sürece girdi. Oyunların geliştirilmesi çok büyük bir sekteye uğradı. Bunun yanında ciddi bir donanım sıkıntısı da baş gösterdi, ancak 2022 yılı oyuncular için ilaç gibi başladı. Şubat ayını yeni bitiriyor olmamıza rağmen mükemmel oyunlar deneyimleme fırsatı bulduk. Sadece bu ay bile Dying Light 2, Sifu, Horizon Forbidden West ve Elden Ring gibi muazzam oyunlar çıkışını gerçekleştirdi. Sadece oyun çıkışları değil oyun şirketlerinin birbirine karşı büyük hamleler yaptıklarını da gördük. Oyunlar adına tek temennimiz, bu yılın başladığı gibi devam etmesi ve adını oyun dünyasına yazdıracak bir yıl olması.
 
Keyifli okumalar
Mehmet


*Kapak Görseli: Espen Olsen Sætervik

🗞️Gündem

 Call of Duty serisi 2023'te ara veriyor. 2005 yılından bu yana her yıl piyasaya en az 1 oyununun çıktığı popüler FPS serisi 2023'ü boş geçecek. Jason Schreier'ın haberine göre Activision Blizzard yöneticilerinin erteleme kararında, Call of Duty: Vanguard'ın beklentileri karşılamaması da etkili bir rol oynamış.• Elden Ring çıkışını gerçekleştirdi. From Software'in merakla beklenen yeni göz bebeği Elden Ring tüm haşmetiyle birlikte oyuncularla buluştu. Oyun basınının inceleme puanlarında elini korkak alıştırmadığı oyun, şimdiye kadar oyuncular tarafından da tam not almış gibi görünüyor.

 • Elden Ring her ne kadar çok beğenilse ve şimdiden yılın en iyilerine tartışmasız bir şekilde aday olsa da PC oyuncuları optimizasyon sorunlarından oldukça şikayetçi. From Software, oyun çıktığı günden beri PC'deki sorunlar üzerinde çalışıyor ve düzenli güncellemeler yayımlıyor, ancak oyununun henüz konsollardaki kadar akışkan çalıştığını söylemek pek mümkün değil.
 • Merakla beklenen oyun şimdiye kadar beklentileri fazlasıyla karşılamış gibi görünüyor. Çıktığı gün Steam'de 750.000'den fazla eş zamanlı oyuncuya ulaşan Elden Ring, dakikalar içerisinde en fazla oynanan oyunlar arasına girdi. Twitch'te ise 900.000 izleyiciye ulaşan oyun, en çok izlenen kategori olarak zirveye demir attı. Soulsborne oyunlarının niş bir oyuncu tipine hitap ettiğini düşünürsek bu istatistikler Elden Ring için büyük bir başarı olarak değerlendirilebilir.


 Valve, Game Pass'in Steam'e gelmesine yönelik yeşil ışık yaktı. Valve CEO'su Game Newell, PC Gamer'a verdiği bir röportajda şirketin Xbox Game Pass'e rakip olacak bir hizmet çıkarmayı planlamadığını, ancak Microsoft'un Game Pass'i Steam'e getirmesinden de mutluluk duyacağını söyledi• Fallout New Vegas 2 yolda.  Venture Beat'ten Jeff Grubb'ın iddiasına göre Obsidian'ın klasikleşmiş RPG oyunu Fallout: New Vegas'ın devam oyunu için hareketlenmeler başladı. Grubb, Microsoft'un bu fikre sıcak baktığını ve birçok insanın ilgisini çekebileceğini düşündüklerini söylüyor. Henüz çok erken aşamada olsa da uzun vadede Obsidian yapımı yeni bir New Vegas oyununun çıkması muhtemel görünüyor. 

