aposto-logoPerşembe, 23 Mart 2023
aposto-logo
Perşembe, Mart 23, 2023
Premium'a Yüksel
📰 Gündem
💼 Sektörel
🔎 Radar
🔖 İyi İçerik
🎮 Demo

🕹️ Oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri #17

CD Projekt Red'in yeni yol haritası, Loot Box sistemleri ile kumar ilişkisi, Outriders ve sunucuları...Haftalık oyun gündeminiz hazır.

@vikiiing

Herkese selam,

Oyun dünyası için nispeten durgun geçen haftada CD Projekt Red bir kez daha gündemimizde. Cyberpunk 2077'nin açtığı yaraları sarmaya çalışan şirket yeni yol haritasını açıkladığı bir videoyla gelecek planlarına ışık tuttu.

Bu haftanın dikkat çeken bir başka konusu da loot box sistemleriyle ilgili yapılan yeni araştırma oldu. Bir süredir kumar olup olmadığıyla ilgili tartışmalara yol açan bu sistemler bazı ülkelerde kumar olarak sınıflandırılmış ve ilgili şirketlere çeşitli cezalar kesilmişti. Yapılan yeni bir araştırma, loot box sistemlerinin bir kez daha kumarla ilgili olan ilişkisini gözler önüne seriyor.

Kapak görseli: @vikiiing


Her hafta olduğu gibi daha iyi bir Ludens için geri dönüşlerinizi bekliyorum. Ayrıca "fikrim var, Ludens için ben de bir şeyler karalamak isterim" diyenlere de kapım açık. Çekinmeyin, [email protected] adresine yazın. 

Keyifli okumalar,

Tahsin

📰 Gündem

- CD Projekt Red yeni rol haritasını açıkladı. Cyberpunk 2077'nin sorunlu çıkışının ardından büyük tepkiler çeken şirket, gelecek planlarına yönelik kapsamlı bir açıklama yaptı. Yayımlanan videodan öne çıkan bazı detaylar şöyle:

 • Stüdyo, oyunlara yönelik pazarlama stratejisini değiştiriyor. Bundan sonra pazarlama kampanyaları daha kısa tutulacak ve asıl kampayalar oyunun çıkışına yakın bir tarihte yapılacak.
 • 2022'den itibaren şirket paralel geliştirme modeline geçecek. Böylece aynı anda 2 'AAA' oyunun geliştirilebilmesi hedefleniyor.
 • Bununla birlikte şirket, daha sürdürülebilir bir çalışma ortamı sağlamak için çabalayarak 'crunch' kültürünün olumsuz etkilerini azaltmak istiyor.
 • Daha önce Cyberpunk için bağımsız bir multiplayer oyunu çıkarmayı planladıklarını söyleyen CD Projekt CEO'su Adam Kiciński, şimdilik şirketin bu planı rafa kaldırdığını açıkladı.
 •  Şirketin 2021 yol haritasında Cyberpunk 2077 yamalarının ve güncellemelerinin yanı sıra bir mobil oyun olan The Witcher: Monster Slayer da yer alıyor. Ayrıca her iki IP için de yeni nesil sürümleri geliştiriliyor.
CD Projekt RoadmapCD Projekt Yol Haritası

 

- Sony'nin PSP, PS Vita ve PS3 mağazalarını kapatması 2000'den fazla dijital oyunu piyasadan silecek. VGC'nin analizine göre Sony'nin eski nesil konsolların mağazalarını kapatmasıyla sadece dijital olarak piyasaya sürülen 2000'den fazla oyuna bir daha erişilemeyecek.

- Dijital ortamda gerçekleştirilecek E3 2021 tamamen ücretsiz olacak. Sektörün en büyük oyun fuarlarından biri olarak kabul edilen E3, geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle iptal edilmişti. Organizasyonu düzenleyen kuruluş ESA, bu yıl etkinliği dijital olarak gerçekleştirileceğini ve herkes için ücretsiz olacağını açıkladı.

- Outriders çıkışını gerçekleştirdi. Demo sürümüyle dahi ses getirmeyi başaran Square Enix oyunu 1 Nisan'da tüm platformlarda yayımlandı. Oyuna yönelik yapılan ilk yorumlar genel olarak olumlu olsa da birçok kişi sunucuların durumundan şikayetçi. RPG elementleriyle süslenmiş bir co-op - shooter oyunu olan Outriders'ın çıktığı gibi Game Pass'e eklendiğini de hatırlatmakta fayda var.

