aposto-logo
TR
TREN

Otomobil nasıl yatırım aracına dönüştü?

Tüketici davranışları, basın açıklamaları, yeni modeller

dreamstime

Bu otomobilleri kimler alıyor?

Şu sıralarda herkesin birbirine sorduğu soru bu. Çünkü yeni otomobil alan ve bu otomobiliyle yola çıkan sayısı neredeyse sıfır. Oysa bakınca her ay 100 binlerce otomobil satılıyor ve rekor üstüne rekor kırılıyor. Mesela en basitinden 20 binin üzerinde TOGG satıldı. Evet, teslimatlarda büyük sorunlar yaşanıyor. Ama yine de 100-200 teslim edilmiş olması lazım değil mi?

Ben ve benim çevrem daha İstanbul’da trafikte bir adet bile TOGG görmüş değiliz. Aynı şekilde FIAT da Renault da göremiyoruz. Bunlar çok sattıkları için bu örnekleri verdik. Peki ne oluyor? Anlaşılan gerçek şu ki, bu araçları alanlar “yatırım” amacıyla alıyorlar. Yani ev alamayan, dövizin ne olacağını kestiremeyen 4-5 ay öncesinden sıraya girip otomobil alıyor. Bunu da hem araç biraz daha prim yaptığında, hem de paraya sıkıştığında aynı gün içinde satacağını biliyor. Kâr edeceğinden de emin. Şu sıralarda en garanti yatırım aracı… Bayiler için de en rahat ve en kolay araç satılan dönem aslında. Müşteri kapıda bekliyor. Ne renk tercihi var ne de aksesuar. Olsun da nasıl olursa olsun mantığında. Çünkü aynı şartlarla o aracı istediği zaman iyi bir kâr marjı ile satacağından emin. İşte 2023’ün ortasında böyle bir otomotiv atmosferimiz var.

Şimdi seçim sonrası neler olacak, bu olacaklardan otomotiv sektörü nasıl etkilenecek, o bekleniyor.

Haftanın otomotiv gündemini bu sayıda bulabilirsiniz.

Ahmet Çelik

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

YAZARLAR

Aposto Sektör: Otomotiv

Otomotiv sektöründen haberler ve raporlar, yeni model incelemeleri, pazar payı analizleri, sektörel öngörüler, en önemli basın açıklamaları.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;