new_vegasElectronic Arts: FIFA bizi yavaşlatıyor. EA CEO'su Andrew Wilson, FIFA markasının gereksiz bir şekilde kısıtlayıcı olduğunu ve şirkete yeterince değer sağlamadığını düşünüyor. Geçtiğimiz aylarda mevcut lisans anlaşmalarını gözden geçirdiklerini ve FIFA ismini terk edebileceklerini açıklayan şirket, mevcut anlaşmanın kendilerini yavaşlattığını, özelleştirilebilirliği kısıtladığını ve ciddi bir mali yük getirdiğini söylüyor. EA'nin FIFA ile olan mevcut anlaşması, bu yıl düzenlenecek olan Katar Dünya Kupası'nın ardından sona erecek. • Oyun dünyası savaşa karşı sesini yükseltiyor. Rus askeri güçlerinin saldırılarına maruz kalan Ukrayna için birçok oyun geliştiricisi ve stüdyo güçlerini birleştirdi. Ukrayna merkezli oyun stüdyoları Frogwares, Vostok Games ve Sengi Games sosyal medya aracılığıyla Rusya'nın aksiyonlarına karşı aktif yardım çağrısında bulunurken dünya genelindeki birçok oyun geliştiricisi bu çağrıya yanıt verdi. Şimdiye kadar oyun sektöründen birçok isim Ukrayna'ya insani yardım için yüz binlerce dolar bağışta bulundu.

⚡SpeedRun

📰 Geçtiğimiz haftanın diğer gündem maddelerine hızlı bir bakış.

 • NieR: Automata animeye uyarlanacak.
 • Knockout City EA'den ayrılıyor, F2P'ye dönüşüyor.
 • Dragon Age 4 geliştirilmesinde her şey yolunda.
 • Oyun stüdyosundan çalışanlara Elden Ring oynayabilmeleri için ücretli izin.
 • Nvidia büyük bir siber saldırıya maruz kaldı.
 • Guardians of the Galaxy, Square Enix'in beklentilerini karşılamadı.
 • 2K, spor oyunları için Lego ile lisans anlaşması imzaladı.
 • Sony, PlayStation VR2 başlığını tanıttı.
💰 Loot

Epic Games

 • Jedi'ların dikkatine. Squadrons, Jedi Fallen Order ve Battlefront 2 oyunlarını kapsayan EA STAR WARS TRIPLE BUNDLE 197.99 TL'ye düşmüş bulunmakta. Eğer hepsini almak istemiyorsanız oyunların kendi özelinde indirimleri de mevcut.

PlayStation Store

Steam

 • Tahsin'in severek oynadığı  Hitman World of Assassination üçlemesini sizler de deneyimlemek isterseniz, bütün seri ve oynamanız gereken DLC'leri 40% indirime girmiş bulunmakta. Serinin Game Pass'te de olduğunu hatırlatmakta fayda var.
🎮Demo

little_nightmares

Little Nightmares

Little Nightmares uzun süredir kütüphanemde oynamayı bekleyen bir oyun olsa da bir türlü sıra ona gelmedi. A Plague Tale: Innocence bitirdikten sonra kütüphanemde ne var diye bakmaya girdiğimde uzunca bir süre bakıştık ve onu oynamam konusunda karar kıldık. Sanat tasarımı muhteşem gözüktüğü ve bana hitap ettiğini düşündüğüm için bu hafta vaktimi ona harcayacağım. Hatta erken bitirirsem ikinci oyununa da bir göz atabilirim gibi. Bunun dışında bu hafta uzunca bir Elden Ring yayını maratonu yapacağım gibi duruyor. Souls-like oyunlar bana hitap etmediği için şu anlık sadece bir izleyici olarak bu oyunu deneyimlemeyi düşünüyorum. Dost Kayaoğlu gibi takım elbisemi çekip saatlerce oyuna saygı yayınları izleyeceğim.

- Mehmet 

🔍Mercek Altı

A Plague Tale: Innocence

Çok uzun zamandır oynamak istediğim ancak bir türlü vakit bulamadığım A Plague Tale: Innocence beni hikayesi ve atmosferi ile mest etti.

Çizgisel ilerleyen ve hikayesi ile önce çıkan oyunları seven oyuncuların, serinin ikinci oyunu olan A Plague Tale: Requiem çıkmadan bu oyuna acilen bir şans vermeleri lazım.