Outriders

 

- Loot Box sistemleri yeni bir araştırmaya göre kumar ile doğrudan ilişkili. Sık sık tartışma konusu olan ve genellikle online oyunlarda yer alan loot box (ganimet kutuları) sistemleri, Plymouth ve Wolverhampton üniversiteleri tarafından yapılan bir araştırmaya göre yapısal ve psikolojik olarak kumara oldukça benzer.

 • Araştırmaya göre konuyla ilgili yapılan 13 çalışmadan 12'si, sorunlu kumar davranışıyla "kesin" bağlantılar kuruyor.
 • Loot box sistemlerini en fazla genç erkekler kullanıyor. Bu da artan kullanımla bağlantılı olarak genç yaş ve düşük eğitim ile ilişkilendirilmiş.
 • Raporda birçok oyunun, nadir eşyaları veya özel fırsatları kaçırma korkusu gibi, insanları loot box satın almaya teşvik etmek için "psikolojik dürtü" kullandığı belirtiliyor.

SpeedRun


 • Remedy, Alan Wake 2 için Epic Games ile anlaştı.
 • Cyberpunk 2077 için yüzlerce problemi çözen kapsamlı bir güncelleme yayımlandı.
 • Apple Arcade kataloğu artık hiç olmadığı kadar geniş.
 • No Man's Sky'a Expedition güncellemesi geldi.
 • Besteci Ludvig Forssell, Kojima Productions'dan ayrıldığını açıkladı.
💼 Sektörel

- Tüketiciler 2021'in ilk çeyreğinde mobil uygulamalara 32 milyar dolar harcadı. App Annie'nin verilerine göre oyun özelindeki harcamalar bu çeyrekte %32 artarak 22 milyar dolar seviyesine çıktı. iOS kullanıcıları oyunlara 13 milyar dolar harcarken Google Play'de bu miktar 9 milyar dolar olarak kaydedildi.

- Metacritic'te yılın oyun yayıncısı Sega oldu. Geçtiğimiz yılı 18. sırada bitiren Sega, Persona 5 Royal ve Yakuza 0 (Xbox) gibi oyunların başarısıyla 2020'de ilk sıraya yükseldi. Sega'yı, indie yapımlarıyla oyuncuların kalbini kazanan Annapurna Interactive takip etti.

- [email protected], bağımsız geliştiricilere 2 milyar dolar telif ödedi. Geçtiğimiz hafta [email protected] programı kapsamında 20'den fazla bağımsız oyunun Game Pass'e geleceği açıklanmıştı. [email protected] direktörü Chris Carla, 2013 yılından bu yana yürütülen program kapsamında bağımsız geliştiricilerin toplamda 2 milyar dolar gelir elde ettiğini açıkladı.


Dead Static Drive

 

- Dünyanın en büyük hile operasyonu Tencent yardımıyla çökertildi. Kullanıcılara 10 ila 200 dolar arasında değişen bir abonelik ücretiyle online oyun hileleri satan çetenin hile kodları yok edildi. Çin polisi yaklaşık 46 milyon dolarlık mal varlığına el koydu.

- Manticore Games 100 milyon dolar yatırım aldı. Henüz alpha aşamasında olmasına karşın 1 milyon oyuncuya ulaşan Core'un geliştiricisi Manticore Games, 100 milyon dolar değerinde Seri C yatırımı aldı. Kendi içinde bir oyun oluşturma sistemine sahip olan Core, 15 Nisan'da Epic Games'e özel olarak piyasaya sürülecek

🔎 Radar

📌 Blockchain Tabanlı Oyun Girişimi: Avaxtars.

Blockchain ile ilgili olan ya da olmayan birçok kişinin son zamanlarda sık sık duyduğu NFT kavramı, aslında oyunlarla da oldukça iç içe olan bir kavram. İlk olarak CyrptoKitties ile geniş kitlelere yayılan bu NFT tabanlı oyunlara Türkiye'den de bir örnek çıktı.

Teknoloji basınından tanınmış isimler Ahmet Usta ve Mesut Çevik ile yazılım geliştirme uzmanı Ozan Akçora ortaklığında hayata geçirilen Avaxtars projesi 31 Mart Çarşamba gecesi erişime açıldı.

Avalanche blockchain platformu üstünde çalışan web tabanlı oyun 2039 yılında geçen kurgusal bir hikâyeye dayandırılıyor.