Uzun Süredir Aradığım Oyunu Buldum

A Plague Tale: Innocence uzun süredir beklediğim ancak bir türlü oynamaya fırsat bulamadığım bir oyun olmasına karşın beni çok şaşırttı. Oyunun güzel olduğunu ve başardıklarını okumuş ve dinlemiştim ancak beni bu kadar mutlu edeceğini hiç düşünmemiştim. Oyunumuz 1348 yılında Fransa'da geçiyor. Kara vebanın bütün ülkeyi paramparça ettiği topraklarda Amicia ve Hugo kardeşlerin hikayesine tanıklık ediyoruz. Oyunun hikayesi çok hızlı başlıyor ve soluklanmanıza kesinlikle izin vermiyor. Hikayeye baktığım zaman bazen tahmin edilebiliyor olsa da kesinlikle beni tatmin etti. Vebanın ve İngiliz askerleri ile yapılan savaşların verdiği zarar atmosfere çok iyi yedirilmiş. Çevre tasarımı olsun, kullanılan renk paletleri olsun gerçekten çok başarılı. Hatta atmosfer o kadar iyi ki bazen gerçekten sizi o döneme alıp götürmeyi başarıyor. Bunların üstüne o döneme uygun muazzam ötesi müzikler de eklenince oyunu nefes almadan bitirdim desem yeridir. Benim için bir oyunun hikayesini efsane yapan ve atmosferini oyuncuya gerçekten yansıtan en önemli şey kullanılan müziktir. Müziklerin hepsi doğru yerde ve şekilde kullanılmış. Oyunu oynayamayacak olsanız bile orijinal müzik listesine buradan ulaşıp bir fırsat vermenizi öneririm.

A Plague Tale: Innocence War

İkinci Oyuna Geliştirilmesi Gereken Özellikler

Oyunu yeterince övdüğümü düşünerek biraz da eksiklerinden bahsetmek istiyorum. Oyun gizlilik ve saklanarak ilerleme üstüne kurulmuş olsa da elimizde bir silah mevcut. Aslında tam olarak silah demek doğru olmaz çünkü bir sapanla oynuyorsunuz. Bu oyuna farklı bir hava katsa da bir süre sonra aksiyonlardan sıkılmama sebep oldu. Bu sapan ile birlikte düz taş atmaktan daha fazlasını yapabiliyorsunuz ancak yine de bu yeterli gelmiyor. Gelelim oyunun bence en kötü kısmına. Yapay zeka inanılmaz kötü. Düşmanların önünde dursanız bile sizi görmeleri en az on saniye sürüyor. Size acayip yavaş ve tek tek saldırıyorlar. Arkalarından takip ederken sizi kesinlikle fark etmiyorlar ve dövüşlerde çok başarısızlar. Arkadaşlar siz askere alınmışsınız, eğitilmişsiniz, zırh kuşanmışsınız gerçekten elinde sapanla gezen bir kızı yenemiyor musunuz? Bu kız daha dün ağaçtan elma vurmaya çalışıyordu. Bunun yanında fareleri saymazsak sadece 4 ya da 5 çeşit düşman var .Bu aksiyonun temposunu oldukça düşürüyor ve tek düze hale getiriyor.  

A Plague Tale: Innocence Hugo

İkinci Oyuna Karşı Olan Beklentilerimi Yükseltti

Serinin ikinci oyunu çoktan duyuruldu hatta bir tanıtım videosu yayınlandı. 2022 yılında çıkacağı söylense de tam bir tarih henüz verilmediği için ben 2023 yılına sarkacağını düşünmekteyim. İlk oyun zaten çok başarılıydı. Hikayeyi, müzikleri ve atmosferi aynı seviyede tutsalar ben mutlu olurum. Fare mekaniği çok güzel çalışıyordu. Bu konuda da üstüne bir şey koymaları gerektiğini düşünmüyorum. Bu konuların dışında yapay zeka kesinlikle geliştirilmeli ve düşman çeşitliliği arttırılmalı. Boss savaşları biraz daha zor hale getirilirse tadından yenmez. Tanıtım videosundan gördüğüm kadarıyla gizlilik unsurları arttırılmış ve silah olarak arbalet kullanmaya başlamışız. Bu da demek oluyor ki oyunun yapımcıları eksiklerinden ders almışlar ve oyunu gerçekten geliştirmeye çalışmışlar. Umarım adını efsaneler arasına yazdıran bir oyun ile karşılaşırız çünkü oyunun yapımcılarının bunu hak ettiğini düşünüyorum.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

Call of Duty

Jason Schreier

Activision Blizzard

Call of Duty: Vanguard

Elden Ring

Twitch

Soulsborne

Valve

+36 more

Bülteni beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Ludens Yayınını Takip Et

Oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri, en fiyakalı item'lar ve amansız bölüm sonu canavarları...

0%

;