Avaxtars Marketplace

İlk aşamasında 10 bin eşsiz karakterin NFT olarak satışa sunulduğu projede, oyun içindeki tüm yetenek, eşya, ve süreçlerin blockchain üstünde çalışacağı belirtiliyor. 10 bin benzersiz NFT karakterin satışı tamamlanınca proje, ikinci aşamaya geçecek. Oyun içinde ödül ve ekonomik birim olarak kullanılacak AVXT adında bir token ise ikinci aşamada kullanıma sunulacak.


 

📌 Oyun fikrinizi oyuna dönüştürün: Fiber Jam

Fiber Games tarafından düzenlenen Fiber Jam, Hyper Casual türündeki oyun fikirlerini gerçeğe dönüştürmeyi vadediyor. 

Oyun fikri olup da nereden başlayacağını bilmeyenleri hedefleyen program, mobil oyun fikirlerini Fiber Games bünyesindeki geliştirici ekiple hayata geçirerek Rollic aracılığıyla yayınlamaya olanak tanıyor.

Program kapsamında elemeden geçen fikirlerin oyuna dönüştürülme süreci kayıt altına alınacak ve Fiber Games kanallarından paylaşılacak. Nisan 2021 için fikir temaları Runner, Shooter ve Simülasyon olarak belirlenmiş.

🔖 İyi İçerik

🤔 Sony'nin video oyun tarihini koruma sorumluluğu. Şirketin eski nesil konsol mağazalarını kapatma kararı yüzlerce oyunun piyasadan silinmesine neden olacak. Rob Fahey, bu kararın video oyun tarihi adına pek olumlu bir adım olmayacağı görüşünde.


🕹️ Oyuncu beklentisini yıkmak. Naughty Dog'da oyun tasarımcısı olan Pete Ellis, The Last of Us Part II üzerinden oyuncu beklentilerini alt üst ederek nasıl etkileyici anlar yarattıklarını ve bunları nasıl oyun mekaniklerine yedirdiklerini anlatıyor. Özellikle oyun geliştirmeyle ilgili olanlar mutlaka göz atmalı.


💡 Civilization olmasaydı PC oyunculuğu çok daha farklı olurdu. Fraser Brown, sıra tabanlı strateji türünü tanımlayan Civilization'ın yarattığı pozitif etkiye değiniyor.

🎮 Demo

Dead Cells


Tür: Rogue-lite

Platform: PC, Xbox One / Series S & X, PS4 & PS5, Nintendo Switch

Oynanışın (gameplay) bir oyun için en önemli unsurlardan biri olduğunu yüzümüze sertçe çarpan Dead Cells, bizzat kendilerinin de güzel bir şekilde ifade ettiği gibi 'metroidvania ve souls oyunlarından esinlenen rogue-lite' türünde bir oyun.

Başlangıçta da belirttiğim gibi oynanışıyla ön plana çıkan oyunun elle tutulur bir hikayesi olduğunu söylemek pek doğru olmaz. İki boyutlu olarak tasarlanmış bir platform oyunu olan Dead Cells, farklı farklı düşmanları binbir çeşit silah ve eşyalarla alt ederek bölümleri geçmek üzerine kurulu tempolu bir oyun. Bitmek bilmeyen aksiyonu ve keyifli animasyonlarıyla Dead Cells ile olan ilk saatlerim fazlasıyla hızlı geçti.

Binbir çeşit silah ve eşyayı, karakterimiz için oldukça kilit olan mutasyonlarla kombinleyerek her başlangıçta rastgele üretilen platform üzerinde karşımıza çıkan düşmanları ve boss'ları öldürmeye çalıştığımız Dead Cells'in en can alıcı (hehe) noktalarından birisi de defalarca ölmek. Oyun ve içerdiği mekanikler siz öldükçe biraz daha anlam kazanıyor.

2018'de aldığı 'En İyi Aksiyon' ödülünü fazlasıyla hak eden Dead Cells, merkezine 'oynanışı' aldığı için türe ilgisi olan ya da olmayan herkesin şans vermesi gereken bir oyun.

Open Critic: 89

İlgili Başlıklar

rol haritası

Cyberpunk 2077

Cyberpunk

Projekt

The Witcher: Monster Slayer

PS Vita

pandemi

E3 2021

+48 more

Bülteni beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Ludens Yayınını Takip Et

Oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri, en fiyakalı item'lar ve amansız bölüm sonu canavarları...

0%

;